14.5 C
Münih

SORUN ÇÖZÜMÜNDE YARDIMSEVERLİK ÜZERİNE KISA BİR HİKAYE

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: < 1 minute

Yardımseverlik üzerine bir hikaye… Çin bölgesinde İmparator Suiwen tarafından yönetilen  (MS 590) Sui Hanedanlığında Xin Gongyi, Minzhou`ya vali olarak atandı.

O dönemlerde, Minzhou’da yaşayan insanlar hastalıktan hayli korkuyorlardı. Çünkü hastalıkların hepsi bulaşıcıdır diye düşüyorlardı. Bundan dolayı, bir insan hasta olduğu zaman yalnız bırakılırdı. Hiç kimse hastaya yaklaşamaz ve onunla ilgilenmezdi. Hastanın kendi aile fertleri bile ilgilenmekten çekinirdi. Bunun sonucunda da birçok hasta bakımlarının olmamasından dolayı gereksiz yere hayatını kaybederdi. İnsanlar üşütüp nezle, grip olduklarında bile ondan uzaklaşarak bu durumu gelenek haline getirdiler.

Göreve geldikten sonra Xin Gongyi, bu kötü ve yararsız alışkanlığı, sevgi, merhamet içeren ve yardımseverlik üzerine kurulu bir hasta bakımıyla değiştirmeye karar verdi.

Bazı insanlar Xin Gongyi`in göreve ilk geldiği dönem boyunca hastalandı. Xin Gongji kendi evinin büyük salonuna hasta yatakları kurdurdu ve tüm hasta insanları buraya aldı. Fakat zaman ilerledikçe koridor ve büyük salon yüzlerce hasta ile doldu. Kendine ait parayı doktor kiralamak ve ilaç satın almak için harcadı. Gece gündüz hasta bakımları için onlara yardım etti. Çok fazla geçmeden hastalar teker teker iyileşti. Hastaler iyileştikten sonra, hastaların aile üyelerine onları eve götürmeleri gerektiği talimatını verdi. Onlara, ” Hastalıklar nasıl bulaşıcı olabilir? Hepiniz yanıma gelip kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Ben yeterince iyi ve sağlıklı değil miyim?” dedi.

Oradaki hastaların akrabaları ve yakınları utanarak duygulandı. Herkes Xin Gongyi`in yaptığı bu yardımsever, merhametli ve özverili davranışı başkalarına anlattı. Çok zaman geçmeden, insanlar hastalandıkları zaman bakım ve tedavi görmek için ailelerinden ve akrabalarından yardım almaya başladı. Böylelikle insanlar daha cana yakın, merhametli ve yardımsever oldu. Böylelikle eski kötü davranışlar tamamen yok edildi.

Ruh eşi mitolojisi

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article