14 C
Münih

ÜRETKENLİK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 4 Dakika

Üretkenlik nedir? Üretkenlik ya da verimlilik teknik açıdan girdileri çıktıya dönüştürme ölçüsüdür.

Yaşam boyunca daha verimli olmak ve üretkenlik açısından önemli işler çıkarmak adına var gücümüzle çalışırız. Çalışırken neyi doğru neyi yanlış yaptığımızı belki de bilmeden işin çıktısına, yani üreteceklerimize odaklanırız. Doğru bir sonuç elde edebilmek için bazı alışkanlıklar kazanmalıyız. Örneğin planlı olmak, gerçekçi hedefler koymak, çalışma koşullarını gözden geçirmek gibi… Ya da aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmamak ya da “Hayır” demeyi öğrenmek gibi…

İşlerin kontrolden çıktığı zamanlar hayatımızın her döneminde olmuştur. Yaptığımız işlerden iyi sonuçlar alsak da, bazı zamanlarda kötü sonuçlar da alabiliyoruz. Ciddi bir işin üstesinden gelmek için sorumluluk aldığımız zamanlarda stres yaşayarak o işi biran önce bitirme eğiliminde olabiliriz. İnsanların yıllar boyunca edindiği alışkanlıkları üretkenlik için bir anda hayatlarından çıkarması zor olabilir. Ama hayatımızda yapacağımız bazı değişiklikler üretken bir insan olmak için çok önemli değişiklikler olacaktır. İş verimliliği ve üretkenliğin arttırılmasıyla beraber yaşam standartları da yükselmiş olacaktır.

ÜRETKENLİK NASIL ARTIRILIR?

Üretken bir insan olmak bazı kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmak ile başlar. Hayatımızı ve üretkenliğimizi olumsuz etkileyen bazı kötü alışkanlıkların neler olduğuna bakalım.

Üretkenlik için öz denetim kendimizi yalnızca bizler için önemli olan görevleri yapmaya zorlar. Bu zorlama zaman kazanmak açısından bize yardımcı olur. Verimlilik ise başarının formülündeki en önemli bileşendir. Ama çoğu insan önleyebilecekleri kötü alışkanlıklar nedeni ile her gün kendi yetkinliklerini yok etmektedirler. Daha üretken ve başarılı bir insan olmaya kararlıysanız, yetkinliğinizi yok eden aşağıdaki yedi alışkanlıktan kaçınmanız gerekir. Kişisel üretkenlik nasıl artırılır? Bunlara bakalım.

GÜNÜNÜ PLANLAMAMAK

Üretken olmak ve verimli bir gün geçirmemenin önündeki en büyük engellerden bir günü planlamamaktır. Tamamen plansız olarak verimli bir gün yaşamak çizim yapmadan bir ev inşa etmeye benzer. Gününüzü planlamak sizin için büyük bir motivasyon kaynağı olabilir. Ayrıca her gün tamamlanması gereken acil işlere odaklanmanızı sağlayabilir. Planlama yapmadığınızda daha yararlı işler yapmak yerine gereksiz ve dikkat dağıtan şeylerle gününüzü geçirme ihtimaliniz çok yüksektir. Üretkenliğinizi hızlı bir şekilde arttırmak istiyorsanız, içine hedeflerinizi yazmaya başlayacağınız bir defter satın alın. Her gün hedeflerinizi yazın. Bu bir günlük de olabilir. Günlük tutmaya başladığınızda hedeflerinizin ne kadar uzağında olduğunu fark edip buna çok şaşıracaksınız. Bu alışkanlık üretkenlik için size iyi bir başlangıç sağlayacaktır.

Üretkenliği olumsuz etkileyen bir diğer faktör ise öz denetim eksikliğidir.

ÖZ DENETİM EKSİKLİĞİ

Hemen hemen tüm başarılı insanların doğasında bulunan en önemli özelliklerden bir de öz denetimdir. Öz denetim olmadan hayatta kalmak için gereken minimum şeyler dışında bir şey başarmak neredeyse imkansızdır. Kendi kendini disipline edememenin üstesinden gelmek zordur. Ama herkes yeterli çabayı gösterirse bunu başarabilir. Kendinizi düzenli olarak daha fazlasını yapmaya zorlayın. Göreceksiniz ki zamanla öz disiplininiz gelişecektir. Bununla birlikte üretkenlik de artacaktır.

Üretkenlik adına üçüncü olumsuz etki ise genellikle geç uyumaktır.

