Ana Sayfa Davranış Bilimi SAHTE GÜLÜMSEME

SAHTE GÜLÜMSEME

0
179
Okuma Süresi: 2 Dakika

Sahte gülümseme ve gerçek gülümseme arasındaki fark nasıl anlaşılır? Bazı araştırmalar aradaki bu farklı ortaya çıkarıyor.

Bize aniden gülümseyen bir kişinin bize karşı nefret etme olasılığı ile bizimle hayatının sonuna kadar zaman geçirmeye istekli olmasının olasılığı eşittir ve bu durumda aradaki farkı ortaya çıkarmak hayli zor. Gerçek olmayan gülümsemelerle karşılaşmamızın sebebi de herhangi bir yozlaşma sebebi ile değil aslında. Bu durum biraz daha karmaşık. Sahte gülümseme nedir? Biraz daha detaylandıralım.

Bulunduğumuz herhangi bir ortamda saygı görmek, dışlanmamak, kabullenilmek için bazı davranış mekanizmaları üretiyoruz. Sahte gülümsemeler ise buna örnek ve bunlardan biri. Maskelerin arkasındaki sahte gülümsemeler ne anlama geliyor? ve bu nasıl anlaşılır buna bir bakalım.

Bir gülümseme davranışının gerçek olup olmadığını fark edebilmek için göz çevresine odaklanılması en doğru yol. Sahte gülümseme bu yolla kolay bir şekilde anlaşılıyor.

Eğer bir kişi mutluysa, eğleniyorsa ya da içtenlikle gülüyorsa gözlerinin etrafındaki kaslar harekete geçer. Bununla birlikte yanaklardaki kaslar da harekete geçer ve birbirine uyum sağlar. Sahte gülümsemeye benzer olarak yalnızca ağız çevresi hareketli değildir.

Sahte olan gülüşleri kapatmak ve örtmek için yapılan en büyük davranış yalnızca yanak kaslarının gülümsemeye dahil edilmesidir. Göz etrafında ise herhangi bir hareket yoktur. Bu durum genellikle fotoğraf çekilirken zaman verilen pozlarda kullanılan bir yöntem olsa da, doğal olarak pek mutlu olunmayan zamanlarda da başvurulan bir yöntemdir.

Buradan yola çıkarak sahte gülümsemeyi ayırt edebilmek için şöyle denilebilir ki; gülerken yalnızca yanak kasları değil, aynı zamanda göz etrafındaki kaslar da harekete geçiyorsa, bunu yapan kişi anlatılan şeye ya da bize gerçekten gülüyordur. Sadece gülme eylemi değil, tebessüm etmek için de bu durum geçerlidir.

Duchenne Gülüşü ve Sahte Gülümseme

İçten ve gerçek olan gülümseme Duchenne Gülüşü olarak adlandırılır. Bu adın sahibi ise Franız bilim insanı Duchenne`dir. Gülümseme ile insan yüzündeki kasların hareketleri arasında bağlantı kurarak bu çalışmalarıyla dikkate değer bir sonuca ulaşan Duchenne’in öne sürdüğü tez, insan ilişkileri ve davranış bilimi için kayda değer nitelikte.

Aşağıdaki fotoğrafta sahte gülümseme ve gerçek gülümseme arasındaki farkı anlatmaya çalışalım. Aynı insanın iki farklı gülümsemesi görülüyor. İkisinin de dudakları yukarı doğru kıvrılmış halde. Fakat…

sahte gülümseme

Bu gülümsemelerden biri gerçek diğeri ise sahte.. Duchenne, yaptığı denemeler sonucunda gerçek olan gülümsemenin göz kasları ve etrafındaki kasları da hareket ettirdiğini öne sürerek sahte gülümsemelerin bundan ayırt edilebileceği görüşünü savunuyor. Bilimsel olarak içten ve gerçek bir gülümseme için yalnızca yanak kaslarının hareket etmesi yeterli değil. Buradan yola çıkarak, soldaki resimde sahte bir gülümseme görülürken, sağdakinde gerçek bir gülümseme görülüyor. Sahte gülümseme ile gerçek gülümseme arasındaki fark Duchenne`nin çalışmalarıyla daha belirgin hale gelmiş durumda.

Kendini ertelemek” adlı yazımıza göz atın!

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik kopyalanamaz!