18.8 C
Münih

HEDEFE ODAKLANMAK

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 3 Dakika

Yaşamda hedefe odaklanmak ve başarı neden önemlidir?

Hedefe odaklanmak, yapılması gereken bir işin sonuçlandırılmasında önemli bir etkendir. Odaklanma davranışı ile süreç doğru bir şekilde işler, zaman ve iyi bir sonuç alınmasına imkan sağlar. Hedefe odaklanmak sadece işi sonuçlandırmak ve hedefe giderken çevresel faktörlerin gözardı edilmesi anlamına gelmemelidir.

Yani hedefe odaklanmak, hedefe kilitlenmek, hedefe ulaşmanın yollarında ilerlemek ve hedefe ulaşmak bir strateji, bu süreç içindeki değişkenleri dikkate alıp hedefe gidilen yolda bazı değişiklikler yapmayı da taktik olarak düşünebilirsiniz. İşte size iş yaşamında önemli bir strateji kuralı olan Maraton koşusu taktiğinin incelikleri…

Hedefe odaklanmak için, motivasyon, istek, bilgi, uyum, strateji ve taktik çok önemlidir. Bir bakıma kulaklarını tıka ve hedefe odaklan şeklinde olması gereken durumdur. Hedefe odaklanarak neler yapabilirsiniz? Tabi ki en yalın haliyle kazanmış olursunuz.

Maraton Koşusu ve Hedefe Odaklanmak

Peki Maraton koşusu odaklanmanın neresinde duruyor? Hedefe odaklanmak ile nasıl bir bağlantı var? Bu konuya değinerek Maraton Muharebesi`nin nasıl Maraton koşusuna dönüştüğünü; buna bağlı olarak günümüzdeki iş yaşamı, pazarlama ve satış alanlarını Maraton Muharebesi ya da Maraton savaşını Maraton koşusuyla ilişkilendirip bundan nasıl fayda sağlanılacağı aktarılacaktır. Yani hedefe odaklanmak neler kazandırır gelin buna bakalım.

M.Ö. 490 yılında Atinalılar ve Persler, Atina yakınlarındaki Maraton Ovası`nda karşı karşıya gelmişler. Persler büyük bir askeri güçle Atinalılar`a saldırmak için deniz kıyısından karaya ulaşıp binlerce savaşçı ile Maraton Ovası`na kadar ilerlemişler. Fakat o da ne…! Atinalılar Persler`i karşılarında görünce çok korkmuşlar.

Çünkü Persler sayıca çok çok fazlaymış. Savaşçılar arasında bu karşılaşmanın kendilerini hezimete uğratacağını fısıldayanlar diğerlerini de etkilemeye ve endişe vermeye başlamış. Persler`in savaşçı sayısı inanılmaz derecede fazlaymış. Bu durumu farkına varan Atinalı komutanlar hemen durumu değerlendirmek ve strateji oluşturmak için bir araya gelmişler.

Öncelikle her iki ordu karşılıklı olarak falanks düzeni oluşturmuş. Atina ordusunun iki tarafına atlı araba savaşçıları konuşlandırılmış. Pers ordusu da Atina ordusunun karşısında falanks düzeni almış. Bu düzen ile birlikte Atina savaşçıları kendi aralarında fısıldaşmayı, korkuyu ve dedikoduyu bırakarak işlerine koyulmuşlar.

Sadece hedefe odaklanmışlar. Atinalı komutanlar savaşçılarının yenik düşme korkusu ile kafalarını meşgul etmemeleri için onların sadece hedefe odaklanmalarını ve güçlü durmalarını sağlayan bir motivasyon konuşması yapmış. Buradan çıkan sonuç sadece işini düşün ve işine odaklan…!

Süreç İçinde Taktikler

Atina komutanlarının taktiği ise muhteşem bir sonuç verecektir. Taktik şöyle: Kendi savaşçıları Pers ordusundan sayıca çok az olsa da onları akıl gücüyle yenecek bir taktik uygulayacaklardır. Karşılarındaki devasa büyüklükteki orduyu nasıl bozguna uğratabilirler?