ÜRETKENLİK VE GEÇ UYUMAK

Sabahın erken saatleri üretkenlik açısından günün en önemli saatleridir. Bu saatler çoğu insanın en üretken olduğu saatleridir. Eğer bu verimli saatleri uyuyarak geçirirseniz çok şey kaçırmış olursunuz. 1 yada 2 saat önceden uyanmak, dünyanın geri kalanı hala uyurken sizin çok şey başarmanıza katkı sağlar. Bu altın değerinde olan zamanı iyi kullanın. Çünkü bu üretkenliğinizi arttırmanın en kolay yollarından biridir.

Üretkenliği azaltan dördüncü kötü alışkanlık ise dijital ortama çok fazla maruz kalmaktır. Yani internette çok fazla zaman geçirmektir.

DİJİTAL MARUZİYET

İnternet ve dijital maruziyet insanlık adına büyük bir buluş haline geldi. Bununla birlikte insanların eskisinden çok daha az üretken olmalarının altında yatan neden ise, insanların dikkatini çok fazla dağıtmasıdır. İnternet sonsuz bir eğlence ve zevk kaynağıdır. İnternet her zaman parmaklarınızın ucunda olduğunda, üretkenlik kaçınılmaz olarak zarar görebilir. Bunu önlemek için önemli işleriniz üzerinde çalışırken telefon ve diğer cihazlarınızı uzakta tutmaya çalışın. Onları mümkünse başka bir odada tutun. Böylece çevrimiçi dünya dikkatinizi sürekli dağıtamayacaktır. En iyi kural, dikkatinizi dağıtan her şeyi devre dışı bırakmaktır. İletilerinizi incelemek için interneti kullanın. Sonrasında ise her defasında bakmayın.

Beşinci kötü alışkanlık ise ilk etapta en önemli olan görevleri yerine getirmemektir.

ERTELEMEK

Ertelemek, üretkenlik için ciddi bir kötü alışkanlıktır. Mark Twain`in bir sözü var: “Sabahları canlı bir kurbağa yerseniz, günün geri kalanını harika geçirebilirsiniz. Çünkü en kötüsünü günün en başında bırakmışsınızdır.

Her yeni güne zor ve tatsız gelen işleri yapmakla başlarsanız, günün geri kalanında sizi zorlayacak işler ve bu işleri ertelenenin getirdiği endişe olmayacaktır.

Üretkenlik ve potansiyelinizi geride tutan altıncı kötü alışkanlık ise şikayet etmektir.

ŞİKAYET ALIŞKANLIĞI

Şikayet etmek ve ertelemek birbirini takip eder. İşlerinizden ne kadar çok şikayetçi olursanız bu işleri erteleme olasılığınız o kadar artar. Sonuç olarak işlerin bitmemesi durumu daha da kötüleştirir. Böylece şikayet etmeniz için size daha fazla sebep vermiş olacaktır. Bu bir kısırdöngüdür. Ve üretkenliğinize oldukça zarar verir. Pozitif düşünceli bir insan olmak, şikayetlerden kaçınmak başarının ve verimliliğin en önemli anahtarıdır. Sonuç olarak işlerimiz hakkında şikayet etmek hiç bir zaman bu işlerin kendi başına gerçekleşmesini sağlamayacaktır. Bu çoğu zaman üretkenlik için negatif yönde etki edecektir.

Yedinci alışkanlık ise başarısızlık korkusudur.

BAŞARISIZLIK KORKUSU

Başarısızlık korkusu, üretkenlik için en büyük engellerden biridir. Başarısız olmanın en hızlı yolu hiçbir şey yapmaya çalışmamaktır. Eski bir atasözünde olduğu gibi; “Korkuyu yenmenin yolu kaçmamaktır.” Ne yazık ki başarısızlık korkusu çok somuttur. Çoğu insan için hayallerini gerçekleştirme yolunda bir engeldir. Ancak başarısızlık korkusu rasyonel bir korku değildir. Başarısızlık korkulacak bir şey değildir. Dünyanın en başarılı insanları bile bir şeyde başarılı olmandan önce, birkaç kez başarısız olmak zorunda kalmışlardır. Doğru düşünce yapısına sahipseniz, başarısızlık hedeflerinize ulaşma yolunda sizi durduramaz. Öte yandan başarısızlık korkusu sizi her seferinde yavaşlatacaktır.

Şimdi daha iyi bir üretkenlik için bu kötü alışkanlıklardan kurtulma zamanı.

Kaynakça ve ileri okuma

1 – https://www.tonyrobbins.com/productivity-performance/what-is-productivity-really/ – İlk okuma zamanı 28.09.2021 kaynak

2 – https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cretkenlik – İlk okuma zamanı 28.09.2021 Kaynak

3 – https://www.nytimes.com/guides/business/how-to-improve-your-productivity-at-work – İlk okuma zamanı 28.09.2021 kaynak

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article