2 C
Münih

ÖRTÜLÜ BİLGİ İLE KAZANIMLAR

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Örtülü bilginin temeli (Örtük bilgi, kapalı bilgi) insanların aklında olan tecrübelere dayanır. Duygu, sezgi, inanç ve değerleri içeren bilgi türüdür. Örtülü bilgiler senaryo, diyalog, ve metafor yoluyla iletilmektedir.

İyi olan tek şey bilgi, kötü olan tek şey bilgisizliktir.

Sokrates

Örtülü bilgiyi içimizde, aklımızda taşırız. Fakat bazen başkalarının da aynı bilgilere sahip olduğu yanılgısına da düşebiliriz. Çünkü örtük bilgi tam manasıyla içimize işlemiştir. Böylelikle örtülü bilginin paylaşımı da güçleşir.  Bireylerin söyleyebildiklerinden daha fazlasını biliyor olmaları şeklinde de tanımlanmaktadır.

Örtülü bilgi (Örtük bilgi) başkalarına yazılı ya da sözlü olarak anlatılması güç olan bilgiye denir. Örtülü bilginin ifade edilmesi kolay değildir. Daha çok tecrübe ile kazanılan bilgi türüdür. ”Örtülü bilgi nedir?” sorusu bir başka ifade ile şöyle anlatılabilir: Başka kişilere yazılı ve sözlü olarak kolaylıkla aktarılabilen açık bilginin tersine örtülü bilgi denir. Bu bilgi de değer, duygu, inanç ve sezgi içerir.

Örtülü Bilgi Örnekleri

Örneklerle açıklamak gerekirse; İstanbul Türkiye`nin en kalabalık şehridir, kangurular Avustralya`da yaşar, Everest dünyanın en yüksek dağıdır gibi yazıyla kolaylıkla anlatılabilen bilgilere açık bilgi denir. Fakat yüzmek, yabancı bir dil konuşmak, bir müzik enstrümanı çalmak ya da kullanımı kolay olmayan bir araç kullanmak gibi yazılı ve sözlü anlatımı zor olan, deneyimlenerek edinilen bilgiler ise örtük bilgi olarak tanımlanır. Başka bir örnek vermek gerekirse uzun yıllar lezzetli yemekler yapan bir aşçıdan o lezzetli yemeklerin tarifini alıp, kendiniz yaptığınızda bile belki aynı lezzeti yakalayamayacaksınız. Çünkü o aşçı tecrübe ve deneyim ile kendine ait bir tarz oluşturmuştur. Bu nedenle uzun süre o aşçı ile birlikte yemek pişirmek için zaman ayırmanız gerekebilir. İşte bu deneyim örtülü bilgidir.

Örtülü bilgi ifadesini ilk defa 1958 senesinde kullanan Michael Polanyi, insanların ifade ettiklerinden çok daha fazla şeyi bildiklerini savunmuştur.

Örtülü bilginin başka insanlara aktarımı oldukça zordur. Deneyimlenerek öğrenildiğinden dolayı, başka birine en kolay şekilde ya sosyal ilişki ile, ya da usta çırak ilişkisi ile aktarılabilmektedir.

Açık bilgi daha çok gerçek ve net bilgileri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Örtülü bilginin temelinde ise daha çok bir şeyleri yapabilme, becerebilme kabiliyetini içeren aktarımlardır. Buradan yola çıkarak örtülü bilginin, açık bilgiye nazaran daha değerli bir bilgi olduğu ifade edilebilir.

Örtülü bilginin temel özellikleri şöyledir:

  • İnsanların zihninde yer edinir.
  • Kişisel bilgi içerir.
  • Yazılı hale getirilmesi kolay değildir.
  • Daha çok deneyimlenerek elde edilir.

Açık bilgi ile örtülü bilgi arasındaki fark nedir? Bu farkları anlayabilmek için, bilginin süreç içindeki özelliklerine bakmak lazım. Bu özellikler bilginin kazanılması, bilginin aktarılması ve bilginin biriktirilmesidir.

Bilginin Kazanılma şekli

Örtülü bilginin elde edilmesi yalnızca pratik uygulamalarla olabilir. Mantık yürüterek elde edilmesi neredeyse imkansızdır. Örtülü bilgi insanların zihninde var olan bir bilgidir. Açık bilgi de ise mantıksal çıkarımlar vardır. Açık bilgi yazılı hale getirilebilir ve sözlü olarak diğerlerine rahatlıkla aktarılabilir.

Bilginin Aktarılma Şekli

Açık bilgi yazılı ya da sözlü şekilde kolaylıkla aktarılırken, örtük bilginin aktarımı bu kadar kolay değildir. Örtük bilginin başka birine aktarılabilmesi için, bilgi sahibi kişiyle birlikte deneyimlemek ve beraber uzun süre çalışmak gerekir.

Bilginin Biriktirilme Şekli

Örtülü bilgideki deneyim yalnızca bilen kişinin zihninde var olur ve burada birikir. Dolayısıyla bu birey ile yakın iletişim ve ilişki kurmadan öğrenilmesi imkansızdır. 

Örtülü Bilgi İşletmelere Ne Kazandırır?

Örtük bilgi (Örtülü bilgi) şirketler, işletmeler açısından fevkalade değerlidir. Çünkü herhangi bir işin yapılış şekli ve o işin inceliklerini, detaylarını içinde barındırır. Bu nedenle örtülü bilgiyi barındıran bir çalışanı kaybetmek, işletmeler açısından pek de iyi bir sonuç olmayacaktır. Bireye özgü olmasıyla nedeni ile sonuçlarının güvenilirlik, kalite, süreklilik ve üretim maliyeti gibi değişik etmenler bakımından kontrol ve test edilebilen bilgi türü olarak da adlandırılır.

Halo ve Horn Etkisi Nedir?

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article