17.4 C
Münih

ŞANSLA MI YOKSA ZEKAYLA MI ZENGİN OLUNUR?

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Şans zenginlik için ne kadar önemli bir faktör? Eğer çevrenizdekilerin çok daha başarılı ve zengin göründüğünü merak ediyorsanız, belki de bunun sebebi onların iş yaşamında daha iyi, daha yetkin ve daha akıllı olduklarından dolayı değildir. Zenginliğin yeni bir simülasyonuna göre sebep muhtemelen yalnızca şans.

Detaylı olarak yapılan bir bilgisayar canlandırma çalışmasında, yaklaşık kırk yıllık bir iş ve çalışma sürecinin planı hazırlanmış ve reel dünyadaki başarı ve zenginlik modeli tekrar oluşturulmuş. Bu araştırma bize bildiklerimizi tekrar sorgulatacak nitelikte sonuçları karşımıza çıkarıyor. Yapılan testlerde paraya sahip en tepedeki insanların en yetenekliler değil, en şanslı bireyler olduğu sonucuna ulaşılmış.

Şans Faktörünün Rolü

İtalya’da bulunan Catania Üniversitesi’nde görevli olan araştırmacıların yaptığı bu çalışmanın esas amacı, hayatın boş şeylerden ibaret olduğunu gösterip insanların ümitsizliğe kapılmasına neden olmak değil; kaynak, zaman ve emek harcanan birçok şey için şans faktörünün rolünü anlamak.

Aslında bu araştırmacıların kafa yorduğu ve çözmeye çalıştıkları şey şu: Eğer zeka, yetenek, çalışma arzusu ve buna benzer farklı etmenlere benzer nitelikte olan etkenler toplumun geneline hemen hemen eşit oranda dağıldıysa, zenginlik dediğimiz olgu neden herkesin sahip olduğu şey değil?

İnsan popülasyonun yaklaşık %10`luk bir kesimi zenginliğin keyfini çok iyi çıkarıyor. Akıl ve yetenek gibi faktörler sadece bu kadar az insanda mı toplanmış? Peki zenginlik olgusunun gerçek sırrı ne?

Bu işe kafa yoran araştırmacılar yapılan canlandırmalardan ortaya çıkan verilerin yalnızca şans olduğunu gösteren sonuçlara ulaştıklarını söylüyor.

Yeteneklerin Dağılımı

Araştırma ekibi, bilgisayarda yaptıkları simülasyonda 1.000 kişi ile yola çıkmış. Bu modelde yetenekler standart sapmayla birlikte dağıtılmış. Bu çalışmaya katılan bireylerin biraz yetenekleri varmış fakat hiç kimsenin yeteneği bir başkasına göre üstün ya da çok az değilmiş. Bununla birlikte tüm katılımcılar aynı zenginlik seviyesi ile bu araştırmaya dahil olmuş.

Araştırmanın devamında, canlandırmaya randomize olgular sunulmuş. Örnekler içinde eğer birey şanslıysa, bu olguları kullanıp zenginlik seviyelerini arttırabiliyorlarmış. Ya da şanssız iseler zenginlik düzeyleri düşüyormuş. Nihai sonuçlar irdelendiğinde zenginliğin gerçek dünya ile benzer nitelikte bir dağılım gösterdiği ortaya çıkmış. Araştırmaya katılan bireylerin %20 kadarı zenginlik seviyesinin %80`nine sahipmiş. Bu araştırmanın doğruluğundan emin olabilmek için test birkaç kez tekrarlanmış.

Fakat en zenginlerin %20`lik kısmı, en yetenekli bireylerin %20`lik kısmı değilmiş. Hatta en az yetenekliler içinden bile zenginlik oranı daha yüksekmiş. Araştırma ekibine göre yüksek başarı oranı, yüksek yetenek ile aynı denklikte değil ve bu durumun tam tersi de olabilir.

Ortalamaya Yakın Bireyler

Esasında bu çalışmaya göre en çok para kazanan insanlar, genel kriterlerdeki ortalamaya yakın yeteneği olan bireylerdir. Hatta; zenginlik seviyesinin en tepesindeki bireyler, yapay olan bu canlandırma testi içinde şans olgusuyla en çok karşılaşan kişiler olmuşlar. Zenginlik piramidinin en alt seviyesinde bulunan bireylerin başına da şans olgusu hiç uğramamış.

Bu çalışmadan yola çıkılarak şöyle denilebilir ki; öteki insanlardan çok daha şanslı olan bireylere fazlasıyla kaynak vermek ve övgü dolu yaklaşımlarda bulunmak tehlikelidir. Yaşamda yeteneklerle başarı merdivenini tırmanan bireyler, zirveye tam olarak ulaşamıyor. Ama sıradan ve şans faktörünün kapılarını çaldığı bireyler, bu insanları geçiyor.

Bu çalışmayı gerçekleştiren takım, şimdi bilime daha fazla sermaye aktarımı olabilmesi için bu çalışmadan nasıl faydalanılabileceğini araştırmaya başladı. Örnek vermek gerekirse, şans olgusu zenginlik için bu kadar büyük bir görev üstleniyorsa; geçmişte çok fazla başarılı olmuş bireylere odaklanmak yerine, şirketler ve işletmeler arasında eşit olarak kaynak yatırımı planlamak daha kazançlı olabilir.

Kaynaklar:

Advances in Complex Systems

Aptallar neden daha cesur? Bir başka araştırma yazımız için tıklayın!

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article