-0.2 C
Münih

MAĞARA ALEGORİSİ – PLATON

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Her ne kadar özgürlüğümüzün kısıtlanmasını istemesek de sınırları olan canlılarız. Görme, işitme, koklama duyularımız belli bir algının ötesine geçemiyor. Bunun dışında sosyal olarak da içinde bulunduğumuz kültürlerin sınırları var. Gelenekler, kurallar ve yasalar gibi. Bunlara uymak ve bu sınırlar içinde özgürlüğümüzü yaşamalıyız. Platon`un “Mağara Alegorisi” bu duruma farklı bir bakış açısı sunuyor.

Platon Kimdir?

Sokrates`in öğrencisi olan Platon M.Ö 427-347 yılları arasında yaşamış olan klasik Yunan filozofudur. İslam dünyasında Eflatun olarak da anılır. Gerçek ismi Aristokles`tir. Platon`un mağara alegorisi Platon`un Devlet adlı eserinin 7. kitabında ortaya atılan antik çağın en önemli alegorilerinden biridir.

Alegori Nedir?

Alegori nedir? Sorusunun cevabı olarak; bir görüntü, bir davranış ya da yaşantının daha iyi anlaşılabilmesi için, onun yerini tutabilecek simgelerle ya da benzetmelerle göz önünde canlandırma işidir. Alegori bir tür sembolik anlatım türüdür. Sembollerle konu anlatım türüdür.

Platon`un Mağara Alegorisi

Platon`un mağarasında geçen hikaye özgürlüğü ve algı biçimini sorgular nitelikte.

Bir mağaranın içinde dışarıdan gelen ışığa arkaları dönük olarak yaşamlarını sürdüren tutsak insanların tek görebildikleri şey, önlerine gölge formunda yansıyan hayvan, insan, bitki ve nesne görselleridir. Gerçek formunu hiç bilmeyen ve şimdiye kadar gerçek bir nesne görmemiş olan bu insanlar için tek gerçeklik bu gölgelerdir. Bu mağarada hapsolmuş insanlardan biri aniden serbest kalır ve mağaradan dışarı çıkar.

Mağaranın dışında gerçek dünya ile karşılaşır ve ciddi bir şaşkınlık yaşar. Şuana kadar mağarada gördüklerinin gerçek olmayıp birer yansımadan ibaret olduğunu fark eder. Esas gerçekliğin mağaranın dışında olduğunu görür.

Hayatın gerçekliğini anlayan bu kişi mağaraya dönüp diğer insanlara gölgelerin sahte olduğunu ve asıl gerçekliğin dışarıda olduğunu anlatmaya çalışır.

Ancak dışarıdaki gerçekliği hiç görmeyen ve bilmeyen bu insanlar anlatılanı idrak edemez ve kızgınlıkla bu duruma karşı çıkarlar. Anlayabildikleri kadarını kabul edip kendi anlayışlarının ötesinde anlatılanları reddederler.

Mağaraya hapsolmuş bu insanlar hiç ışığı ve gerçek dünyayı göremeden hayatlarının sonuna kadar öylece yaşarlar. İşte Platon`un mağara alegorisi burada gerçeklik ile yanılsamalar arasındaki farkı anlatıyor.

- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article