Home Bilgezone YAPAY UYDU DÖNGÜSÜ

YAPAY UYDU DÖNGÜSÜ

0
Okuma Süresi: 2 Dakika

Yapay uydu teknolojinin de hızla gelişmesi ile özellikle iletişim, haberleşme gibi alanlarda fevkalade önemli yere sahip. Uzaydaki uydular hakkında bilgi vermeden önce dünyamızın ne kadar büyüklükte olduğunu biliyor muyuz? sorusuna cevap verelim. Bu sorunun cevabını herhangi bir ansiklopediden rahatlıkla öğrenebiliriz. Ama burada söylemek gerekirse dünyanın ekvator doğrultusundaki çapı 12,756 km ya da mil olarak ifade etmek gerekirse 7,926 mildir. Ama atmosferi unutmamak lazım. Gezegenimizin gerçek çapı, tüm atmosfer alanı da dahil olmak üzere esasında 13.000 km’ye yakındır. Fakat bu durum bile artık yeterli bir alan olmayabilir. 

Dünya Daha da Uzağa Ulaşıyor

Yapay uydu dünyanın dönüşü ile beraber bizimle bir daire çiziyor. Dünya günümüzde daha da uzağa ulaşıyor. Çevresindeki çekimsel vakum, insan yapımı yapay uydularla dolu bir şekilde vızıldayarak atmosferin de ötesinde bir nevi teknosfer oluşturuyor. Bu insan yapımı uyduların bir çoğu gezegenimizin sağlam olan yüzeyinin yalnızca birkaç yüz kilometre kadar üzerinde daireler çiziyor. Bunun yanı sıra bu uyduların birçoğu, herhangi bir nesnenin gezegenimizin yörüngesinde 24 saat sürdüğü ve böylelikle dünyamızın aynı noktasının üzerinde durmayı sürdüren 36.000 km mesafede Satürn gezegenindeki gibi bir halka oluşturuyor.

Uzmanlar önümüzdeki yıllarda hızlı internet ve ülkelerin çeşitli ihtiyaçlarına yönelik uzaya fırlatılmaya hazırlanan binlerce uydunun daha gökyüzüne gönderileceğini söylüyorlar. Gökyüzünde müthiş bir kirlilik yapay uydularla dünyanın çevresini tehdit edecek. Dünyanın etrafında kaç tane yapay uydu var? Şuan dünya yörüngesinde aktif olan 2000 kadar uydu bulunuyor. Bir de aktif olmayan, süresi dolmuş nesneler olarak dünya yörüngesinde başıboş dolaşan yapay uydu çöplüğünü de düşündüğümüzde, bu kirliliğin gezegenimize yönelik tehdit oluşturma büyüklüğünü siz düşünün artık.

Atmosferde çok çeşitli yapay uydu var. Bunların bazıları şunlardır:

Astronomi uyduları, biyouydular, minyatür uydular, navigasyon uyduları, gözetleme uyduları, güneş enerjisi uyduları, uzay istasyonu görevi gören yapay uydu çeşitleri bulunuyor.

İlk Uydu

Dünya yörüngesine yerleştirilen ilk yapay uydu ise Sputnik-1 adlı SSCB tarafından 4 Ekim 1957`de yörüngeye oturtuldu.

Günümüzde en fazla yapay uyduya sahip ülke Amerika Birleşik Devletleri`nin 830 adet yapay uydusu bulunuyor.

Aktif Türk yapay uydularının isimleri ise şunlardır.

Türksat 2A – 10 Ocak 2001, Türksat 3A – 13 Haziran 2008, Rasat – 17 Ağustos 2011, GÖKTÜRK 2 – 18 Aralık 2012, Türksat 4A – 15 Şubat 2014

GÖKTÜRK 1 – 5 Aralık 2016

Tükendiğini fark etmediğimiz nesnelere bir göz atın!

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Yapay_uydu

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sputnik_1

Exit mobile version