Ana Sayfa Teknoloji MODERN TEKNOLOJİ VE DAVRANIŞLARIMIZ

MODERN TEKNOLOJİ VE DAVRANIŞLARIMIZ

0
262
Okuma Süresi: 4 Dakika

Modern teknoloji nedir? Hayatımızı nasıl etkiliyor? Teknolojinin hayatımıza çok hızlı bir şekilde girmesi, sosyal davranış modellerimiz ve iletişimimizde de değişimi beraberinde getirdi. Modern teknolojinin evrimi sıkıcı bir hayat kavramını da neredeyse ortandan kaldıracak nitelikte. Çok değil 20 yıl öncesine kadar cep telefonu, bilgisayar, internet, tabletler, dizüstü bilgisayarlar, oyun konsolları, sanal gerçeklik gözlükleri, ipad, iphone ve daha neler neler hayatımızdan çok uzaktı. Şimdi bunlarla beraber milyonlarca web sitesi, uygulama, sanal asistanlar, akıllı telefonlar, dijital haritalar, navigasyon cihazları, akıllı ev otomasyonları ve daha birçok teknoloji unsuru hayatımızın bir parçası oldu.

Bununla birlikte modern teknoloji sayesinde birçok ağır yük de hafiflemiş oldu. Bir çamaşır makinesi, bulaşık makinesi bile ağır bir yükü omuzlarımızdan aldı. Böylece daha fazla zaman ve daha rahat bir hayat başladı. Sağlık alanında bile insan hayatına olumlu katkılar sunan teknolojik gelişmeler yaşanıyor.

Yeterince gelişmiş bir teknoloji, sihirden ayırt edilemez.

Modern teknoloji ve İletişim araçları vasıtası ile kurduğumuz sosyal ilişkiler, sanal gerçeklik gözlüğümüzü de takıp her şeyi gerçekten yaşıyormuş gibi bir hisle büyümeye devam ediyor. Teknolojinin bu kadar ilerlemesi tabi ki hayatımızı inanılmaz derecede kolaylaştırdı. Eskiden var olan sınırlı toplum ilişkilerinden ve iletişiminden çıkıp, global bir sosyal iletişim modeline geçtik. Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube ve daha birçok sosyal ağ platformunda bunu neredeyse her gün yaşıyoruz.

80`li yıllarda sabit ev telefonları ile bırakın yurt dışını, yurt içinde bile PTT santrallerini arayıp bir başka ildeki yakınımızla görüşmek için saatlerce sıra beklerken; şimdi modern teknoloji sayesinde anlık bir şekilde dünyanın birçok yeri ile görüntülü iletişim kurabiliyoruz. Hiç yabancı dil bilmeyen biri “Google translate” ile istediği dili çevirip bir e-postayı başka bir ülkede iletişim kurduğu birine gönderebiliyor. İnternet aracılığı ile ile tüm dünyada olup biteni anlık bir şekilde takip edebiliyoruz. Teknolojik bu denli gelişiminin, iletişime olumlu katkısı muhteşem… Bu duruma birçok örnek verilebilir. Modern teknoloji aracılığı ile insanlık tarihi boyunca hiç olmamış gelişmelerin katkısı, yüzlerce yıl önce yaşayanlar için hayal bile edilmesi güç bir durumdur.

Peki modern teknolojinin olumlu katkısının yanı sıra hiç mi olumsuz bir tarafı yok? Gelin bir de buna bakalım.

Modern teknolojinin İstenmeyen Yan Etkileri

Modern teknoloji hayatımızda birçok şeyi öyle çok bağımlı hale getirdi ki; birebir iletişim kurmamız gereken insanların yanında bile cep telefonlarımız en çok ilgilendiğimiz şey haline geldi. Davet edildiğiniz bir akşam yemeğinde, üzerine koyduğunuz masadaki cep telefonunuzun varlığı bile sizin o masadaki diğerleri ile yeterince iletişim kurmadığınızın ve etkileşime girmediğinizin bir göstergesi. Ayrıca modern teknoloji anksiyete, endişe, kişilik bozukluğu, obsesyon gibi davranışları da harekete geçiriyor. Daha fevri davranışlar, tahammülsüzlük, kıskançlık ve diğer olumsuz davranışların da açığa çıkmasına sebep oluyor.

modern teknoloji

Günümüzde hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, televizyonlar, tabletler ve oyun konsolları bizi daha hareketsiz bırakıyor. Modern teknolojinin bu olumsuz yönleriyle, hareketsiz yaşam, obezite ve diğer sağlık sorunları da beraberinde geliyor. Birebir iletişim ve çevre duyarsızlığı nedeni ile özellikle çocukların mental gelişimi zayıflıyor. 2000 yılından 2015 yılına kadar devam eden süreçte yapılan bir çalışmada ortaya çıkan bulgular mobil çağında dikkat eksikliğinin 12 saniyeden 8 saniyeye düşerek erozyona uğradığını gösteriyor. Çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Neredeyse bir japon balığından daha az dikkatimiz var.

