Ana Sayfa Bilgezone HOŞGÖRÜ İLE ARA TONLARI GÖREBİLMEK

HOŞGÖRÜ İLE ARA TONLARI GÖREBİLMEK

2
74
Okuma Süresi: 3 Dakika

Hoşgörü nedir? Anlamı itibari ile insan doğasında ne kadar önemli bir yere sahip. Ara tonlar karşımızdakinin içinde bulunduğu durumdur. Bu tonları anlayabilme yetisi kazanmak ve renkleri görebilmek için hoşgörü kavramının anlam örgüsüne bakmalıyız. Hoşgörünün bizlere kattığı değer, hoşgörünün kazandırdıkları ve hoşgörünün içsel tarifi ile ilgili neler söylenebilir? Öncelikle hoşgörünün anlamı nedir? Hoşgörülü olmak ne demek? gibi soruların detaylı cevaplarına bir göz atalım.

Hoşgörü nedir? Hoşgörü: Katlanma, tahammül, görmezden gelme, tesamuh, müsamaha ya da göz yumma, başkalarını yargı ya da eylemlerde serbest bırakma, çoğunluğun ve kendi görüşlerimize aykırı olan görüşlere sabırla katlanmak demektir.

Hoşgörü ile ilgili sözler de anlam yüklü ve bir o kadar da değerli. Platon şöyle diyor:

ANLAyışlı olduğumuz zaman hoş görürüz. hoşgörü, aile yaşamının huzurudur.

platon

Sosyal ilişkilerde karşı tarafın bazen kasıtlı olmadan ya da farkında olmayarak (Bazen kasıtlı da olabilir) zarar verebileceği bir davranış sergilemesi durumunda öteki tarafın bunu dikkate almaması, görmezden gelmesi ve es geçmesidir. Burada karşı tarafa verilen bir değer vardır. Affedici bir yaklaşım ile karşımızdakini özümser ve ona yaptıklarından ötürü zarar verecek bir girişimde bulunmayız. Bir erdem gösterme biçimidir aslında hoşgörü.

Her şeye müsamaha gösterebilmek, olaylara, durumlara ve kişilere karşı toleranslı olabilmek, nazik davranmak, olabildiğince hoş görebilmek ve olanları anlayışla karşılayabilmek hoşgörünün özelliklerindendir. Müsamaha sözcüğü hoşgörü ve tolerans ile aynı anlama gelmektedir. görmezlikten gelmek, hoş görmek, aldırmamak, göz yummak gibi kelimeler müsamaha göstermek olarak kullanılır.

Anlayışlı Olmak

Anlayışlı olmak, hoşgörülü olmanın adımıdır. Anlayışlı bir davranış hem kendi davranışlarımızı, hem de karşımızdakinin davranışını anlayabilmektir. Bu nedenle empati kurulur. Anlayış ve empati de hoşgörüyü getirir. Etrafımızda birçok insan var. Kendimiz dahil bu insanların farklı farklı görüş ve düşünceleri var. Kendi düşüncelerimizi başkalarına zorla kabul ettirme durumu iyi ve doğru bir davranış değil. Bu nedenle herkesin fikrine saygı duymak, onların da bir insan olduğunu ve bir düşünceye sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bir bilgiye sahip olan kişinin ısrarla o bilginin doğruluğunu savunması, bir başka birinin de farklı bir bilgi konusunda ısrarcı olması tıpkı köprüden geçen keçiler hikayesinde olduğu gibi iki inatçı olmak, ısrar ve anlayışlı olmamak durumu ile benzerdir.

