17.5 C
Münih

WordPress SEO optimizasyonu nasıl yapılır?

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 3 Dakika

WordPress altyapısı kullanan web sitelerinde, arama motoru performansını artıramaya yönelik yapılan optimizasyon çalışmalarına SEO denir. SEO (Search Engine Optimization), arama motorlarında (Google, Yandex vb.) üst sıralarda gözükmenizi sağlamaya yönelik bir tekniktir. Bu optimizasyon tekniğini kullanmak, web tasarım fiyatları konusunda bir artış gösterdiği için birçok kişi tarafından geri plana atılmaktadır. Google gibi arama motorlarında en üst sıralarda yer almak ve rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız; WordPress SEO tekniklerini kullanmak size oldukça fayda sağlayacaktır.

Peki WordPress SEO optimizasyonu nasıl yapılmalıdır?

WordPress SEO optimizasyonuna başlamadan önce web sitenizin SEO dostu bir temaya sahip olup olmadığını bilmelisiniz. SEO dostu, temiz kodlanmış ve hızlı çalışan temalar tercih etmek ilk adımlardan biridir. Web sitenizi kendiniz yapmadıysanız, bu bilgiyi tasarlayan kişiden alabilirsiniz. Başlamadan önce kontrol etmeniz gerekenlere ise kısaca şu şekilde özetleyelim:

 • Tercih edilen Alan Adı seçimi
 • Görünürlük ayarlarının açık olduğunu kontrol edin
 • Kategorileri ve etiketleri doğru kullanın
 • Özet metinler kullanın
 • Görselleri optimize edin
 • Dahili bağlantılara site içinde yer verin

Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra SEO optimizasyonu için yapmanız gerekenlere hazırsınız! İşte adım adım SEO optimizasyonu rehberiniz:

1- URL yapılarınızı SEO uyumlu hale getirin

SEO dostu URL’ler kullanmak sayfa içeriğini açık bir şekilde belirten kelimeler içerir. Bu da hem ziyaretçilerin hem de arama motorlarının okumasını kolaylaştırır. Aranan bir kelime URL içerisinde geçmiyorsa sayfanın tıklama alma ihtimali çok düşük olacaktır. Örnek SEO dostu URL yapısı şu şekildedir:

https://www.alanadiniz.com/seo-nasil-yapilir/

Google’da SEO nasıl yapılır? sorusunu arayan bir kişinin karşısına çıkacak URL’in bu olması en doğrusudur. Uzun uzun URL kullanmak hem kullanıcının hem de arama motorlarının ilgisini kaybedecektir. Bu adımı eğer siteniz ve içeriklerinizi oluşturduktan sonra yapıyorsanız, eski içeriklerinizde hatalarla karşılaşabilme ihtimalinizin olduğunu unutmamalısınız.

2- SEO eklentisini WordPress’e yükleyin

Google’da en iyi WordPress SEO eklentisi diye aradığınızda karşınıza şüphesiz Yoast SEO çıkacaktır. Birçok web tasarımcının ortak noktası olan bu eklenti; site içi SEO çalışmaları için oldukça faydalı özellikler barındırır. Yoast SEO ile;

 • Web site başlıkları
 • Meta açıklamalar
 • Anahtar terimler
 • XML site haritaları

Gibi birçok optimizasyon işlemini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

3- XML site haritalarını ekleyin

XML Sitemap olarak da geçen site haritaları; web sitenizde listelenen sayfaları, yazılar ve kategorileri biçimlendirilmiş dosya haline getirilmesidir. Bu dosya, arama motorlarına; web site içerisindeki bütün içeriğinizi hızlı bir şekilde bulmasına ve sıralama konusunda yardımcı olur.

XML Sitemap işlemini SEO eklentilerini (Yoast SEO, Rank Math SEO vb.) kullanarak da kolayca yapabilirsiniz.

4- Sitenizi Google Search Console’a ekleyin

Google Search Console ya da bir diğer deyişle Web Master Tools, Google tarafından web site sahiplerine sunulan bir araçtır. Bu araç sayesinde, web site içeriklerinin arama motoru tarafından nasıl gözüktüğü gözlemlenebilmektedir.

Sayfaların arama motoru sonuçlarında nasıl gözüktüğünü anlamaya yardımcı olacak gerekli raporları ve veri analizlerini sunmaktadır. Kullanıcıların web sitenizi bulmak için aradığı anahtar kelimeleri, her sayfanın arama sonuçlarında nasıl gözüktüğü ve hangi sayfanın hangi sıklıkla tıklatıldığına dair bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda SEO çalışmalarınızı yönlendirebilirsiniz.

5- Site hız ve performans optimizasyonu

Web site sahiplerinin, içeriklerini sunmak ve kullanıcılarla etkileşim kurmak için internette bir dakikadan daha az süresi bulunur. Web site ziyaretçileri, aradıkları içeriğe hızlıca ulaşmak ister. Bu nedenle web sitenizin hız ve performansının yüksek olması, kullanıcılara bu deneyimi sunar. Arama motorları, yavaş yüklenen web siteleri hızlıca sıralar; en geri sıraya atar. Bu durumu ortadan kaldırabilmek için ihtiyacınız olacak şeyler:

 • Görsellerin boyutlarını optimize edin, yüksek boyutlardaki görseller sitenizi yavaşlatacaktır.
 • Önbellek (Cache) eklentisi kullanın.

LiteSpeed en güncel ve en verimli önbellek eklentisidir. Yoast SEO gibi LiteSpeed Cache eklentisi de birçok web tasarımcının site hız ve performans optimizasyonu için ortak kullandığı bir eklentidir. Bu eklentiyi kullanmak; web sitenizin SEO çalışmasını geliştirmeye, doğal olarak arama motorlarındaki sıranızın yükselmesine yarar. Ek olarak CLS, FID ve LCP gibi önemli web site verilerinin skorlarını optimize eder.

6- Site güvenliğini artırın

Google ortalama her hafta kötü amaçlı yazılımları kara listesine almaktadır. Bir web sitenizin SEO çalışmasını yaparken site güvenliğini artırmanız gerektiği anlamına gelir. Güvenliğin yüksek olması, arama motorlarında iyi bir sıralama elde etmeye yardımcı olur. Güvenliği yüksek olan bir web sitesinin güvenirliği de yüksek olur. WordPress sitenizin güvenliğini artırmak ve saldırılara karşı korumak için şu adımlardan yararlanabilirsiniz:

 • Güvenlik eklentisi kullanın (Limit Login Attempts Reloaded veya WP Hide & Security Enhancer)
 • WordPress’in güncel sürümüne geçiş yapın
 • WordPress sürümünüzü gizleyin

Tüm bunları nasıl yapacağınıza dair kafanızda herhangi bir şey oluşmadıysa, hiç riske atmadan bir web site tasarım firmasıyla iletişime geçmenizde fayda var. SEO, dikkat isteyen ve plan yapılması gereken bir çalışmadır. Yapılan en ufak bir hata domino taşı etkisi taşıyabilmektedir. Bu nedenle, daha önce SEO çalışması yapmadıysanız konuya hâkim olmadan işe başlamamanızı öneririz. WordPress sitenizi tasarlayan kişi veya kişilerden destek almak ya da SEO alanında uzman bir ajans ile çalışmak tüm bu sürecin sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Eğer ilk defa web site tasarımı yaptıracaksanız SEO çalışmaları yapan firmalardan süreç ve WordPress SEO web tasarım fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article