17.4 C
Münih

KENDİNİ ERTELEMEK

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ertelemek bir alışkanlık mı? Yoksa psikolojik bir hastalık mı? Ertelemek aslında hemen hemen herkesin başvurduğu bir davranıştır. Bunu alışkanlık haline getirmek ve en önemli adımları bile ertelemek normal bir davranıştan çıkıp psikolojik davranış bozukluğuna kadar ilerleyebilir.

Mantığın devre dışı bırakılarak koşullu bir beyin tepkisi davranışıdır. Ertelemek günlük rutin işlerimizi aksatmıyorsa masum bir davranışken, bunu ciddi bir alışkanlık haline getirip sorumluluklarımızın yerine getirilmemesi durumuna yol açan bir davranış olduğunda, işte o zaman tehlike çanları çalıyor demektir.

Erteleme Hastalığı (Procrastination) her yaşta görülebilen, bizleri çözülmemiş problemler ve sorunlar yığını ile baş başa bırakan bir hastalıktır. Peki insanlar neden erteler? Gelin buna bakalım!

Kaygılarımız ve Korkularımız

İnsanlar yapacağı işler ya da atacağı adımların sonucuna dair endişe duyabilirler ve bundan korkarlar. İstenildiği gibi olamayacağı korkusu, başarısız olma korkusu, beğenilmeme korkusu, risk almaktan korkmak gibi düşünceler bir işi ertelemeye sebep olur. Bu korkular varsa kendinizi biranda endişe ve kaygılarla dolu erteleme davranışı içerisinde bulabilirsiniz.

Mükemmeli Arama

Mükemmelliyetçi bireyler her şeyin dört dörtlük olmasını isterler. Yapılacak işin hatasız ve kusursuz olmasını isterler. Her şeyin en iyisini, en doğrusunu yapabilme isteği ertelemeye yol açan bir diğer davranıştır.

Düşük Kırılganlık Toleransı

Zamanı öteleme sendromu yaşayan insanlarda düşük kırılganlık toleransı davranışı birçok kez yaşanır. Düşük kırılganlık sendromu, insanın “Bugün bu problemi çözemem, bu sıkıntıya katlanamam, başka zaman hallederim.” dediği bir işten kaçma davranışıdır.

Yapılması gereken bir işin sıkıcı olması durumunda, kişinin kendisini daha keyifli hissedecek başka bir işe yönelme durumudur. Bu durumda da esas yapılması gereken işi ertelemiş olur. Bir öğrencinin yakın zamanda gireceği önemli bir sınava çalışması gerekirken, bu öğrencinin televizyonda bir program izlemesi ya da telefonundan arkadaşları ile sohbet etmesi düşük kırılganlık toleransına örnektir.

Zamanın Uzun Olması

Zamanın uzun olması düşüncesi de erteleme davranışlarının nedenlerindendir. Kilolu bir bedene sahip olduğunuzu düşünüp; diyet ve spor yaparak kilo vermenin uzun bir süre alacağını varsayıp ve buna başlamayarak ertelemek gibi.

Erteleme Davranışını Nasıl Yeneriz?

Yukarıda erteleme davranışının nedenlerini özet olarak gördünüz. Peki erteleme davranışını nasıl yeneriz gelin bir de buna bakalım:

Farkında olmak erteleme davranışını ortadan kaldırmak için başlanacak ilk adımdır. Yani neyi ertelediğinizin ve neden ertelediğinizin farkında olmak. Bunun için ertelediklerinizi belirleyin ve bunları bir kağıda not alın. Bunları neden ertelediğinizi de ayrıca not alın. Ertelediğiniz her başlık için önceliklerinizi yazın. Benim için ilk önce hangisi önemli ve gerekli diye.

Yapılması gerekenler, yapmayı sevdiklerim ve yapmayı sevmediklerim neler? Böylelikle neyi ertelediğinizin ve neden ertelediğinizin farkında olacaksınız. Daha sonra öncelik sırasına göre yapacağınız işlerin zamanını belirleyin. Bu planlama sonrası ilk işinize koyulun. Yapacağınız işi bitirene kadar listenizdeki farklı bir işe başlamayın

. Elinizdeki işe odaklanın, günlük olarak ne kadar ilerlediğini hesaplayın ve kendinizi bu ilerleyişiniz için ödüllendirin. Elinizdeki iş çok uzun süren bir iş ise bunu da küçük parçalara bölerek yapabilirsiniz. Böylelikle küçük parçaları bir araya getirerek sonunda büyük resmi çizmiş olursunuz.

Eğer işi yaparken zorlanıyorsanız bu fikrinizi yakın çevrenizle de paylaşın. Onların bilmesi size hem yardım için, hem de sizde sorumluluk bilinci oluşturacağı için önemli bir davranıştır.

Ertelemeyi ortadan kaldırmanın en önemli adımı başlamaktır. Bu nedenle işinizi ve hayallerinizi ertelemeden hemen şimdi başlayın…! Beyin fonksiyonlarımızın davranışlarımızı nasıl şekillendirdiğini içeren yazımıza da buradan göz atın.

Kaynaklar:

https://tr.wiktionary.org/wiki/ertelemek

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article