17.4 C
Münih

NESNELERİN İNTERNETİ – IoT

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

“Nesnelerin İnterneti” kavramı, ingilizce yazımı ile IoT (internet of things) tekonolojisi akıllı nesnelerin birbiri arasında haberleşmesi, iletişime geçmesidir. Yaşadığımız dönemde nesnelerin interneti ev aletlerinden, arabalara, elektronik cihazlara kadar uzanmaktadır. Otoparklarda kullanılmaya başlanan “Dolu” ve “Boş” park bildirim sensörleri de nesnelerin internetine örnek olarak verilebilir.

Nesnelerin interneti ya da IOT, kendi aralarında ilişkili bilgi işlem cihazları, dijital ve mekanik makineler, nesneler veya benzeri olmayan tanımlayıcılar ile sağlanan ve bir ağ üzerinden veri aktaran sistemlerin tümünü içerir.

Ne zaman Ortaya Çıktı?

İlk defa 1999 senesinde Kevin Ashton tarafından dillendirilen Nesnelerin İnterneti kavramı (Internet of Things/IoT), nesnelerin internet altyapısı ile kendi aralarında oluşturduğu global çapta bir ağ ve bu ağ vasıtası ile bağlantılı olan nesnelerin birbiriyle iletişim içinde olmaları gibi tanımlanmaktadır. Buna göre bu nesnelerin mobil ağ üzerinden ulaşılabilir özellikleri var. 2021 yılına kadar 25 milyardan daha fazla IOT cihazı kullanılacağı yönünde tahminler öen sürülüyor. Dünyamız teknolojinin çok fazla kullanılmasıyla daha fazla değişecek. Bu durumda Nesnelerin İnterneti gelecek 10 yılda hayatımızda neleri değiştirecek?

Mesela kolunuzda akıllı bir saat olduğunu düşünün. Bu akıllı saat attığınız adımları, gittiğiniz mesafeyi, ve bu aktiviteler esnasında kalbinizin ne kadar hızla attığını algılayan sensörlere sahiptir. Bu akıllı saatte toplanan bu datalar bir cep telefonu, bilgisayar vb.  ile analiz edilerek hayatınızı düzene koymanızda yardımcı olmaktadır. Böylelikle iki cihaz arasında kurulan iletişim, nesnelerin interneti kavramını oluşturan en yalın özelliktir.

Nesnelerin interneti ekosistemi, ortamlardan elde ettiği bilgileri, verileri toplamak, göndermek ve üzerinde herhangi bir işlem yapmak için iletişim donanımları ve sensörleri olan ve web özelliklerini kullanabilen akıllı cihazlardır.

Şöyle de denilebilir: IoT endüstri tabanlı şirketlerinin işlerine yönelik kararları daha efektif ve hızlı verebilmelerini sağlamak amacıyla değerli olan bilgiler sunarak, verileri takip eden, toplayan, değişiklik yapan ve analiz eden bir cihaz iletişim ağıdır.

Gelecek yüzyılda dünya gezegeni elektronik bir cilde sahip olacak. İnsanlar duygularını iletmek için interneti bir iskele olarak kullanacak.

Neil Gross

Nesnelerin internetinin diğerlerine göre daha çok değişim yarattığı sektörlerden biri de sağlık sektörü. Sağlık süreç ve performansı takip etmeye yarayan akıllı bileklikler, mobil uygulamalar ve entegre kişisel nesneler, gelecek dönemlerde yeni ve farklı sağlık modellerini ortaya çıkaracak. Hastalarla ilgili sağlık çalışanlarını bilgilendiren akıllı yataklar sayesinde hemşirelerin ve sağlık sektöründe bazı çalışanların iş gücü azalacak. IoT sayesinde ameliyathane ortamında çalışan robotlar farklı ameliyatlar gerçekleştirebilecek.

Nesnelerin İnterneti`nin Faydaları

Nesnelerin interneti kuruluşlara şu avantajları sağlar.

  • Genel iş süreçlerini takip etmek.
  • Daha sağlıklı iş kararları almak.
  • Müşteri deneyimini arttırmak.
  • Çalışanların verimliliğini artırmak.
  • Paradan ve zamandan tasarruf sağlamak.
  • İş modelleri entegrasyonu.
  • Daha fazla gelir elde sağlamak.

Nesnelerin interneti işletmeler için iş stratejileri geliştirmede araçlar sunar. Öngörücü bakımlar için avantaj sağlar. Makinaların hatalarını ortaya çıkarmak, ya da hatalar meydana gelmeden önce tespit etmek, bir makinanın parçası bozulmadan önce onu düzeltmek ve sorunları ortadan kaldırmak için uyarıcı bildirimler kullanır.  Bu önleyici önlemlerle verimliliği arttırır. Müşteri memnuniyeti sağlar.

Modern Teknoloji ve Davranışlarımız.

Önceki İçerikDUYGUSAL ZEKA
Sonraki İçerikASPERGER SENDROMU
- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article