Salı, Aralık 1, 2020
Ana Sayfa Davranış Bilimi MAĞARA ALEGORİSİ - PLATON

MAĞARA ALEGORİSİ – PLATON

Okuma Süresi: 2 Dakika

Her ne kadar özgürlüğümüzün kısıtlanmasını istemesek de sınırları olan canlılarız. Görme, işitme, koklama duyularımız belli bir algının ötesine geçemiyor. Bunun dışında sosyal olarak da içinde bulunduğumuz kültürlerin sınırları var. Gelenekler, kurallar ve yasalar gibi. Bunlara uymak ve bu sınırlar içinde özgürlüğümüzü yaşamalıyız. Platon`un “Mağara Alegorisi” bu duruma farklı bir bakış açısı sunuyor.

Platon Kimdir?

Sokrates`in öğrencisi olan Platon M.Ö 427-347 yılları arasında yaşamış olan klasik Yunan filozofudur. İslam dünyasında Eflatun olarak da anılır. Gerçek ismi Aristokles`tir. Platon`un mağara alegorisi Platon`un Devlet adlı eserinin 7. kitabında ortaya atılan antik çağın en önemli alegorilerinden biridir.

Alegori Nedir?

Alegori nedir? Sorusunun cevabı olarak; bir görüntü, bir davranış ya da yaşantının daha iyi anlaşılabilmesi için, onun yerini tutabilecek simgelerle ya da benzetmelerle göz önünde canlandırma işidir. Alegori bir tür sembolik anlatım türüdür. Sembollerle konu anlatım türüdür.

Platon`un Mağara Alegorisi

Platon`un mağarasında geçen hikaye özgürlüğü ve algı biçimini sorgular nitelikte.

Bir mağaranın içinde dışarıdan gelen ışığa arkaları dönük olarak yaşamlarını sürdüren tutsak insanların tek görebildikleri şey, önlerine gölge formunda yansıyan hayvan, insan, bitki ve nesne görselleridir. Gerçek formunu hiç bilmeyen ve şimdiye kadar gerçek bir nesne görmemiş olan bu insanlar için tek gerçeklik bu gölgelerdir. Bu mağarada hapsolmuş insanlardan biri aniden serbest kalır ve mağaradan dışarı çıkar.

Mağaranın dışında gerçek dünya ile karşılaşır ve ciddi bir şaşkınlık yaşar. Şuana kadar mağarada gördüklerinin gerçek olmayıp birer yansımadan ibaret olduğunu fark eder. Esas gerçekliğin mağaranın dışında olduğunu görür.

Hayatın gerçekliğini anlayan bu kişi mağaraya dönüp diğer insanlara gölgelerin sahte olduğunu ve asıl gerçekliğin dışarıda olduğunu anlatmaya çalışır.

Ancak dışarıdaki gerçekliği hiç görmeyen ve bilmeyen bu insanlar anlatılanı idrak edemez ve kızgınlıkla bu duruma karşı çıkarlar. Anlayabildikleri kadarını kabul edip kendi anlayışlarının ötesinde anlatılanları reddederler.

Mağaraya hapsolmuş bu insanlar hiç ışığı ve gerçek dünyayı göremeden hayatlarının sonuna kadar öylece yaşarlar. İşte Platon`un mağara alegorisi burada gerçeklik ile yanılsamalar arasındaki farkı anlatıyor.

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

MENTAL BARİYER KALIPLARI

Mental bariyer nedir? Zihinsel engelleri aşmak kolay mı? Kendimize empoze ettiğimiz ve davranışlarımızı sınırlayan engelleri nasıl yıkarız? Bu soruların cevapları aslında birçoğumuzun yaşadığı, hayatımızda...

Bilge Olmanın İçsel Dünyası

Bilge sözcüğünün terimsel anlamı ve bilgelik olgusunun tanımına bir bakalım mı? Bilgezone olarak konumuz Bilge ve Bilgelik. Bilge ve Bilgelik Nedir? Bilge nedir? Bilge ne anlama...

UTANGAÇLIK DUYGUSUNUN KONTROLÜ

İnsanların bazıları neden utangaç olur? Utangaçlık nasıl bir davranış biçimidir? Gelin utangaçlık nedir? (Shyness) sorularının cevaplarına ve utangaçlığın bilimsel özelliklerine bir bakalım. Utangaçlık, bazı...

Stockholm Sendromu: Katiline Aşık Olmanın Adı

Stockholm sendromu nedir? Stockholm sendromu, rehin tutulan birinin kendisini rehin alan kişi ile yaşadığı diyalog sürecinde ona karşı oluşan duygusal empati ve sempati halidir....

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!