Bu dikkat eksikliğinin günümüzdeki iletişim tahribatı maalesef oldukça yüksek. Sanal oyunların gençlerde ve hatta çocuklarda sabır kaybına yol açtığı, çalışmaların olumsuz sonuçları arasında karşımıza çıkıyor. Bir de teknolojinin yarattığı cihazların görmediğimiz radyasyon etkisine ne demeli? Neredeyse tüm yaşam alanımız görülmeyen radyasyon kabloları ve ışınları ile kaplı.

Modern teknoloji aynı zamanda depresyon, doyumsuzluk, küçük şeylerden mutlu olamama, iletişimsizlik, kendini ifade edememe, sinirlilik hali ve daha birçok olumsuz davranışı da aktif hale getiriyor.

modern teknoloji

Modern teknoloji cihazlarının yaratıcı düşünce gücünü azalttığına dair çalışmalar da mevcut. Tüm imkanların olduğu ve her şeye kolayca ulaşılabilen, rahat ve zor olmayan bir hayat yaşayan çocukların mental gelişimi zayıflar. Çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz. Kaynaklar az ya da yetersiz olduğunda daha yaratıcı bir düşünce biçimi ile hareket edilir. Yani kısıtlı imkanlar düşünce gücünü zorlar. Bir şey üretme ihtiyacı doğar. Bu nedenle daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Kaynaklar fazla olduğunda kısıtlı bir zihin fonksiyonu devreye girer. Fakir bir ülkede insanların kısıtlı imkanlarla, eski araç gereçlerle nasıl yaratıcı şeyler yaptığına şahit olmuşsunuzdur. Kaynakların yetersizliği yaratıcılığı arttırır.

Kısıtlı Kaynaklar ve Yaratıcılık

Elimizde daha çok şey varsa, daha az yaratıcıyız.

Ayrıca kısıtlı kaynaklar hayal gücünü de arttırır. Bir çocuk okuduğu kitapta kurduğu hayal gücünü belki çok fazla geliştirir ve daha iyi bir sonuç elde eder. Oysa modern teknoloji hayal gücünün gelişimine de izin vermez. Anlık görüntüler ile hayal etme becerilerini yok eder. Daha fazla varlık ve kaynağa sahip olan insanlar bu kaynak ya da sahip oldukları ürün ve eşyaları nasıl kullanıyor dersiniz? Doygunluğa ulaşmış birçok kişi bu kaynakları acımasızca kullanıyor. Varlıklı bir ailede modern teknoloji aletleri kıymetsiz bir şekilde kullanılırken, kısıtlı imkanları olan bir aile aynı ölçüde bunu kullanamaz.

modern teknoloji

Mesajlaşmada kullanılan sözel olmayan görsel işaretler ve emojiler de iletişimde olumsuz bileşenlerdir. Özellikle gençlerde sosyal gelişim ve beceriler için kaygı verici olabilir. Çünkü yüz yüze iletişim daha sınırlıdır. Aslında olması gereken, modern teknolojinin insana dair vasıfları yok etmeyeceği ve aynı zamanda bu teknolojilerin iletişim becerilerimize olumlu faydalar sağlayacağı bir modern teknolojidir. Bu nedenle modern teknolojinin olumlu yönlerini kullanıp, olumsuz yönlerini kullanmayacak bir yaşam, daha kaliteli bir yaşam olacaktır.

Modern teknoloji hayatımızı bir çok alanda kolaylaştırdı. Fakat gelecek neslin sadece pasif tüketim davranışları değil, aynı zamanda yaratıcı düşünce gelişimini de önemsiyorsak; modern teknolojinin olumlu yönlerini kullanmalıyız. Olumsuz taraflarından da kaçınmalıyız.

Bu yazımızdan sonra “Tüketim Çılgınlığı” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Keyifli bir gün dileriz…

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik kopyalanamaz!