Ana Sayfa Psikoloji RUH EŞİ MİTOLOJİSİ

RUH EŞİ MİTOLOJİSİ

Okuma Süresi: 3 Dakika

Ruh eşi ne demek? Yaşamın döngüsü içinde her birey farkına vararak ya da farkına varmayarak ruh eşi arayışına girer. Bu nedenledir ki bir ilişkiden ötekine atlarken hiçbir sebep olmadan bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedebilirsiniz. Tam da ruh eşinizi bulduğunuzu düşünürken bir boşluk hissedersiniz ve sonrasında bu arayış tekrar başa döner. Bulsanız bile her şeyden evvel ruh eşinizin size hissettirdiklerini tarif etmek hayli zor olacaktır. Sözcüklere dökemediğiniz güçlü ve tarifsiz bir histir bu. Ruh eşi nedir? Bu sorunun cevabını mitolojinin ve günümüz sayfalarında bulmaya çalışalım.

Ruh eşi, evrende sizin eşiniz olan, yaradılış itibariyle sizi tamamlayan ve içinizdeki çarpılma hissiyle tanıyabileceğiniz tek bir insanı ima eden bir olgudur.

Ruh Eşini Bulmak

Bazen ruh eşinizi bulacağınıza yönelik inancınızı kaybedebilirsiniz de. O zaman şöyle düşünelim! Sevgili ve iki aşık olma ihtimalinizin olduğu binlerce, hatta milyonlarca insan varken kendi ruh eşinizi nasıl arayıp bulabilirsiniz? Diyelim ki buldunuz. Onu nasıl olup da tanıyacaksınız?

Aslında ruh eşinizi bulma arayışı kendinizi yarım ya da eksik hissetmeniz nedeniyle değildir; tam tersine kendinizi yeteri kadar tanıdıktan sonra yaşamınızdaki bir yol arkadaşına olan ihtiyaçtır. İşte o yol arkadaşını arayıp bulduğunuzda gittiğiniz yol daha da anlam kazanır ve güzelleşir. Ruh eşi için onca arayış, birçok söylev ve uzun zaman harcanması diğer yarımızın bizler için ne kadar değerli olduğunu zaten gösteriyor.

Ruh eşi, Ruh ikizi, ruhsal eş ya da eş ruh (soul mate) esasında Spiritüalizm kaynaklı bir terimdir. Ruh eşi kavramının biraz derinliklerine inelim. Bu söylem hakkında tarihin tozlu sayfalarında ruh eşi ya da ruh ikizi gibi kavramların felsefi bakış açısı nasıl şekillendi? Hem günümüzde hem de mistik aktarımlarda ruh eşine dair anlatıları ele alarak buradan ilerleyelim.

Zeus`un Ruh Eşlerini Ayırması

İnsanları güçten takattan düşürmek isteyen büyük Yunan tanrısı Zeus bu insanları ikiye ayırmaya karar verir ve oğlu Apollon’a ikiye ayrılan insanların yüzlerini kesik olan tarafa çevirmesini emreder ki böylelikle her bir kişi ikiye bölünüp ayrıldığını görmüş olsun. Böylelikle de düzen sağlanacaktı. Eğer bu insanlar tekrar bir tehdit oluşturacak olursa, Zeus bu insanları yine keserek bölecek ve böylelikle onlar da tek ayak üzerinde kalıp zorluk çekeceklerdi.

İkiye bölünmüş olan bu insanlar sefil ve bir o kadar da yardıma muhtaç bir haldeydi.” der Aristofanes.

Her biri diğer yarısının hasretiyle yanıp tutuşuyordu; bu nedenle, birlikte yeniden büyüyebilmek için birbirlerini sımsıkı sarıp sarmalarlardı.

Aristofanes

Nihayet Zeus biraz olsun merhamete geldi ve insanları çok fazla ayırmadan onların birbirlerine yakınlaşmasına imkan verdi. Platon’un Symposion adlı eserindeki karakterlerin aşkla, sevgiyle ilgili söyleşilere daldıkları yerde Aristofanes’in esere katkılarını da görülmektedir. Platon’un Aristofanes’e en ilginç söylevi icra ettirmesi, bilerek yaptığı bir şeydi. Çünkü Aristofanes Yunanlı kadınların bundan sonra savaşa gitmemeleri için kocalarıyla birlikteliği kesip, bir anlamda greve gittikleri oyun olan Lysistrata’nın yaratıcısı meşhur güldürü yazarının ta kendisidir.

Ruh eşi
Ruh eşi

Aristofanes`in Aşk Söylevi

Peki ama, Aristofanes’in söylevinin aşk ile ne ilgisi var? Aşk yaraların ilacı mıdır? Aristofanes, insanların birbirine aşık olmalarındaki isteğin kaynağını konuşmalarında açıkladığını söylüyor.

