14 C
Münih

GALAKSİ İÇİNDE 6 MİLYAR DÜNYA

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Galaksi içinde kaç tane dünya olabilir? Üstelik bizim galaksimizde. Dünyamızın içinde olduğu Samanyolu Galaksisi`nde başka dünyalar da olabilir mi? Samanyolu Galaksisi içinde var olan 6 milyar civarında yıldız Dünya`ya benzeyen gezegenlere sahip olabilir. Bu iddia G-tipi yıldızlardan yola çıkılarak ortaya atıldı. Bu çalışma British Columbia Üniversitesi`nde görevli bazı bilim insanları tarafından yürütüldü. Başka dünyaların keşfine giden yolda önemli bir adım olan bu çalışma, neredeyse 6 milyar yıldızdan yola çıkarak bir o kadar dünya benzeri gezegenin var olabileceğini söylüyor.

Evrende milyarlarca galaksi ve bu galaksilerde var olan yıldızların, gezegenlerin sayısı o kadar çok ki, insan aklı bunu hayal ederken zorlanıyor. Evren içinde dünya benzeri gezegenler var mı? Bu sorunun cevabı bilim insanları tarafından araştırılıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi dünya benzeri başka gezegenlerin var olma ihtimaline karşın, çeşitli gözlem ve çalışmaların yapıldığı galaksi.

Samanyolu Galaksisi 400 milyar kadar yıldıza ev sahipliği yapıyor. Bu devasa galaksi içinde bir tek bizim dünyamızda mı benzer yaşamsal nitelikler olabilir? Yani atmosfer, su ve diğer yaşam olanaklarının bir araya geldiği bütünlüğe sahip başka gezegenler de olabilir mi? İşte bu sorunun cevabını bulmaya çalışan bilim insanları bazı hesaplamalar yaparak bu soruyu cevaplamaya çalışıyor.

Galaksimizde Güneş’e benzer her beş yıldıza ait yörüngede Dünya gibi bir gezegen olabileceği açıklandı. 2018 yılında yakıtının tükenmesi nedeni ile emekli olan Kepler Uzay Teleskobu’ndaki veriler ortaya ciddi kanıtlar sundu. Kanada’da bulunan British Columbia Üniversitesi`nde görevli olan gök bilimciler, Samanyolu Galaksisi`nde Güneş benzeri G tipi yıldızlara ait yörüngelerde yaşama elverişli gezegenlerin olasılıklar dahilinde sayısını hesapladı.

Çalışma ekibinde bulunan Michelle Kunimoto bu hesaplamayı, her G tipi olan yıldız için 0.18 hesabıyla Dünya benzeri gezegenlerin üst limitinden ortaya çıkardıklarını ifade etti. Gök bilimci olan Jaymie Matthews ise Samanyolu Galaksisi`nde 4 yüz milyar civarında yıldızın olduğunu, bu yıldızların %7’si kadarının G-tipi yıldız sınıfı olduğunu, buradan yolak çıkarak da takriben 6 milyar sayıda yıldızın Dünya`ya benzer nitelikte gezegenlere sahip olabileceğini söylüyor. Bir başka söylemle Güneş benzeri her 5 yıldızın çevresinde Dünya`ya benzeyen bir gezegenin olabileceği ihtimalinin çok yüksek olduğunu ifade etti. Bu çalışmanın detayları da The Astronomical Journal`da yayınlandı.

Kaynaklar:

https://www.sciencedaily.com/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Samanyolu

Bu yazımızdan sonra Buzul Çağı Neden Bitti? adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

- Advertisement -

More articles

1 YORUM

Comments are closed.

- Advertisement -

Latest article