Cumartesi, Ekim 16, 2021
More
  Ana SayfaBilgezoneMÜZİK VE PAZARLAMA NEDEN ÖNEMLİ?

  MÜZİK VE PAZARLAMA NEDEN ÖNEMLİ?

  Okuma Süresi: 2 Dakika

  Müzik size pazarlama hakkında ne öğretir? Pazarlama iletişiminde müzik nasıl konumlandırılır? Pazarlama ve satışta müziğin etkisi nasıldır? Pazarlama iletişiminde ses ve müziğin önemi nedir? Kaliteli müziğin kendini pazarladığı günümüzde bir de müziğin pazarlamaya katkısı, üzerinde durulması gereken bir pazarlama analizidir. Müzik ve pazarlama ne alaka diyorsanız müzik kültürü, ses ve pazarlama ilişkisine bakalım.

  Müzik insanların ortak dilidir ve evrenseldir. Müziğin insan hayatında tüketim alışkanlıklarına yön verdiğini kanıtlayan birçok araştırma var. Müzik ve pazarlama teknikleri beraber kullanıldığında anlamlı derecede rakipsel üstünlük gözlemlenebilir .Daha temel düşünürsek “Ses” algısı insan davranış ve hareketlerini etkiliyor. Mesela bazıları cep telefonlarında çok hızlı çalan hareketli telefon müziklerini kullanıyor. Çok hareketli bir telefon müziği, telefonunuz çaldığında emin olun bir odadan başka bir odadaki cep telefonunuzu açmaya giderken yaşadığınız telaşı tetikler. Oysa yavaş bir müziğin daha sakin bir reaksiyonu vardır. Cep telefonunuza sakin bir arama melodisi yükleyin ve farkı görün.

  Müzik ve Mekan İlişkisi

  Müziğin tüketiciler üzerindeki etkisi ve bununla beraber müziğin olduğu mekanlarda müşteri davranışlarına da bakalım. Bir restoran ya da kafede müzik çalması, insanların orada vakit geçirmesini ve ödedikleri parasal miktarı arttırıyor. Müzik ve pazarlama ikilisinin çok verimli kullanılabileceği mekanlardır aslında restoran ve kafeler. Daha somut çerçevede bakılırsa, bir mekanda yavaş tempolu bir müziğin çalınması, hızlı bir müzik çalınmasına oranla harcanan para miktarını daha çok arttırıyor.

  Aşağıdaki tablo müzik ve pazarlamanın daha net anlaşılmasını sağlayacak nitelikte.

  DEĞİŞKENLERYAVAŞ TEMPOLU MÜZİKHIZLI TEMPOLU MÜZİK
  MÜŞTERİLERİN MASADA GEÇİRDİĞİ SÜRE56 DK45 DK
  SERVİS SÜRESİ29 DK27 DK
  MÜŞTERİLERİN YEMEK HARCAMALARI55,81 DOLAR55,12 DOLAR
  MÜŞTERİLERDEN ELDE EDİLEN KAR ORANI55,82 DOLAR48,62 DOLAR

  Doğru müzik seçimi fevkalade önemli. Müzik ve pazarlama yöntemleri böylelikle insanların o mekanlara daha sonra da uğramasına vesile oluyor. İnsanlar çevrelerindekilere öneriyor. Bu örnekler tabi ki her mekan için geçerli değil. Ama birçok yer müziği kullanmakla ayrıcalıklı bir fark yaratmış oluyor. Müziğin tüketici davranışlarına yön verdiği gerçeğini gözardı etmeyen işletmeler, kendileri için bundan çok fazla değer elde etmişlerdir. Bununla ilgili birçok araştırma sonucu vardır.

  Müziğin Satın Alma Davranışlarına Etkisi

  Bir süper markette 2 haftalık araştırma yapılır. Bu markette bir hafta Fransız müzikleri, diğer hafta da Alman müzikleri çalınır. Sonuç nasıldır sizce?

  Fransız müziklerinin çalındığı hafta en çok Fransız içecekleri, Alman müziklerinin çalındığı hafta da en çok Alman içecekleri satılır. Her iki ayrı haftada da  bu oran %70`in üzerinde… Sesin ve müziğin müşteri eğilimlerine, davranışlarına ve satın alma kararlarına yön verdiği bir gerçek. Mesela bir başka örneğe bakalım: Yavaş tempolu müziğin çaldığı bir mağazada müşteriler daha çok zaman geçirir ve daha çok para harcar. Yüksek tempolu müzik çalan mağazalarda ise insanlar hemen ihtiyacı olan şeyi alıp oradan ayrılma eğilimine girerler. Müzik ve pazarlama birlikteliği satış sürecinde önemli bir etken. Yani aslında müziğin kendisinde de olduğu gibi yavaş bir müzik sakinliği ve dinginliği, hızlı bir müzik ise koşuşturmayı ve telaşı içeriyor.

  Bu yazımızı beğendiyseniz “Karar Vermek” adlı blog yazımızı da okuyabilirsiniz.

  Mutlu bir gün dileriz…

  bilgezonehttps://bilgezone.com
  Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
  RELATED ARTICLES