KARAR VERMEK

1
354
Okuma Süresi: 3 Dakika

Ne yiyeceğimiz, ne giyeceğimiz, ne okuyacağımız, ne izleyeceğimiz… Karar vermek hiç bu kadar zor olmamıştı. Doğru karar vermek için neler yapmalıyız? Kısa bir makale ile buna değinelim.

Modern Hayatın Seçenekleri

Bugün modern hayatın bize dayattığı önemli problemlerden bir tanesi de yapmak zorunda olduğumuz seçim sayısı. Hangisine karar verelim? Haftasonu pikniğe gitmek mi, sinemaya gitmek mi, opera, tiyatro, ya da alışveriş yapmak mı? Hangisi? Ya da evde oturup televizyon izlemek, kitap okumak, müzik dinlemek mi? Arkadaşlarla görüşmek ya da başka bir şey mi?

karar vermek

Aslında karar verme davranışı bunların yanı sıra bir de modern hayatın nöropazarlama olgusu ile ilgilidir. Seçenekler ne kadar çok olursa doğru tercih o kadar zorlaşır. Bir gardropta ne kadar çok pantolonunuz varsa, hangisini giyeceğinize karar vermek için düşünürsünüz, beklersiniz, denersiniz, bu olmadı diğerini deneyeyim dersiniz.

Karar verme süreci seçenekler arttıkça daha fazla zaman alır. Bir televizyon reklamında, bir sosyal medya pazarlama portalında, internet alışverişinde, markette, mağazada bunlar çok yaşanır. Karar verme eylemi seçenekler arttıkça zorlaşır.

Kararlarımızı neye göre veririz? İhtiyacımıza göre mi? Yoksa başka bir nedeni mi var? İşte tüketim alışkanlıklarının modern zaman kurallarına göre şekillendiği bu davranış, seçenekler arasında kaybolup gitmemize neden oluyor. İhtiyacımız olmayan birçok eşyanın sahibi olarak, kullanmamız gereken ihtiyaçlar içinde seçenekleri tek tek eleyip karar vermek bizi oldukça güç bir duruma sokuyor.

Yapılan araştırmalara göre bir insanın sabah uyandığı andan itibaren, bir gün içinde yapmak zorunda olduğu seçim sayısı ortalama 70 civarında. Yani her gün 70 tane seçenek içinden en doğru kararı vermek için zihnimizi meşgul ediyoruz.

Beynimize ve kendimize karar vermek için yüklediğimiz çabanın farkında mısınız? Birçok insanın stress altında yaşıyor olmasına çok da şaşırmamak lazım bu durumda.

Karar Verirken Neden Zorlanırız?

Birçok seçenek içinden karar vermek ve bu davranışı sorgulamak bilim insanlarının da dikkatini çekmiş ve bir deney yapmayı planlamışlar. Bu deney, zengin ürün yelpazesi ile bilinen bir süper markette gerçekleşmiş.

Marketin iki farklı köşesine iki stand açmışlar. Birine 24 çeşit, diğerine ise 6 çeşit reçeli yerleştirip bunları satın alan müşterileri tanımak istemişler.

Çıkan sonuç karar alma davranışı için oldukça ilginç. 24 çeşit reçel olan standta market müşterilerinin %60`ının durmasına karşın reçel satın alan kişi sayısı %3`tür. 6 çeşit reçel sunan standta ise insanların daha azı, %40`ı durmuş. Fakat satın alınan reçel sayısı %30

Sonuç olarak anlaşılmış ki, yapılacak seçimlerin azaltılmasının karar verme sürecini hızlandırmada önemli bir katkısı var. Bunca seçenek arasından karar vermek oldukça güç ve reçel seçeneğinin olduğu standa uğrayan birçok müşterinin ürünü almadan oradan ayrılması, bu problemli durumu ortaya koyuyor.

karar vermek

Bunca seçenek arasında tercih yapmak zor olduğu için erteliyoruz, bazen stres yapıyoruz ve bocalıyoruz. Ayrıca seçenekler arasından hızlıca karar vermek için acele davrandığımız ve yanlış karar verdiğimiz de oluyor. Böyle bir seçenek kargaşası içinde yanlış karar verdiğimiz zamanlarda ise aklımız diğer seçeneklerde takılı kalıyor ve mutlu olamıyoruz.

Seçenekleri Azlatın

Doğru kararlar için en iyi yöntem seçenekleri azaltmaktır. Bunca seçenek arasında hala karar vermek için zorlandığınızı düşünüyorsanız doğru kararlar vermenizde size yardımcı olacak aşağıdaki maddeleri uygulayın.

  • Seçenekleri azaltın.
  • Endişelerinizi önemseyin.
  • Önceliklerinizi netleştirin.
  • Siz de seçenekler üretin. Başkalarının fikirlerini sorun.
  • Karar verdiğinizi hayal edin.
  • Geçmişte aldığınız kararlardan ders çıkarın.
  • Ayrıca şunu unutmayın; bir seçim yapmanız gerektiğinde, seçmemek de bir seçimdir.

Doğru karar vermek hayatımızın pusulasıdır. Her doğru karar bizi ayrı bir yola götürür.

Bu yazımızı beğendiyseniz kararlarımızı etkileyen faktörler nelerdir? Buradan göz atın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here