Tabi ki esas büyük komutanı ele geçirerek… Burada günümüz pazarlama yaklaşımlarından birkaç örnek vermek gerekirse, mesela bir ürün sattığınızı düşünün, örneğin bir buzdolabı… Bu buzdolabını pazarlamak ve satışını sonlandırmak için müşteriyi ikna etmeniz gerekiyor.

Yani müşterinin ikna olabileceği, onaylayacağı ve “Tamam” diyebileceği beyinsel karar alma fonksiyonunu alt etmeniz, etkilemeniz ve yenmeniz gerekiyor. Bir şekilde ele geçirmek de denilebilir. Ya da başka bir örnek: Diyelim ki bir deterjan firmasının ürünlerini pazarlıyorsunuz. Karşınızda 3 hanımefendi var. Bunlardan birini bile satış için ikna ettiğinizde onun da diğerlerini ikna etmesi büyük bir ihtimaldir.

Ama önce deterjana esas ihtiyacı olan hanımefendiyi belirlemek önemli. Buradan şu sonuç çıkıyor: Stratejiyi belirle, hedeflere odaklan, süreç içinde taktikler uygula ve sonuca git…

Şimdi gelelim Atinalılar`ın Persleri Maraton Ovası`nda nasıl yendiklerine. Falanks düzeni oluşturun tüm savaşçılar aynı anda bütün güçleri ile saldırıya geçerler. Aynı zamanda yan tarafta bulunan atlı araba birlikleri de hücuma geçer. Böyle bir çarpışmada kazanmak imkansız… Fakat o da ne…! Yolu yarılayan sağdan ve soldaki atlı araba birlikleri birden hızla ve aynı anda yönlerini Pers ordusunun tam ortasındaki büyük komutana çevirerek oraya doğru hücuma geçerler.

Zaten yaya savaşçılar da Pers ordusunun orta kısmındaki alana yaklaşmış olacaklar. Yanlardan hızla atlı arabalarla hücuma geçen birliklere yine Pers ordusunun yan taraflarında bulunan yaya askerlerin aynı hızla ulaşması çok zor. Böylelikle Atinalılar tüm güçleriyle orta alandaki Pers komutanına ve onun etrafındaki yardımcılarına saldırarak Pers komutanını ele geçirirler. Hedefe odaklanmak bir orduyu yenilgiye uğratıyor.

Hedefe Odaklanmak ve Sonuç

Sonuç ise Persler için hüsran oluyor. Komutanları ele geçirilen Persler`in talimat alabilecekleri bir komutan olmadığı için korkuya kapılarak darmadağın olurlar. Sonunda Atinalılar Maraton Ovası`da gerçekleşen bu savaşı kazanır.

Daha sonra zaferin ardından Pheidippides isimli bir asker zafer müjdesini Atina`ya ulaştırmak için Maraton Ovası`ndan Atina`ya üç saatten az bir zamanda durmaksızın koşar. Pheidippides Atina`ya ulaşır ulaşmaz “Kazandık..!” diyebildikten sonra bitkinlikten yere yığılarak hayatını kaybeder.

Atinalı`lar daha sonra bu cesur adamın koştuğu mesafeyi ölçer. Tam 42 km 195,5 metre. Günümüzde kullanılan Maraton koşusu ismi de buradan geliyor.

Sonuç Olarak…

Buradan çıkarılacak sonuç: Hedefe odaklanmak bir bakıma strateji ve hız mücadelesidir. Şartlar ne olursa olsun kendini küçümseme…! Eğer doğru stratejilerle yola çıkarsan, hedefine giden yolda doğru taktikler uygularsan, etrafındaki büyük engellerden korkmayıp sadece o engelleri aşmak için hedefine ulaşmaya odaklanırsan başarı gelmiş olur. Hedefe odaklan ve kendine inan…

“Hedefe odaklanmak” adlı yazımızdan sonra “Duygu Yönetiminin İşlevi” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

Önceki İçerikZEİGARNİK ETKİSİ
Sonraki İçerikTAKIM ÇALIŞMASI
- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article