14 C
Münih

MİCHELANGELO STRATEJİSİ LEAN STARTUP

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 3 Dakika

Michelangelo Stratejisi nedir? Bu strateji Amerika Birleşik Devletleri`nde Michelangelo Stratejisi adıyla girişimcilik literatüründe yer edinen, bir nevi değer önerisine dayalı temel oluşturan bir yalınlaştırma stratejisidir (Lean Startup). Ürünlerin gelişim sürecini kısaltmayı baz alan, iş modellerinin uygulanabilir olup olmadığının kontrolünü yapan, bunları değerlendirmeye alan ve deneyimsel tabanlı algoritmalarla müşteri tercihleri için hızlı sonuçlar almayı amaçlayan, bununla beraber ürün ve işletme gelişimi için kullanılan verimli bir metodoloji olarak tanımlanır. Büyük şirketlerin yıllarca uğraştığı Ar-Ge süreçlerinin tersine, düşük maliyetlerle bir ürün yaratmak ve erken safhada direkt olarak küçük müşteri kitleleriyle bu prototiplerin test edilmesini önermektedir. Bu veriler ürün gelişimlerinin daha sağlıklı olmasını sağlayacak ve yeni ürün geliştirilmesi için kapı aralayacaktır.

Michelangelo Stratejisi ve Girişimci Metodu

Michelangelo Stratejisi (Lean Startup) yöntemi, Eric Ries tarafından 2011 senesinde ortaya konmuş bir iş ve ürün geliştirme stratejisidir. Ries’in bu metod ile ifade ettiği aktarım şöyledir:

Eğer herhangi bir girişimci, ürün ve hizmetin sürekli olarak iyileştirilmesi ve geliştirilmesi için zamanının büyük bir çoğunluğunu ilk müşterilerinden elde ettiği geri bildirimlere harcarsa ve bu geri bildirimleri dikkatlice uygularsa; ilk proje için ayrılacak giderleri, ürün lansmanı yapmak için harcanacak olan büyük bütçeleri, pazardaki riskleri ve bununla beraber hata yapma olasılığını minimuma indirir.

Bu yaklaşım Eric Ries’ın “The Lean Startup: How Today’s Entrepreneurs Use Continuous Innovation to Create Radically Successful Businesses” kitabı ile girişim dünyasına ve Silikon vadisindeki birçok teknoloji şirketine farklı bir bakış açısı getirmiştir.

Başlangıç ​​başarısı, sürecin takip edilmesiyle geliştirilebilir, yani öğrenilebilir, yani öğretilebilir. 

Eric Ries

Yalın ve sade bir başlangıç ,girişimcilere nasıl bir kolaylık sağlar?  Michelangelo Stratejisi yeni ürünlerin gelişimini sağlamaya yönelik bir uygulama olmasının yanı sıra; müşteriye istenilen ürünün daha hızlı teslim edilmesini sağlamak için bilimsel bir metodoloji ortaya koyar. Ayrıca maksimum hızda herhangi bir işletmenin nasıl büyütüleceğini öğretir. 

Pek çok girişim, yeni bir ürün geliştirme ve onu büyütme fikriyle başlar. Daha sonra, uzun bir süre, aylarca ve belki de yıllarca o ürünü en yalın haliyle müşteriyle sunma yoluna gitmeden, ürünü daha da mükemmelleştirip potansiyel müşterilere ulaştırmayı amaçlar. Hedeflenen müşteri kitlesine ulaşılamadığında ise bunun nedeninin ürün geliştirme aşamasında müşterilerden hiç karşılıklı görüş alışverişi yapmadıklarını, esasında buna bir ihtiyaç dahi olup olmadığını anlayamadıklarını fark ederler.

Yalın Başlangıç ​​metodunu kullanan şirketler, bir vizyonu sürekli olarak test etmek için araçlar sağlayarak, kaos yerine düzen oluşturabilirler. 

Eric Ries

Belirsizlik

Özel ve bu yönde bir yönetim sürecinin ortaya konamaması birçok değerli girişimin yok olmasına ve sürecin terk edilmesine yol açmıştır. Yönetimsel yaklaşımdan kaçınan girişimler “Yalnızca yap!” fikrini benimserler. Michelangelo Stratejisi yani Yalın Başlangıç ​​yaklaşımını kullanan şirketler devamlı bir vizyon test ve kontrol etmek için araçlar ortaya koyarak kaos değil de düzen oluşturabilmektedir. Yalın Başlangıç yalnızca daha az paranın harcanması ile alakalı değil, aynı zamanda bir ürünün geliştirilmesi için ortaya konan gerekli metodoloji ve süreç ile ilgilidir.

Daha Zeki Çalışmak

Michelangelo Stratejisi (Yalın Başlangıç ​​metodolojisi) her hangi bir girişiminin kendine devamlı sorduğu “Bu ürün gerçekten yapılabilir mi?” sorusunun yerine “Bu ürün yapılmalı mı?” sorusunu sorar. Ayrıca ilgili ürünün ya da hizmetin sürdürülebilir olup olmadığı sorgulanır. Bu soruların sorulması ve bulunan cevaplar teorik araştırmalardan çok daha fazlasını almayı sağlar. Michelangelo Stratejisi bu sorular üzerinde çalışıldığı taktirde bir işletmenin ya da bir yöneticinin ilgili ürününün üretilmesine başlanmasına izin verir. Ürün kullanılmaya hazır hale dönüştürüldüğünde haliyle müşteriler de o ürünü kullanmaya hazır olacaklardır.

MVP (Minimum Viable Product) Geliştirmek

Yalın Başlangıç ​​metodolojisinde yer alan temel bileşenler; yapmayı, ölçmeyi, öğrenmeyi ve geri bildirim sağlamayı amaçlayan bir döngüyü besler. İlk yaklaşım ve adım çözülmesi gereken herhangi bir sorunu tespit etmek ve sonra da öğrenme aşamasına olabildiğince hızlı başlamak için erken dönem (MVP) prototipi geliştirmek olmalıdır. MVP`yi geliştirme aşamasından sonra, bu durum bir başlangıç ​​motoru planı yapmak için ölçüm ve öğrenmeyi içeren bir süreci başlatacaktır.

Öğrenmenin Doğrulanması

Üretim aşamasındaki ilerleme süreci, daha yüksek kalitede ürünlerin üretimi sayesinde ölçülmektedir. Üretime dair iş geliştiren girişimciler doğrulanmış öğrenmeyi benimsediğinde müşterilerin beklentilerini, onların istediği ve ürünlere ödeyeceği miktarı ortaya koymak için doğru olanı bulma odaklı çalışırlar.

Şirketlerin hedefledikleri doğrultuda yönlerini değiştirmek için herhangi bir ürünün lansmanını beklemek, zaman harcamaktan başka bir işe yaramaz. Bunun yapmak yerine, girişimciler Michelangelo Stratejisi ile planlarını uygulayabilirler.

Aşağıdaki videodan da Michelangelo Stratejisi (Lean Startup) yalın başlangıç metodolojisini izleyebilirsiniz.

Bu yazımızdan sonra Nesnelerin İnterneti adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Ries

http://www.makeastartup.com/there-is-much-more-build-measure-learn-lean-startup/

Gönüllü yazarımız olmak için lütfen tıklayınız!

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article