SALGIN PSİKOLOJİSİ NOTLARI

2
514
Okuma Süresi: 3 Dakika

SALGININ AKIL SAĞLIĞINA ETKİLERİ

Akıl sağlığı ve salgın psikolojisi nasıl bir yere doğru ilerliyor? Salgın psikolojisi ile yaşamaya çalışan insanlık, dünya genelinde önemli bir tehdit oluşturan Coronavirüs`e karşı korunma mücadelesi veriyor. 2019 yılının sonunda Çin`in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan bu virüs`ten birçok ülke ve toplum ciddi anlamda etkilendi. Bu salgından sadece insan sağlığı tehdit altında olmayıp, aynı zamanda ekonomi de olumsuz etkilendi. Uzun süre evde kalmak ticari anlamda işlerin olumsuz etkilenmesinin yanı sıra insan sağlığı açısından da psikolojik olarak başka bir modelde yaşam düzeni kurmaya alışmanın zorlayıcı tarafını yaşatıyor insana. Salgından korunmaya çalışırken akıl sağlığını korumak da bir o kadar önemli. Salgının psikolojik etkilerinin toplumlar ve bireylerdeki yansımaları hakkında farklı görüşler olsa da, salgın psikolojisi insanlara bambaşka bir deneyim kazandırıyor.

SOSYAL MESAFE

Herkes sosyal mesafenin ve diğer önlemlerin koronavirüs salgınının yayılmasını önlemesini ya da yavaşlatmasını umut ediyor. Bu virüsün yayılmasını önlemenin sosyal mesafe kurallarına uyumdan geçtiğini biliyoruz. Psikiyatrlar ve psikologlar sosyal bağlantıların azalması, evlere kapanma, uzaktan çalışma gibi durumların psikolojik etkilerinin olabileceği konusunda fikir birliği yürütüyor. Stres, uykusuzluk ve yalnızlık hissi farklı bazı olumsuz etkilere sebep olabilecek nitelikte. Bu faktörler insan sağlığını olumsuz etkiliyor ve daha farklı rahatsızlıklara da zemin hazırlıyor.

SALGIN PSİKOLOJİSİ VE KORKU

İnsanlar tarihin her safhasında olduğu gibi hayatta kalma içgüdüsü ile yaşamlarını sürdürürler. İnsan kendi yaşamınında bir tehdit unsuru ile karşılaştığında korku yaşar. Bu korku, endişe ve kaygı içgüdüsel olarak canlıların hayatta kalma davranışları göstermesine neden olur. Bu konuya dair İlkel Beyin adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. İnsanın kendi yaşamı mevzubahis olduğunda diğer her şey anlamını yitirir, öteki her şey unutulur. İşte virüs salgınından dolayı birçok insanın kaygı duyduğu şey salgın psikolojisi içinde kendi yaşamlarının tehdit altında olmasıdır. Hayatımız için bir tehdit oluşturan şeylere karşı çok dikkatli oluruz ve korku içinde yaşarız. Hele de bu korkuyu tetikleyen şey görülmez bir şey ise, yani normal şartlarda görmediğimiz bir virüs ise korkumuz daha çok artar. Çünkü tehlikenin nereden geleceğini kestiremeyiz. Yalnızca korkumuzu gidermek adına elimizden geldiğince önlem alırız.

SALGIN SONRASI YAŞAM

Salgın sonrası yaşamın nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz. Sosyal ilişkilerde sosyal mesafe, uzaktan iletişim, dokunma, tokalaşma, sarılma gibi selamlama, samimiyet ve sevgi içeren davranışların insan ilişkilerinde nasıl bir boyut kazanacağını göreceğiz. Tüm bu süreç bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağını gösteriyor. Kitlesel tehdit oluşturan Coronavirüs`ün toplumları farklı davranış modelleri sergileyeceği bir sürece doğru ittiği görülüyor. En azından yakın gelecekte insanlar sosyal ilişkilerinde bu tür durumlara daha fazla dikkat edecektir. Virüsün ortadan kaybolması, aşı bulunması gibi tehditleri ortadan kaldıran gelişmeler olana kadar insanlar salgın psikolojisi içinde yaşamlarını sürdürebilirler.

PSİKOLOJİK ETKİLER DE VİRÜS KADAR HIZLI

Salgının psikolojik etkileri de virüs kadar hızlı yayılıyor. Bu durum virüsün fizyolojik etkiler yaratmasının yanında davranışsal sorunlara da neden oluyor. Kaygı, endişe ve korku ile başa çıkmak bu dönemde bireylerin daha çok zorlanacağı psikolojik etkiler yaratabilir. Duygularla sağlıklı bir şekilde başa çıkmak virüs süreci geçtikten sonra hayata yeniden adapte olmak adına önemli bir etken. Tabi salgın psikolojisi toplumda farklı ruhsal ve duygusal etkiler yaratabiliyor. Çocuklarda, gençlerde, yaşlılarda farklı farklı ruhsal duruma neden olabiliyor. Böyle bir toplumsal ve ruhsal kriz ile başa çıkabilme yollarını uzman psikiyatristler ve psikologlar çok daha doğru aktarmaktadırlar. Küresel olarak yaşanan bu salgın psikolojisinde stres yönetimi bireylerde yaş, kişilik, ekonomik durum gibi etkenlerle değişkenlik gösteriyor.

STRES YÖNETİMİ

Salgın psikolojisi insanların stres yönetimini de etkiliyor. Duygu ve düşüncelerini iyi analiz edebilen, kendini tanıyan bireyler stres, endişe ve kaygı gibi durumları daha kolay yönetme becerilerine sahip. bundan dolayı stres yönetimi daha kolay oluyor. Ama kendini çok fazla tanımayan bireyler stres yönetiminde daha çok zorlanarak salgın psikolojisinin etkisi altında kalıyor. Olumsuz düşünceler bireylerde olumsuz sonuçlar doğuracağı gibi, olumlu düşünceler de olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu durum aslında beklenti etkisi yaratarak olumlu ya da olumsuz sonuçların bireylerin stres yönetimine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

ENDİŞELER ÇOK YÖNLÜ

Salgın psikolojisi sadece bireylerin kendileri için yaşadıkları kaygı ve endişeden kaynaklanmıyor olabilir. Belirsizlik içinde beklenen bu süreçte bireyler çocukları, anne ve babaları, eşleri, aileleri, yakınları, arkadaş ve dostları için de endişe duyuyor ve kaygılanıyorlar.

Kaynaklar:

123

2 YORUMLAR

Comments are closed.