-0.2 C
Münih

ESTONYA FERİBOTU SENDROMU

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

İnsan davranışlarının tuhaflığını, anlaşılamama halini ve nedenlerini anlayabilmek bazen psikolojinin bile sınırlarını zorladığı bir durumdur.

Etrafımızda o kadar kötü sonuçları olan olaylar olsa bile, durumun farkında olamamak, iyimser bir edayla hiçbir şey yapmadan beklemek, durumun iyiye gitmesi için kılını bile kıpırdatmamak ve öylece olan biteni seyretmek nasıl bir davranıştır? Anlaşılması güç ve üzerinde düşünülmesi gereken bir davranış bu. Estonya Feribotu Sendromu da bu davranışlardan biridir.

Topluluk psikolojisi ile hareket eden insan grupları, bireysel düşüncelerini bir kenara bırakıp toplu olarak hareket etme eğilimi içinde olurlar. Düşüncesizce bir kişinin ortaya attığı fikri doğru sayar ve öylece o doğruyu kabullenirler. Estonya Feribotu Sendromu insan davranışlarının tuhaflığını öne çıkaran ve oldukça göze çarpan bir durum. Nedir bu Estonya Feribotu Sendromu?

Feribot Kazası

28 Eylül 1994 tarihinde Baltık Denizi`nde korkunç bir deniz kazası yaşanır. 1980 tarihinde yapılan Estonya Feribotu`nun batmasıyla 852 yolcu hayatını kaybeder. Bu korkunç kazadan 137 kişi kurtulur.

Kıyıya çok da uzak olmayan bir mesafede yan yatarak batan feribotu inceleyen uzmanların yanı sıra, bu feribotta bulunan yolcuların davranışlarını inceleyen bir çok psikolog ve davranış bilimcisi de oldu.

Uzmanlar bu kazada hayatını kaybeden 852 yolcunun neden kurtulamadıklarını inceler. Ölenlerin büyük bir çoğunluğunun yüzme bildiklerini ve buna rağmen hayatlarını kaybettiklerini belirlerler. Ayrıca kazadan kurtulan yolcularla yüz yüze görüşme gerçekleştirilir.

Ortaya çıkan sonucu davranış bilimciler hayretle karşılar. Sonuç şöyledir:

Feribot 28 Eylül`de sert dalgalardan dolayı su almaya başlar. Feribota çarpan dalgalar daha da yükselince feribot su almaya başlar. Fakat 987 yolcudan sadece 137 yolcu feribot su almaya başladığı andan itibaren feribotu terk eder.

Geriye kalan 852 yolcu ise feribot kaptanının “Sakin olun, panik yapmayın, kurtulacaksınız, dünyanın en sağlam ve güçlü feribotundasınız!” sözlerini duydukları için feribottaki suyun boşaltılma anını izlemeye başlarlar. Yolcular hiçbir panik ya da kaçma davranışında bulunmadan öylece izlerler.

Saatler ilerledikçe feribot daha fazla yan yatar. Buna rağmen yolcular hala bir güverte demirine tutunarak süreci izlemeye devam eder. Yaklaşık 1 saat sonra da feribot tamamen yan yatar ve denize gömülür.

852 yolcunun feribotun yan yatmaya başladığını ve bir felakete sürüklendiklerini görmelerine rağmen öylece beklemeleri, onları kötü bir sona sürüklemiş olur.

Bu rahat davranış şekli, yolcuların sona doğru sürüklendiklerini görmelerine rağmen öylece beklemeleri davranış bilimcilerin dahi çözmekte zorlandığı bir davranış modelidir. Bu davranış da Estonya Feribotu Sendromu olarak literatüre girer. Gerçek bir olay sonrası Estonya Feribotu Sendromu yaşayan ve buna benzer örneklerin olduğu davranış şekilleri hayli fazla.

Bu yazımızı beğendiyseniz “İnsanın Sosyalleşme Eğilimi” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Keyifli bir gün dileriz.

Önceki İçerikYENGEÇ MANTALİTESİ
Sonraki İçerikMÜŞTERİ PROFİLİ
- Advertisement -

More articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article