Hoşgörü ve Tolerans

Hoşgörü (tolerance) kişinin kendisi için geçerli olan düşünce ve kararları ile çelişse dahi; başka kişilerin kendi düşüncelerini, fikirlerini, görüşlerini, seçimlerini, isteklerini, tercihlerini, kararlarını özgürce söyleyebilmelerinden rahatsız olmadan onlara tepkisel yaklaşmama durumudur. Bireyleri farklılıklarına rağmen oldukları gibi kabul edebilmektir. Tolerans nedir kısaca değinelim. Tolerans eş anlamlısı müsamaha ve hoşgörüdür. İşlenmiş olan bir durumun ya da parçanın yapım kararının özür payı olarak ifade edilebilir. Aynı zamanda teknik bir terim olan tolerans, bir makinenin ya da sistemin işletildiği süreçteki sapmalara dayanma gücü ya da hata payı olarak düşünülebilir. Psikolojide de yaygın olarak kullanılır. Tolerans nedir psikoloji bilimi olarak da sorulması gereken bir soru. Bağımlılığa yol açan semptomları ifade etmek için limitsel bir durumu anlatmaya yarayan terimdir. Katlanmak, dayanmak olarak da karşımıza çıkar. İnsanlar hoşgörü tabirini duygu ve manevi yüklü bir ifade olarak kullanır. Tolerans ise daha çok teknik bir terimdir ve mühendislikte, bilimsel olgularda daha çok kullanılır.

tOLERANS, YAPILAN HERŞEYİN KOLAY BİR ŞEKİLDE KABUL EDİLMESİ DEĞİLDİR. BAŞKALARININ GÖRÜŞLERİNİ ANLAYABİLME KABİLİYETİ VE OLUMSUZ DÜŞÜNCELER BESLEMENDEN ONLARLA ANLAYIŞLI OLARAK TARTIŞMA ARZUSUDUR.

Mackintosh

Hoşgörüyü Uygulayabilmek

Hoşgörü esasında ara tonları ve renkleri anlayabilme ve görebilme yeteneğidir. Bu ara tonlar ve renkler karşımızdakinin içinde bulunduğu durumu görmemizi sağlar. Böyle bir durum karşımızdakini anlayışla karşılayıp, ona karşı bir empati kurabilme ve onu içinde bulunduğu durumdan ötürü anlayabilme yetisidir. Ama hoşgörünün de kararında olması gerekir. Çünkü fazla hoşgörü, fazla anlayış göstermek, fazla tevazu ve fazla tahammül gösteren bireyler, bir süre sonra kendilerinden ciddi bir şekilde ödün verme ve zararlı çıkma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Kötü niyetli insanlara karşı da hoşgörülü olmak istenmeyen bir davranıştır. Bunu hak etmeyen insanları da ayırt etmek gerekir. Yeri ve zamanına göre sınırlarının olması gereken bir iyi niyet durumu olmalıdır hoşgörü. Herkese hoşgörülü davranmak güzel ama hoşgörüyü suistimal eden kişileri de ayırmak ve onların kötü niyetli, art niyetli yaklaşımlarından uzaklaşmak gerekir.

Hoşgörülü Olmanın Avantajları

Hoşgörülü olmak ne gibi avantajlar sağlar? Hoşgörülü olan insan karşısındakine tolerans gösterdiği, ona karşı sağduyulu ve olumlu yaklaştığı için çevresinde sevilen ve saygınlık gören bir insan profili sergiler. Herkesi olduğu gibi kabul etmek, insanlarla menfaat gözetmeksizin iletişim kurmak, onları anlayabilmek ve onlara yardımcı olabilmek gibi davranışlar, o kişinin de karşı taraftan aynı davranışlarla iletişim ve ilişki kurulmasını sağlar. Mutluluk, sevgi ve huzur getirir. Hoşgörülü olmanın faydaları arasında hoşgörülü olan kişiye karşı sevgi, saygı vardır. Karşılıklı bir şekilde olumlu iletişim kurulur. İnsanlar olumlu süreçlerden geçerek karşılıklı yarar ve başarı elde ederler.

Hoşgörü ile ilgili atasözleri de var. İyilik edip ve acı sözler söylemeden, kalp kırmadan güzel konuşan ve hoşgörülü olan insan daha çok fayda elde sağlar.

Son olarak hoşgörüyü şöyle ifade etmek doğru olacaktır.

Hoşgörü, karşımızdakini istediğimiz gibi olmaya zorlamak değil; kendi istediği gibi mutlu olmaya imkan verme büyüklüğüdür.

Hoşgörülü, sağlıklı ve keyifli bir gün dileriz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik kopyalanamaz!