Cumartesi, Ekim 16, 2021
More
  Ana SayfaGenelYÜZDE 37 KURALI VE SEÇENEKLER

  YÜZDE 37 KURALI VE SEÇENEKLER

  Okuma Süresi: 3 Dakika

  Yüzde 37 kuralı nedir? %37 kuralı bireylere nasıl bir üstünlük sağlar? Kısa bir makale ile buna bir göz atalım.

  Yüzde 37 kuralı bize herhangi bir karar verdiğimizde toplam seçenekler içinden %37’sine bakmamızı ve baktıklarımızdan sonra gelen en iyi seçenekte karar vermemiz gerektiğini söyler.

  Kural %37

  “İnsan Kararlarının Bilgisayar Bilimi” isimli kitabın yazarlarından bilim insanı Tom Griffiths ve Brian Christian, %37 kuralının doğru işi, doğru eşi ararken bireye zaman kazandıracağını ifade ediyor. Mesela %37 kuralı ile evlenme yaşının en ideal 26 yaşında olması gerektiği belirtiliyor. Bu formülle doğru aşk, doğru eş, doğru iş ya da hayatımızda daha birçok şey bulunabilir mi?

  Yüzde 37 kuralı aslında bize şunu söylüyor; kısıtlı bir süre içinde bir çok seçenek içinden karar verirken doğru kararı vermek için bütün olasılıkların %37’sine  bakmak yeterli oluyor. 

  Ofis Arayışı ve %37 Kuralı

  Yüzde 37 kuralına bir örnek verelim. Yeni bir işyeri satın almak için uygun kriterlerde bir ofis arıyorsunuz. Birinci ofise baktınız ve kriterlerinize hiç ama hiç uymadığını gördünüz. Bu nedenle bu ofisi elediniz ve ofis arayışınıza var gücünüzle devam ediyorsunuz. İkinci bir ofisi incelediniz ve bunun kriterlerinize nispeten daha uygun olduğunu düşündünüz. Fakat bunun dışında bakabileceğiniz birçok ofis olduğu için onu satın almayı düşünmediniz, arayışınızı sürdürmeye ve kriterlere en uygun ofisi bulmak için etrafa bakmaya karar verdiniz.

  Dört, beş, altıncı, yedinci ofis derken hiçbiri ikinci ofis kadar kafanıza yatmadı ve dönüp ikinci ofisi almaya karar verdiniz. Ama onun da çoktan başka birine satıldığını gördünüz diyelim.

  Buradaki esas sorun aslında şöyledir: Araştırma sürecinden ve karar verme aşamasına geçilmesi gereken en uygun zaman dilimi hangisidir?

  Örneğe tekrar baktığımızda başka biri ikinci ofisi almaya bizden daha hızlı karar verdiği için o ofisi alamadık. Bununla beraber gerekenden fazla araştırma yaptığımız için en beğendiğimiz ofisi kaybettik. Hiç araştırma yapılmadan direkt ilk görülen ofis satın alınsaydı da, henüz ikinci ofisi görmeden ve o kriterlere uymayan ilk ofisi alma durumunda kalınacaktı.

  Pekala; bu durumda yeterli bilgiyi ve veriyi toplayıp en doğru kararı vermek mümkün mü?

  İşte burada yüzde 37 kuralı karşımıza çıkmaktadır. Yüzde 37 kuralı herhangi bir şey için karar verdiğimizde, seçenekler içinden %37’ye bakmamızı ve baktıklarımızdan sonra gelen en iyi seçenekte karar vermemiz gerektiğini söyler. Bir başka ifadeyle %37 noktasına ulaşıldığında o seçeneklerin en iyisini seçme olasılığını en yüksek noktaya getirmiş olursunuz.

  Sekreter Problemi

  Yüzde 37 kuralının ortaya çıkışı aslında sekreter problemi denilen bir problemine dayanıyor. Bu problem şu şekildedir:

  Bir şirketiniz var ve patron olarak bir sekretere ihtiyacınız olduğu için adaylar arasından en iyisini işe almak istediğinizi düşünün. Bu süreçle beraber adaylar ile tek tek görüşmeye başlıyorsunuz.

