17.4 C
Münih

KARINCA ISIRIĞININ KİMYASI

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Karınca hakkında bir araştırma… Daha önce sizi ısıran bir karıncanın gazabına uğradıysanız, bu kadar küçük bir şeyin insan derisine kolay bir şekilde hasar vermesine hayret etmiş olabilirsiniz. 

Bilim insanları karınca ve bazı küçük hayvanların delici ve keskin vücut kısımlarının çinko, manganez gibi metal bileşenlerden oluştuğunu ve bu kısımların sert ve dayanıklı hale geldiğini zaten biliyorlardı.

Eugene’deki Oregon Üniversitesi’nde fizikçi olan Robert Schofield ve meslektaşları , Atta sefalot adı verilen yaprak kesen karıncaların çenelerini kaplayan keskin “dişleri” incelemek için özel bir mikroskop kullandılar. Böylelikle dişlerin atomik yapısını ortaya çıkardılar. Ekip, çinko atomlarının tek bir diş boyunca parçalar halinde değil homojen bir şekilde dağıldığını buldu. Schofield`in söylediğine göre mineral parçaları keskin olabilmeyi sınırladığı için bu tekdüzelik, karıncaların çok daha ince ve keskin uzuvların geliştirmesine olanak tanıyor.

Karınca bıçağı

Ekip bununla birlikte, ağır element biyomateryalleri olarak bilinen bu metal içeren malzemelerin, diğerlerinin yanı sıra karınca dişlerinde, örümcek dişlerinde, akrep iğnelerinde ve deniz solucanı çenelerinde bir takım özelliklerini test etti. Ekip, bu yapıların dişlerde tipik olarak bulunan kalsiyum fosfat veya birçok eklembacaklı kabuğunda kalsiyum karbonat ve protein kitin kombinasyonu gibi biyomineralize malzemelerden daha sert ve hasara karşı daha dirençli olduğunu buldu. Schofield, metalle güçlendirilmiş gövde parçalarının “bir bıçakta veya iğnede istediğiniz türden özelliklere sahip olduğunu” söylüyor.

Ekip, A. cephalotes’in çinko ile aşılanmış dişlerinin, aksi halde yapacağı enerji ve kas kütlesinin yalnızca yüzde 60’ını kullanarak delinmesine ve kesilmesine izin verdiğini tahmin ediyor.

Karınca ve diğer küçük hayvanlar, bu keskin ve tam olarak yontulmuş uzuvları kullanarak, normalde ulaşamayacakları yiyecekleri elde etmelerine ve işlemelerine olanak sağlıyor. Ekip ayrıca, zırhın karıncaları diğer daha büyük karınca türleri ile yapılan kavgalarda ne kadar iyi koruduğunu da test etti. Bu araştırmacılar karıncalar arasındaki aşamalı savaşlarda bu mineral zırhı tek başına işçi karıncaların lehine çevirdiğini söylüyor. Zırh üretmemek için yetiştirilen karıncaların neredeyse tamamı asker karınca tarafından öldürülürken, zırhlı karıncaların büyük çoğunluğunun hayatta kaldığı görüldü. Karınca ve diğer böceklerden keşfedilecek daha çok şey var. 

Bir başka araştırma yazımız: Zeki kargalar

Kaynaklar: 1

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article