3.4 C
Münih

YENGEÇ MANTALİTESİ

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yengeç mantalitesi nedir? Günümüzde yengeçler hayli popüler. Yengeç yemeği, yengeç burcu, yengeç yürüyüşü, yengeç kıskacı, yengeç mantarı, yengeç bulmaca, yengeç dönencesi ve dahası… Hatta sohbetlerde burç yorumlarında yengeç erkeği ve yengeç kadınının yanında bir de yengeç yükseleni var ki sormayın gitsin. Yengeçler içinde özellikle mavi yengeç baya popüler. Yengeç takım yıldızını da unutmamak lazım.

Bir de yengeç mantalitesi var tabi. Yengeç mantalitesi nedir? Neden yengeçler için böyle bir söylem var? Bu mantalite davranış bilimi içinde oldukça popüler. Yengeç zihniyeti ya da yengeç mantalitesi denilen bu fenomene gelin bir göz atalım!

Kıskançlık

Sahip olamadıklarımızın ama başkalarının sahip olduğu şeylerden rahatsızlık duymak, aynı şeylere sahip olmayı istemek, bende yoksa başkasında da olmasın mantalitesi ve başkasının sahip olduğuna kendisinin de sahip olması gerektiği hissi taşımak olarak tarif edilebilir.

Kıskançlık kimlerde yok ki… Şöyle bir çevremize baktığımızda bile bunu hissedebiliyoruz. Fakat kıskançlık sadece insanlara mahsus bir duygu mu? Yazımızın başında bahsedilen yengeç bunun neresinde var? Yoksa yengeç de mi kıskanç bir canlı? Yengeçlerin kıskançlık duyguları araştırma konusu ve yengeçlerin belirli davranışları kıskançlık ile ilişkilendirilebilir nitelikte.

Yengeçlerin dünyasında başka hayvanlarda pek de rastlanmayan bazı davranışlar var. Bu davranışlar insanda da olunca ister istemez acaba yengeçlerden mi insanlara geçti, yoksa insanlardan mı yengeçlere diye sormadan edemiyoruz. Hemen kızmayın! Tabi bu işin esprisi…

Yengeç Kovası

Yengeç mantalitesi, yengeç sepeti sendromu, yengeç kovası sendromu ya da yengeç zihniyeti denilen durum aslında kötü insanlar diyebileceğimiz kişilerin psikolojik fenomenidir. Bu kötü insanlar hiç kimsenin başarılı olmasını istemez. Başarılı olanlara tahammül edemez. Onları kıskanır.

Elinden geldiği kadar başarılı olan ya da başarılı olmaya çalışan insanların önüne engeller koyar. Onları yapacağı işlerden alıkoymak için var güçleri ile çalışırlar. Bu bazen alenen, bazen de gizli gizli olur. Size fark ettirmeden yapmaya çalışırlar.

Kapalı bir alana kısılmış yengeçler kurtulmak isteyen diğer yengeçleri kıskaçları ile yakalayıp oradan uzaklaşmalarına izin vermezler. Hatta daha ileri gidip kaçmak ve kurtulmak isteyen öteki yengeçlerin bacaklarına, kollarına ve kıskaçlarına zarar verirler.

“Benim olamıyorsa senin de olmasın” ya da “Ben kısılmış böyle bir alandan çıkıp kurtulamıyorsam sen de çıkamazsın, sen de kurtulamazsın ve sen de başarılı olamazsın” mantalitesi ile davranırlar.

Malesef insan yaşamında da bu böyledir. Yeni bir hevesle planladığınızda ve bunu etrafınızdakilerle paylaştığınızda dahi kıskanç yengeçler gibi o planınızı alt üst etmeye çalışan insanlar gözlersiniz.

Başarılı olmanızı istemezler. Bu bir kıskançlık durumudur ve yengeç mantalitesi ile aynı davranış örneklerini içerir. İş hayatında, sosyal hayatta, okul ve daha bir çok alanda yengeç mantalitesine sahip birçok insan var.

Etrafınızda bu mantaliteye sahip insanlar varsa, hangi alanda olursanız olun başarınızı engelleyeceklerdir. Onlardan uzak durun…!

Aşağıda yengeç mantalitesi için videomuzu izleyebilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz Platon`un mağara alegorisi adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mutlu bir gün dileriz…

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Crab_mentality

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article