  Eğer bir adayı geri çevirirseniz onu tekrar görüşmeye çağırmama ihtimali yüksektir, çünkü başka bir iş bulmuş ve sizin ikinci davetinize gelemeyecektir. Peki böyle bir bu durumda size fayda sağlayacak en iyi sekreteri işe alma olasılığını en üste çıkarmak için, sekreter adaylarının kaçıyla görüştükten sonra karar verilmelidir?

  Buradaki doğru önerme şöyle işleyecektir: Eğer sadece üç adayla iş görüşmesi yapılırsa, büyük bir ihtimalle görüşülen ikinci kişinin güçlü yönlerine göre bir karar verilecektir. Eğer ikinci kişi birinci adaydan daha iyiyse ikinci kişi işe alınır. Fakat toplamda beş aday varsa, karar vermek için üçüncü görüşmenin yapılması beklenir.

  Yüzde 37 kuralı hayatımızda vereceğimiz birçok kararda bizlere en uygun çözümü önermektedir. Çünkü hayatımızda sekreter problemine benzer birçok problem ile karşı karşıya kalma olasılığımız var.

  Örnek olarak yüzde 37 kuralı adlı bu yazımızın başında verdiğimiz ofis satın alma süreci gibi… Hatta etrafınızdaki insanlarla uzun yıllar zaman geçirebilme süreciniz de bu durumun karmaşık bir halidir.

  Meslek seçimi, eş seçimi, arkadaş seçimi ve satın alma davranışları gibi birçok karar verme süreci, yüzde 37 kuralı ile daha doğru bir karar vermeyi salık veriyor. Hayatınızın belirli zaman dilimleri önemli kararlar için adım atılması gereken zamanı ifade ediyor. Örneğin evlilik için eş kararı yaşamın belirli bir yaş aralığında yapılır. Ya da meslek seçimi gibi…

  Gündelik Hayatta Seçenekler

  Gündelik hayatta yüzde 37 kuralını uygulayabileceğimiz birçok sorun ya da seçenek ile karşılaşırız. Ama her zaman yüzde 37 kuralını uygulamamıza gerek kalmayabilir. Bazı durumlarda önceden kazandığımız bilgileri uygulamak daha iyi bir seçenek olabilir.

  Mesela daha önceden birkaç yıl yaşadığınız bir şehre kısa süreliğine geri gittiğinizde oradaki birçok yeri rahatlıkla bulabilirsiniz. Karnınız acıktığında size uygun en iyi restoranı rahatlıkla bulabilirsiniz. Ya da alışveriş yaptığınızı düşünün. Çok fazla alışveriş merkezi ya da market aramadan istediğiniz yeri zaman kaybetmeden bulabilirsiniz. Bu aslında şu anlama geliyor: Birçok kez en iyi kararı veremeyebilirsiniz ama uygulanabilecek en iyi stratejilerden biri %37 kuralıdır.

  Yüzde 37 kuralı stratejik olarak kullanılabilir. Eğer %37 kuralını takip edilirse en iyi kararı verme olasılığı %37 olacaktır. Karar verme işlemi sırasında, bilinçli bir karar mekanizması çalışarak yeterli veri toplanıyor, ayrıca gerekenden daha çok seçenek değerlendirmek için zaman kaybedilmiyor. Yüzde 37 noktasına ulaşıldığında, o grup içerisindeki seçeneklerden en iyisini seçme şansınızı en yüksek birime getirmiş olursunuz.

  Kaynaklar:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Secretary_problem – Kitap: Yaşamın Algoritamaları: İnsan Kararlarının Bilgisayar Bilimi

  Bu yazımızdan sonra seçenekler ile ilgili karar almamızı etkileyen faktörler hakkındaki yazımıza göz atabilirsiniz. Sağlıklı ve keyifli günler dileriz.

  Gönüllü yazarımız olmak için lütfen tıklayınız!

  bilgezonehttps://bilgezone.com
  Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...