Aşk her insanda vardır. Aşk aslındaki diğer yarısını arar, iki kişiyi birleştirerek bir kişi yapar ve insanın doğasından kaynaklanan yarasına ilaç olur. Her birimiz bir bütün insanın eşleşen yarılarıyız ve her birimiz bize uyacak o diğer yarımızın arayış içindeyiz.

Aristofanes

Bu yaklaşım kulağa biraz olsun tanıdık geliyor. Burada olan aşk anlayışı Amerikan bilincine kazınmış, yazarlarına esin kaynağı olmuş ve aynı zamanda Hollywood yapımcılarını bile etkilemiş olup romantik filmlerde uygulanmıştır. Tom Cruise’un oynadığı ve canlandırdığı havayi aşık olan Jerry Maguire’nin de söylediği gibi: “Aşk ruh eşini arayıp bulmak ve başka bir deyişle kendini tamamlayan insana kavuşmaktır.” Platon’un da bu konudaki ifadeleri, günümüzün modern aşk olgusunu bilgelikle dolu, güzel ve akıcı bir şekilde yansıtıyor.

Aristofanes’in söylemlerinden yola çıkılırsa eğer, aşkı yaralarıma ilaç olarak görebiliriz. Elbette Aristofanes bir taraftan Zeus`un açtığı yaradan bahsediyorken, filozoflar “insan doğasının yarası” olarak söylenen olgunun çok daha fazla anlam yüklü olduğunu belirtiyorlar.

Mitolojik Hikaye

Aristofanes`in aşka bakış açısı uç noktalardadır ve aşka oldukça yüksek beklentiler yükler. Eğer bir kişi diğer yarısıyla tanıştığında mükemmel bir şeyin gerçekleştiğini ileri sürüyorsa, bu iki kişi bütün duyularıyla arzuya ve aşka tutulur. Ama, hayatlarını birlikte sürdürecek olan bu insanlar birbirlerinin beklentilerini tam olarak bilemezler. Bu fikir kulağa cezbedici gelse bile Platon bu fikri pek desteklemiyor. İşte bu nedenle bu fikri alıp Aristofanes’in eleştirel bazlı konuşmasına yerleştiriyor. Kısacası bu durum tamamıyla mitolojik hikaye.

Her ne kadar bu olgu Zeus`a kadar dayansa da, ruh eşi kavramı üzerinde hayli kafa patlatacak bir konudur. Aşk, yaşamımızın sorunlarına belki de bir çözüm getirmeyecek ama bu sorunları daha katlanılabilir hale dönüştürüp, geçilen yolları daha keyifli ve hoş hale getirecektir. Eğer ruh eşi, ruh ikizi diye bir şey varsa, gündelik işleri, sorumlulukları ve görevleri paylaşmamızı sağlayan, acıya, zorluklara göğüs gerdiren ve tabiki sevinci, mutluluğu da tattıran, hayat boyu devam eden beraberliğin gücü sayesinde inşa edilir.

Bu yazımızdan sonra yardımseverlik adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ruhsal_e%C5%9F

The Conversation

Kaynak sözcükler: Ruhsal eş, ruh ikizi, ruh ikizim kim? Ruh eşim kim? Ruh ikizi olmak ne demek? Ruh eşi ne demek? Ruh eşi kim? Ruh eşini bulmak, ruh eşim nerede?, ruh eşi mitoloji.

Gönüllü yazarımız olmak için lütfen tıklayınız!

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

DEĞERLİ OLMANIN KARŞILIĞI

Değerli olmak, önemli olmak, değerli hissetmek... Bir şeyin önemi neye göre, kime göre belirlenir? Değer dediğimiz kavram nasıl bir anlayış içerisinde kendini...

DİJİTAL İÇERİK YÖNETİMİ

Dijital içerik (Digital content) yönetiminde dijital olarak tüketilen içeriklerin kişisel gelişim, olaylara bakış açısında yeni perspektifler oluşturması gibi durumlara katkısı oldukça büyüktür....

SALGIN PSİKOLOJİSİ NOTLARI

SALGININ AKIL SAĞLIĞINA ETKİLERİ Akıl sağlığı ve salgın psikolojisi nasıl bir yere doğru ilerliyor? Salgın psikolojisi ile yaşamaya...

DOĞAL OLAYLARIN ETKİLEŞİMİ

Doğal olay nedir? Doğada kendiliğinden meydana gelen, insan ve diğer canlıların doğrudan etki etmediği ve farklı birçok etmenler sonucunda meydana gelen olaylara...

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!