Cuma, Şubat 26, 2021
Ana Sayfa Başarı GÜÇLÜ OLMAK

GÜÇLÜ OLMAK

Okuma Süresi: 3 Dakika

Sağ ayağıyla iyi futbol oynayan bir futbolcu, sağ ayağına mı daha fazla zaman ayırmalıdır? Yoksa zayıf olan sol ayağını mı güçlendirmelidir? Birçok alanda güçlü olmak ve başarıyı yakalayabilmek için nasıl bir gelişim sağlamalıyız?

Güçlü insan olmak için okumak, kişisel gelişim sağlamak ve zayıf yönlerin farkında olmanın yanı sıra; yeni gelişmeleri, değişimi takip etmek gerekir.

Rekabette Güç Kriteri

Günümüzde o kadar çok rekabet var ki, bu rekabet ne işle uğraşırsak uğraşalım o alanda daha güçlü olmamızı gerektiriyor. Aksi halde büyümeyen, gelişmeyen bir yapıda sona doğru giden bir yok oluş kaçınılmaz hale gelir.

Eğer bir yöneticiyseniz altınızdaki çalışanların güçlü olmasını, insan kaynakları mülakatçısı iseniz alacağınız pozisyon için güçlü adayları, önemli bir sınava hazırlanıyorsanız diğer adaylardan daha güçlü olmayı tercih edersiniz. Güç hayatta kalma ve var olma becerisidir. güçlü bir karakter, güçlü bir sorumluluk bilinci, güçlü bir mental yapı sizi rekabette üstün kılar. Sadece rekabet için mi güçlü olmak lazım? Değil tabi ki…

Güçlü olmak hayata bakış açınızı da olumlu yönde geliştirir. Hayata farklı bir pencereden bakmayı sağlar. Etrafınıza, çevrenize olumlu bir örnek olursunuz. Beyin olarak, zihin olarak, karakter olarak güçlü bir duruş sergilersiniz.

Yetkinlikleri Geliştirmek

İş yaşamında güçlü olmak yeni trendleri takip etmek, yeni gelişmeleri izlemek, yeni başarıların analizini yapmak ve bunları uygulayarak değişime uyum sağlamayı gerektirir. Hatta güçlü iletişim, güçlü etkileşim ve güç unsurunun olduğu birçok alanda var olmak için yeniliklere ve gelişime uyum oldukça önemli.

İş zekası güçlü olanı daha fazla güçlendirme yöneliminde. Bu durum başarının uzun süreli olmasını ve kazanımın daha fazla olmasını sağlayacak gibi. Güçlü olmak için yeni trend futbolcunun sağ ayağını daha da geliştirmesi gerektiğini söylüyor. Okulların açılmasına az bir zaman kala şu soruyu da sormalı mıyız?

Bir öğrenci hangi yeteneğe sahipse o yeteneği geliştirmesi için ona fırsat ve eğitim verilmelidir. Müzik kulağı güçlü olan bir öğrencinin müzik yeteneğini köreltip ona mühendis olması için telkinde bulunan bir mentör, o öğrencinin gelecekte belki de dünyaca başarılı bir müzisyen olmasının önüne set çekmiş olmaz mı?

güçlü olmak

Doğru olan bireyin hangi yetkinliği daha baskınsa onun gelişimini sağlamaktır. Bu yönünü daha fazla geliştirirken sadece müzik alanında kalmayıp, aynı zamanda farklı yetkinlikler için mental açıdan gelişim sağlanması da, birçok bakımından da olumlu kazanımlar sağlanmış olur.

Ama müziği tamamen ortadan kaldırıp farklı bir gelişim sürdürmek pek de sağlıklı bir fikir değil. Bu nedenle güçlü olmanın yolu yetkinliklerin farkında olmak ve onları geliştirmekten geçer. Geliştirmek, iyileştirmek ve yeniliklerle süreci sürdürmekten geçer. Peki zayıf yetkinlikler için ne yapmalıyız?

Birçok birey aslında sevmediği bir alanda öğrenim görüp, mezun olduktan sonra iş hayatında mutsuzluğu yaşayanlardan oluşuyor. Fakat son yıllarda yeteneklerin ve güçlü yönlerin daha da iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen değerli bilim adamları ve eğitimciler var.

İş hayatında güçlü olmak için bunu dikkate alan yöneticiler var. Bu güzel haber tabi… Ama öte yandan zayıf yönlerimiz ne olacak? Onları geliştirmeyelim mi? Bir Swot yaparken bile “Zayıf yönler” başlığı altında birçok madde var. Zayıf yönlerimizi çöpe mi atalım, görmezden mi gelelim?

Zayıf Yetkinlikler Ne Olacak?

Güçlü olmak aslında yetenekli tarafımızı daha da güçlendirip, zayıf olan yönlerimizin farkında olmakla alakalıdır. Zayıf yetkinliklerin var olduğunu görmek, onların ne olduğunu anlamak ve buna göre yetkinliklerin gelişimine yön vermek önemli bir süreçtir.

Güç sadece yetenek gücü olarak değil; aynı zamanda ruhsal olarak güçlü olmayı, fiziksel olarak güçlü olmayı da gerektirir. Duygusal olarak güçlü olmayı, itibar olarak güçlü olmayı, akıl olarak güçlü olmak, maddi olarak da güçlü olmayı gerektirir. Tüm bunlar gücün daha da artmasında güçlü olanı güçlendirmekle ilintilidir.

güçlü olmak

Peki yapmamız gereken nedir? Yeteneklerimizi geliştirmek ve zayıf olan yönlerimizi bir kenara mı bırakmak gerekiyor? Güçlü olmak için sadece güçlü yönümüze mi odaklanalım? Hayır tabi. Güçlü tarafımızı geliştirelim, eğitelim, öğrenelim, çalıştıralım. bunun yanında da zayıf olan tarafımızın farkında olalım.

Bu zayıf tarafımızın güçlü olan yanımıza engel olmamasını sağlayalım. Yani ayağımıza takılan bir engel gibi olmasın zayıf yönlerimiz. Yapabildiğimiz ölçüde zayıf yönlerimizi de geliştirmeye çalışmalıyız ki, gelecekte daha da zayıf düşüp güçlü tarafımızı yok etmesin.

survivorship bias olgusu bu yazımıza benzer bir araştırma yazısı olup, hata olasılıkları ve hayatta kalma yanılgısını içeriyor. Güçlü yönlerin daha da güçlendirilmesine dair farklı bir örnekleme bu yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Ne zaman güçlü olmak tek çare olarak kalır, o zaman anlarsın güçlü olduğunu.

Bob Marley

Mutlu bir gün dileriz…

Önceki İçerikMÜŞTERİ PROFİLİ
Sonraki İçerikFOTOĞRAF VE GÜLÜMSEMEK
bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!