İÇGÖRÜ NEDİR?

3
1235
Okuma Süresi: 3 Dakika

İçgörü nedir? İçgörü neden önemlidir? Karşımızdakinin içgörüsünü ortaya çıkarmak için neler yapmalıyız?

Yazımıza içgörü nedir? Sorusunu cevaplayarak başlayalım. İçgörü belirli bir durumun anlamının, öneminin ve biçiminin anlaşılır bir duruma gelmesi ya da ortaya çıkmasıdır. Bu durum açık ve net bir şekilde görülmüyor olsa da anlam yüklü bir gerçektir. İçgörü (insight) özellikle karşımızdaki insanlarla anlamlı bir bağ kurabilmek için araçtır. Bu bağı kurmak gerek sosyal hayatta, gerekse de iş yaşamında rakiplere karşı üstünlük sağlar.

İçgörü neden önemlidir? Çünkü içgörü güçlü bir farkındalığı ifade eder. Müşterilerinize karşı bu farkındalığa sahip olmak büyük bir artıdır. Çünkü onların nelerden hoşlandığı, neye ihtiyaçlarının olduğu içgörü ile bilinir. İş hayatınızda bir müşterinizin içgörüsünü bilmek demek, o müşteriye nasıl bir fayda üreteceğinizi de önceden biliyor olmanız demektir. Size bir öngörü, farkındalık ve fayda sağlar.

İçgörü Geliştirme Yolları

Doğru içgörüye ulaşmak için insan odaklı olmak şart. Diyelim ki bir müşterinizle ilk defa iletişim kuruyorsunuz. Ona sorular sorarak nelerden hoşlandığını, nelere değer verdiğini, önceliklerini, ihtiyaçlarını, tecrübelerini, alışkanlıklarını vs. ortaya çıkarmaya çalıştınız. Bir bakıma müşterinizin ihtiyacını ortaya çıkardınız. Ya da yalın bir tanımla müşterinizin hikayesini ortaya çıkardınız. İşte ortaya çıkardığınız bu hikaye müşterinizin içgörüsüdür. Şimdi siz bu içgörüye sahipsiniz ve o müşterinize kolaylıkla bir ürünü satabilecek konuma geldiniz demektir. Tabi sadece bir ürünü satmak için içgörü yeterli olmayabilir. Sosyal stiller, ikna becerileri, müşteri profilleri gibi yaklaşımlar da size daha verimli bir iletişim deneyimi kazandıracaktır.

İçgörü sahibi biriyseniz sıradanlıktan, vasatlıktan kurtularak başarı merdivenlerini de tırmanmaya başlamışsınız demektir. Çünkü içgörü bir tomografi cihazı gibi müşterinizin iç dünyasını kavramanızı sağlar. Sizi öne çıkarır ve rakiplerinizden ayrıştırır. Verimliliğinizi ve etki gücünüzü arttırır. Çekim gücü oluşturur. Markanızı ve ürününüzü sıradanlıktan kurtarır.

İçgörü Nasıl Bulunur?

İçgörü nedir ve nasıl bulunur? Bu durum müşterinizin ya da muhatap olduğunuz insanı tanımayla başlar. Onun nelerden hoşlandığı, neyi sevip sevmediği, hayalleri, hedefleri, ihtiyaçları, beklentilerini bilmekle başlar. Kişilik yapısı ve sosyal stilinin ne olduğunu anlamakla başlar. Sürücü bir profil mi, analitik mi, dost canlısı mı, ya da ifadeci bir profili mi var. Bunları bilmek içgörünün ortaya çıkarılmasında büyük etkendir. Tabi bir de birebir iletişim kurmadan yeni pazarlama deneyimleri de var. Bu yaklaşımlar herhangi bir ürüne ilgi duyan çoğunluğu kapsar. Mesela çocukar… Bir oyuncak firmasının hangi oyuncağı daha fazla pazarlayabilecekleri, çocukların beklentilerini biliyor olmakla ortaya çıkar. Ya da bayanlara yönelik bir şampuan firması, o şampuanın daha fazla satması için genel bir içgörü öğrenme tekniği uygular. Bunun için deneyim, alışkanlıklar ve ihtiyaçları ortaya çıkarır.

içgörü nedir

Tüm bunlarla beraber şunu da unutmamak gerekir. İçgörü gerçeklikle bağdaşmalıdır. Niş bir pazar bulup ürün satabileceğini düşünenler iyi bir analiz yapmadan o pazarı yaratamazlar. Alışkanlıklar, deneyimler ve beklentileri çok iyi değerlendirmeden bir içgörü kazanmak mümkün olmaz. Yemek yeme alışkanlıkları birçok coğrafyada farklılık gösterir. Bir kurbağa bacağı çorbasını Çin`de, Tayland`a ya da uzak doğuda satabilirsiniz; ama bunu Türkiye`de satamazsınız. Bu nedenle içgörünün doğruluğu için bu duruma gerçek bir nitelik kazandırmalısınız. Aksi halde bedeli ağır olur.

İçgörü nedir sorusunu anlamak için, tamamen insan odaklı olmak ve onları anlama yönelimi göstermelisiniz. Birçok içgörü örnekleri var. Bunları biliyor olmak içgörü teknikleri için size farkındalık sağlar. İçgörü eksikliği yaşamamak için bu farkındalığı arttırmalısınız. Ayrıca sattığınız ürünün kendisinden çok, insana kazandırdığı fayda ve değer önemlidir. İçgörüye sahip olmak müşterinizin gözünde rakiplerinizden oldukça iyi bir konumda olmanızı sağlar. Böylelikle başarı elde ederek hedeflerinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

İçgörü nedir? Başlıklı yazımızı beğendiyseniz, “Aptal Çita Sendromu” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Keyifli bir gün dileriz…

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here