Cuma, Ekim 15, 2021
More

  Vrin Skoru

  Okuma Süresi: 2 Dakika

  Farklı Olmak

  Value (Değer)

  Rarity (Seyreklik)

  Inimitable (Eşsiz, kopyalanması zor)

  Non substitutable (Alternatifi olmayan)

  Vrin skorunda karşılıklı fayda üretimi var. Hem kendine, hem de karşındakine fayda sağlamak var. Özgün, kendine has, farklı olmak ve yüksek bir değer var. Nasıl mı? Her birini 10 üzerinden hesaplayarak bir örnek yapalım…! (40 toplam puana yaklaşmak en iyi sonucu verir.)

  Değer

  5 yabancı dili ana dili gibi konuşan biri olsun. Kendine bu özelliği ile iyi bir değer (Value) katmış. Aynı zamanda çalıştığı kurum, okul, aile ve çevresine de değer katmış. Bu yetenek çok değerli olsa da dünyada 5 dil bilen başkaları var mıdır? Evet…! O zaman buna 10 üzerinden 6 verelim.

  Seyrek

  5 yabancı dil bilen ve bu 5 ayrı dilde kitap yazmış birini düşünelim. Seyrek (Rarity) ve çok ender bir durum olur. O zaman buna 10 üzerinden 8 verelim.

  Eşsiz

  Bu 5 ayrı dilde yazılan her bir kitabın üniversitelerde ders kitabı olarak okutulduğunu düşünelim. (Inimitable) eşsiz ve kopyalanması zor. Buna da 10 üzerinden 9 verelim.

  Alternatifi Olmayan

  Son olarak bu 5 dili bilen ve 5 ayrı dilde kitap yazıp üniversitelerde ders kitabı olarak okunan kitapların yazarının siz olduğunu düşünelim. Alternatifi olmayan… (Non substitutable) Buna da 10 üzerinden 10 verelim.

  Vrin Skoru: 33

  Fark Yaratmak

  Bu tamamen kurgulanan bir örnek. Dünya nüfusunun 7 milyardan fazla olduğu bir çağda her ne işle uğraşıyorsak uğraşalım; yaptığımız işte “Vrin skoru” yüksek olanlar hayatı hep bir adım önde yaşar. Bu farkı yaratmak elbette kolay değil.

  Verilen örnek çok uç bir örnek olsa da; asıl varmak istenilen nokta her ne iş yapıyorsanız yapın, en iyisini yapmaya çalışın. Ya da hedefinize ulaşmak için yürüdüğünüz yolda stratejiler belirleyin, taktikler uygulayın, durun, düşünün, tekrar yola çıkın. Kendinize sorun.

  Herkesin gittiği yoldan gitmek zorunda mısınız? herkesin yaptığı işi yapmak zorunda mısınız? Sıradanlıktan kurtulmak ve farklı olmak için Vrin skorundaki 4 kriter bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacaktır.

  Önceki İçerikTüketim Çılgınlığı
  Sonraki İçerikBilgezone bilgi
  RELATED ARTICLES

  CEVAP VER

  Please enter your comment!