18.3 C
Münih

Truman Sendromu nedir?

Must read

Okuma Süresi: 2 Dakika

Truman sendromu nedir? Herkesin kendini izlediği varsayımına kapılıp kendini herkesten üstün görme davranışıdır.

Truman sendromunun nereden geldiğine kısaca bir bakalım.

Truman sendromu nasıl bir davranış modelidir? Şöyle bir hikaye ile başlayalım. Dünyanın en güzel, en görkemli adalarından birinde yaşayan insanlar o kadar mutlu, o kadar hayat dolu yaşarlar ki görenler imrenir. Her gün mutlu bir şekilde uyanıp günün sonunda yine mutlu bir şekilde evlerine dönerler.

Dışarıdan birinin gördüğünde ne kadar da şanslı olduklarını düşündürten bu adanın sakinlerinden birinin adı da Truman`dır. Güzel bir eş ve güzel bir işe sahip olan Truman bir gün öldüğünü zannettiği babasını bir sokakta gördüğü ana kadar hayatı olduğu gibi ve çok mutlu yaşar.  Babasını gördüğüne kesin olarak emindir ama adam biranda kalabalığın arasından kaybolur.

Truman babasını gördüğü andan sonra yaşadığı hayatı sorgulamaya başlar. Yaşadığı hayatın gerçek olup olmadığını sorgulayarak bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder. Evlendiği eşinin kendi seçimi olmadığı, en iyi arkadaşının ağzından çıkan sözlerin bile aslında başkaları tarafından söylediğini zamanla öğrenir.

Neredeyse 30 yıl boyunca bu eşsiz adada yaşayan Truman, gerçeği çok sonra öğrenecektir. Öldüğünü sandığı babasını görene kadar dünyada ona büyük bir hayran kitlesinin olduğundan habersizdir. Truman adanın dışında yaşayan insanları hiç görmemesine rağmen onların kendisini çok yakından tanıdıklarını ve tüm bunların özenle hazırlanan bir senaryo olduğunu fark ettiğinde filmin içinde kendimize bir yer buluruz.

Yıllarca süren, tüm insanların figüran, her tarafta kameraların olduğu ve Truman`ın diğerleri ile etkileşimde olduğu her anın ve davranışın aslında birileri tarafından kulaklıklarla verilen talimatlar olduğunu gözler önüne seren etkileyici bir film. Her gün Truman`ın hayatını canlı yayın ile dünyaya izleten bir senaryo.

Evet, bu film 1998 yapımı ” The Truman Show”

Truman Sendromu’nun etkileri

Bu filmdeki karakter gibi aslında günümüzde de kendini izleniyormuş gibi gören birçok insan var. Yani Truman sendromu yaşayanlar var. Hele ki modern zamanda teknolojinin gelişmesi ile beraber etrafımızdaki kameralar Truman sendromu yaşanmasını destekler nitelikte. Bu filmde 2 ayrı karakter var. Birinci karakter hiçbir şeyden haberi olmadan yaşayan Truman, ikincisi ise her şeyi öğrendikten sonra benliği tavan yapmış Truman.

İşte Truman sendromu tam da burada başlıyor. Dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünen, herkesin onun etrafında olup, onun mutluluğu için çalıştığını zanneden bir truman. Bir filmin içinde baş karaktermiş gibi davranıp, herkesin onu izlediği ve ona hayran kaldığı bir senaryo… Truman sendromu kendisini herkesten üstün gören kişilik modelidir.

Sağlıklı ve keyifli bir gün dileriz.

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article