Cumartesi, Şubat 27, 2021
Ana Sayfa Davranış Bilimi MÜŞTERİ PROFİLİ

MÜŞTERİ PROFİLİ

Okuma Süresi: 2 Dakika

Müşteri profili analizi yaparken, ister satış süreci olsun, ister tanıtım ya da bu sürecin sonunda ikna edebileceğimiz müşteri kazanımı olsun; bu kapsam içerisinde müşteriyi tanımaya yönelik birçok gözlem var. Bunlardan bir tanesi de “Sosyal Stiller”. Buradan Sosyal Stiller ve İkna Becerileri adılı yazımıza bakabilirsiniz. Bununla birlikte müşteriyi tanıma kapsamında farklı tanımlar da var.

Kısaca müşteri profillerini belirlerken aslında geleneksel bir yöntem olan dört belirgin profil, günümüzde de hala geçerliliğini yitirmemiş bir analiz tipidir. Müşteri profilini anlayabilmek için birçok müşteri profili analizi yapılmaktadır.

Satışta müşteri profili, müşteri profili çeşitleri, müşteri profili örnekleri gibi kavramlar aslında müşteriyi anlayabilmek ve ikna sürecini hızlandırmak için yapılan analizlerdir. Müşteri içgörüsü, müşteri beklentisi ya da müşterinin ihtiyaçlarını ortaya çıkarma süreci; müşteri profillerini doğru anlamakla olur.

Peki müşteri profilini tam olarak anladığımızda ne olur? Tabiki ikna becerilerimiz gelişir. Sattığımız ya da tanıttığımız hizmetin bir alıcısı olur. Bu da bize hem para, hem de birçok şey kazandırır.

Müşteri Profilinin Basit Kurgusu

Satışta müşteri tipleri ve profillerini biliyor olmak önemli bir etkendir. Bunu bilmek karşımızdakinin beden dilinin bize ne söylediğini önceden tahmin edebilmektir. Müşterinin beklentilerini, ihtiyaçlarını, müşterinin içgörüsünü anlayabilmek, müşteriye sorular sorarak öğrenilebilecek bir durumdur.

Peki sorularınıza istediğiniz cevapları alamadığınızda kızar, sinirlenir ve müşteri ile bulunduğunuz yeri terk mi edersiniz? Yoksa onu anlamaya çalışır, ya da o zamanın iyi bir zaman olmadığını düşünüp başka bir zaman görüşme ayarlayarak sakince oradan uzaklaşır mısınız?

Müşteri profili bize bir müşterinin davranışlarıyla gösterdiği bir yaklaşım olsa da, müşteri ile görüşme zamanının uygun bir zaman olup olmadığını da gözden kaçırmamak gerek. Haydi o zaman, şu profillere bakalım. Bu profil tipi dört ana başlıkta incelenir.

Bu profillere kısaca göz atalım.

 1. Aktif Olumlu Müşteri Tipi

  Bu müşteri tipinde yapılan görüşme gayet olumlu geçer. Ayrıca müşteri ürüne ya da hizmet için sorulan sorulara olumlu cevaplar verir. Yorum yapar, soru sorar. Beden dili de gayet pozitiftir. Sonuç olarak satış süreci olumlu sonuçlanır.

 2. Pasif Olumlu Müşteri Tipi

  Bu müşteri tipi sizi dinler. Çok fazla tepki vermez. Pek soru sormaz. Hatta ilgilenmiyormuş gibi algılarsınız ama sonunda olumlu karar verir ve ürününüzü satın alır. Siz de şaşırırsınız bu durumu fakat sürecin sonu olumlu biter.

 3. Aktif Olumsuz Müşteri Tipi

  Böyle müşteriler adamı biraz olsun çileden çıkarır. Sizi öyle ilgiyle dinler ki sonunda satın almaya ikna edeceğinize daha sürecin başındayken olumlu bakarsınız. Size sorular sorar, ürün ya da hizmetinizin içeriği hakkında bilgi edinmek ister, yorum yapar. Fakat sonunda size “Hayır!” der.

 4. Pasif Olumsuz Müşteri Tipi

  Pasif ve olumsuz müşteri tipleri ikna edilmesi en zor müşteri tipidir. Siz anlatırsınız, detay verirsiniz, örnekler ve referanslar vermenize rağmen ne beden dili olarak, ne de sözel olarak herhangi bir tepki verir. Sorularınızı kısa cevaplarla geçiştirir. Oralı bile olmaz. Sonunda da beklediğiniz gibi size “Hayır!” der. Bu müşteri tipleri çalışmak istemeyeceğiniz ve ikna edilmesi güç müşteri profiline sahip kişilerdir.

Bu dört ana başlıkta özetlenen müşteri profillerini kavramak, neden satış sürecinin olumlu ya da olumsuz sonuçlandığını bize göstermekte ve satış – pazarlama işi ile uğraşanlar için müşterinin davranışlarını çözmede yardımcı olacak nitelikte.

Mutlu bir gün dileriz.

Önceki İçerikESTONYA FERİBOTU SENDROMU
Sonraki İçerikGÜÇLÜ OLMAK
bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!