Cumartesi, Şubat 27, 2021
Ana Sayfa Başarı TAKIM ÇALIŞMASI

TAKIM ÇALIŞMASI

Okuma Süresi: 3 Dakika

Bireysel başarı mı hedefler için daha etkili bir yöntemdir, yoksa takım çalışması mı? Takımın hepsi bireysel olarak başarılıysa evet, takım çalışması daha önemlidir. Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki, iki kişinin aynı işi beraber yaparken gösterdiği performans tek bir kişinin aynı işi yaparken gösterdiği performansın iki katı değildir.

Araştırmayı buradan okuyabilirsiniz. Bir de 10 ya da daha fazla kişinin bir işi aynı hedefler doğrultusunda bir bütün olarak yaptığını düşünün. Bir takım çalışması olarak hedefe doğru bir iş yapılıyor. İçlerinden bazıları çok başarılı, bazıları işten kaytaran pozisyonda olur. İşten kaytaranlar da ekip içinde az bir performansla işin bütününde kendilerine olumlu pay çıkarma eğiliminde olurlar.

Bazı işlerin tek başına yürütülmesi mümkün değildir. Mutlaka takım ile yapılmalı ve bir bütün olarak hedefe doğru çalışılmalıdır.

İşte esas olan ve beklenen ekip bütünlüğü içinde bireysel performansın maksimum seviyede olmasıdır. Maalesef bu böyle olmuyor, herkes yüksek performans gösteremiyor. Bu durumda ne yapılmalı? Takım çalışması herkesin en iyi performansını ortaya koyar mı? Devam edelim…

Bir ekibin içinde hedefe doğru yol alırken bütünlüğü bozan bireyler olursa, bireysel başarının da tek başına bir anlamı kalmaz. Çünkü o iş ekip bütünlüğü içinde yapılmalıdır ve bu doğrultuda sonuç alınmalıdır. Bu durumda ekip içinde başarılı olan kişi başarısız olan kişinin de yükünü taşımak için daha fazla efor sarf etmek zorundadır.

Örneğin bazı şirketlerde takım çalışması neticesindeki ödüllendirmeler böyledir. Bir hedef için çalışan takım üyeleri bu ödüle ulaşmış olsa dahi hepsinin performansı aynı değildir ve aslında içlerinden bazılarının yüksek performansı nedeni ile o hedefe ulaşılmıştır.

Bir satış ekibi düşünelim. 10 kişilik bir satış ekibinde sadece 3 kişi satış hedefine ulaşır ve diğerleri ulaşamazsa, bu ekibin tek bir hedef doğrultusunda başarıyı bütün olarak yakalaması neredeyse imkansızdır. İstisnai örnekler de olabilir mi? Elbette. Fakat genel kural budur.

Bir futbol takımında sadece 2-3 oyuncu iyi oynuyorsa ve diğerleri kötü oynuyorsa bu takım uzun vadede başarılı olamaz. Olması gereken asıl durum her oyuncunun kendi sorumluluklarını yerine getirebilecek kabiliyette olmasıdır. Başarılı bir takım çalışmasının özelliği nelerdir? Takım çalışması nedir? Buna aşağıda bakalım.

Takım Çalışması Kuralları

Etkili bir takım çalışması ve başarı için yapılması gerekenler nelerdir? Madde madde gidelim.

  • Aynı amaca hitap etmek
  • Kuralları başından belirlemek
  • Gelişim planı oluşturmak
  • Verimli olabilecek takım üyelerini belirlemek
  • Görevleri dağıtmak
  • Uyumlu olmak
  • Farklı görüşleri dikkate almak

Aynı amaca hitap etme bilinci tüm ekipte var olmalıdır. Bu bilinç ile yapılacak işin büyük resmi herkes tarafından görülmelidir. Kuralları başında belirleyin. Ekibin hiç bir üyesi sonrada ben bu kuralı bilmiyordum demesin. Gelişim planı oluşturarak kişisel yetkinlikleri üst seviyeye taşıyın.

Verimli olabilecek takım üyelerinin kimler olduğunu belirleyin. Bu kural size en verimli takım üyelerinin süreç içindeki performanslarını diğer takım üyeleri için örnek olmasını sağlayacaktır. Görevleri dağıtarak herkesin asli görevinin ne olduğunu net olarak belirtin.

Ekip içi uyum son derece önemlidir. Bir sepetteki çürük elma zamanla diğerlerini de çürütür. Farklı görüşleri dikkate alarak ekipteki üyelerin kendilerini anlatmasına izin verin. Takım çalışmasında ekip motivasyonu, tek bir amaç için çalışan ekip ruhu, yardımlaşma ve iç iletişim anlamlı ölçüde kazanım sağlar. Takım çalışması için bu maddeleri uygulamak genel olarak performansı arttırır.

Takım içi motivasyon etkili bir takım çalışmasının olmazsa olmazlarındandır. Bu nedenle ekibin bütününün morali ve motivasyonu üst seviyede olmalıdır. Kafası dağınık, sorunları olan ve motivasyonu düşük bir ekip üyesi verimli olmayacaktır. Bunlara ek olarak yapılması gereken şey bireysel yetkinliklerin geliştirilmesi ve bireysel farkındalığın arttırılması olmalıdır.

Bu nedenle siz ne kadar hazır olursanız olun beraber hareket edeceğiniz kişiler hazır değilse, onları beklemek zorunda kalırsınız. Bu durum performans düşüklüğüne, ekip içi motivasyon kaybına, zamanı etkili kullanmamaya, sonuca, hedefe ve gidilmesi gereken yere zamanında ulaşılmamaya sebep olur.

Ekip çalışması bireysel yetkinliklerin optimum düzeyde kullanılmasını gerektirir. Her ne iş yapıyor olursanız olun, siz hazır ve yeterliyseniz; sizinle beraber bir işin parçası olan kişiler hazır değil ve yetersizse beklemek zorundasınız. Böyle bir durumda hepinizin hazır olması çok uzun zaman alabilir.

Bir takım çalışmasında herkes görevini ve yetkinliğini bilmelidir. Başarılı olanlar başarısız olanların yükünü taşımaya başlarsa, başarısızlık kaçınılmaz olur. Etkili bir takım çalışmasında başarı ekip işidir demek için, kişisel başarı, kişisel performans, kişisel yetkinlik yüksek olmalı ve bu da ekip ruhuna yansımalıdır.

Önceki İçerikHEDEFE ODAKLANMAK
Sonraki İçerikAPTAL ÇİTA SENDROMU
bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!