9.2 C
Münih

İletişimde İknanın Gücü

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: < 1 minute

İletişimin ilişkilerde, iş yaşamında, eğitimde ve diğer tüm alanlarda önemli bir araç olduğunu biliyoruz. İletişim sadece günümüzde değil, insanlık medeniyeti ve kültürü içinde çok eski bir yere sahip. İletişimin bir diğer sonucu da “İkna” dır.

İletişime büyük önem veren Filozof Aristoteles; dinlerken, konuşurken, anlatırken iknanın 3 unsurdan olduğuna inanıyordu ve iletişiminde bu 3 unsurun gücüne inanıyordu.

iletişim

Ethos

Ethos saygınlığı ve güvenilirliği ifade eder. Aristoteles için bireyin saygınlığı ve güvenilirliği iletişimde ikna için %10 oranına sahip olması gereklidir.

Logos

Logos mantığı, verileri, istatistiği ve analitiği ve bilgiyi ifade eder. Logos`un ikna için bir iletişimde oranının % 25 olması gerekir.

Pathos

Pathos duygulara hitap etme eylemidir. İletişimde ikna için Pathos`un %65 olması gereklidir. Karşımızdakinin duygularına hitap etmek en büyük orana sahip.

Aristoteles aslında çok çok eskilerden bize iletişimde iknanın gücünü ve ikna için gerekli en önemli 3 kriteri basitçe açıklamış. Bir konuşma, sunum, briffing ya da bir ürünün satış süreci için yaptığınız görüşmede ikna edici bir sonuç almak isterseniz, Aristoteles`in ikna için 3 unsurunu kullanarak sonuca gidebilirsiniz.

Bu iletişim sürecinin %10`u Ethos (Güvenilirlik), %25`i L Logos (Bilgiye dayalı veriler) ve %65`i Pathos`tan (Duygulara yönelik iletişim) oluşuyorsa en etkili aktarımı yapmış ve ikna sürecinde olumlu bir yol almış olursunuz.

Önceki İçerikBilgezone bilgi
Sonraki İçerikİnsanın Sosyalleşme Eğilimi
- Advertisement -

More articles

1 YORUM

Comments are closed.

- Advertisement -

Latest article