Ana Sayfa Bilgezone FOTOĞRAF VE GÜLÜMSEMEK

FOTOĞRAF VE GÜLÜMSEMEK

Okuma Süresi: 2 Dakika

Birçok ayrıntı yazılı kaynaklarda görülmeyebiliyor. Resim ve fotoğraflarda ise ayrıntılar çok daha fazla dikkat çekiyor. Yazılı kaynaklarda sözcüklerle ayrıntıyı yakalamak için çok uğraşmalısınız. Fakat bir fotoğraf için bu durum daha farklı. O an neyi foroğraflıyorsanız, fotoğrafladığınız görselin tüm ayrıntılarını da yakalamış olursunuz.

Fotoğraf çektirmek ve gülümsemek arasındaki ilişkide, fotoğraf çekme süresi ile bağlantı kurulabilir. Yani anlık fotoğraflarda gülümseme davranışına daha çok rastlarız. Ama eski fotoğrafçılıkta bu durum daha fakrlıydı.

Fotoğraf makinasının icadı, kamera ve diğer tüm görsel icatlar ressamların portre çizimlerini de kolaylaştırıyor. Eskiden portre çizen bir ressamın işi zordu. Çünkü portresi çizilen kişi kımıldamadan beklemek, hatta yüz mimiklerini de çok fazla değiştirmeden beklemek zorundaydı. Bu durum ne kadar zor olsa gerek.

Resme başlayan ressam karşısında gülen bir yüz ile resmine başlarken, aradan geçen zaman içinde karşısındakinin asık suratlı bir hale dönüştüğünü görebilirdi. Bu hem ressam için, hem de portresi çizilen kişi için gerçekten zor bir deneyim. Gülümsemek ve yüz mimiklerinin istenilen görselde olması için hazırlanmak çok zordu.

Teknolojinin gelişimi ve sosyal medya fotoğraf çekim özlliklerini de, resmi çekilen kişinin mimiklerinden beden diline kadar birçok davranışı da değiştirdi. 1900’lü yılların başında fotoğraf çeken fotoğrafçı kadar, fotoğrafı çekilen kişinin de işi zordu. Fotoğraf çekilene kadar birçok aşamadan geçilirdi.

Fotoğraf çekilirken dakikalarca gülümsemekte zorlanan kişiler, asık suratlı ya da ciddi bir yüz hali ile fotoğraflarını çektirirlersi. Öte yandan fotoğraf çektirenler fotoğrafı bir portre olarak düşünürlerdi. Bu nedenle gülümseme ya da farkli yüz mimikleri olmazdı.

Günümüzdeki Yüz Mimikleri

Günümüze yaklaşırken daha kısa sürede fotoğraf çekilmeye başlandı. Akıllı telefonlar ile birlikte de birçok kişi fotoğraf çekebilecek duruma geldi. Böylelikle yüzdeki mimikler ve gülümsemek de fotoğraf çekilirken en iyi ve en güzel hali aldı. Gülümsemek neredeyse artık her fotoğrafta var.

Yukarıdaki görsel 110 yıllık fotoğraf çekim sürecinde yüz mimiklerinin gülümsemeye doğru nasıl evrildiğini gösteriyor. Erkek ve kadın olarak gülümseme refleksinin zamanla nasıl değiştiği yapılan bir çalışmada ortaya konmuş. Çalışmanın deyayına buradan ulaşabilirsiniz.

Gülümsemek ve diğer mimiklerin değişimi hakkında ilginç sonuçlar var. 1900’lü yılların başında fotoğraf çektirenler günümüzdeki facebook, instagram ve diğer sosyal medyadaki fotoğrafları görse ne derlerdi acaba? Gülümsemek için ne de olsa çok beklemiyoruz.

Önceki İçerikGÜÇLÜ OLMAK
Sonraki İçerikDOĞRULAMA KURALI
bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

CORONA VE İSTİFÇİLİK DAVRANIŞLARI

İstifçilik nedir? Nesneleri, objeleri, eşyaları ihtiyaç olmamasına rağmen biriktirme, istif etme, stoklama davranışına istifçilik denir. Aynı zamanda bu eşyaları saklama ve biriktirme...

DEĞERLİ OLMANIN KARŞILIĞI

Değerli olmak, önemli olmak, değerli hissetmek... Bir şeyin önemi neye göre, kime göre belirlenir? Değer dediğimiz kavram nasıl bir anlayış içerisinde kendini...

DİJİTAL İÇERİK YÖNETİMİ

Dijital içerik (Digital content) yönetiminde dijital olarak tüketilen içeriklerin kişisel gelişim, olaylara bakış açısında yeni perspektifler oluşturması gibi durumlara katkısı oldukça büyüktür....

SALGIN PSİKOLOJİSİ NOTLARI

SALGININ AKIL SAĞLIĞINA ETKİLERİ Akıl sağlığı ve salgın psikolojisi nasıl bir yere doğru ilerliyor? Salgın psikolojisi ile yaşamaya...

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!