Bilgezone Analitik

Odadaki en zeki insansan yanlış odadasın demektir. Yanlış bir odada olduğunu anlamayan biri ise diğerlerinden daha zeki değildir…

Bilgezone

Yazıyla buluşmamış fikir, toprakla buluşmamış tohum gibidir.
Bilgezone
Kategoriler

Çok ama çoook eskilerde bir zamanlar bir kabile varmış. Yerleşik hayatın olmadığı, tarım faaliyetlerinin yapılmadığı bir dönemde yaşayan avcı-toplayıcı bu kabilenin bireyleri günlerce dışarıda yiyecek ararmış. Tabi vahşi hayvanlarla baş etmek oldukça zor, yiyecek bulmak oldukça zahmetliymiş. Buradan devam edin.

Bir gün öğrencilerine ders veren bir öğretmen, masasının üzerinde duran beyaz bir kağıdın ortasına siyah bir kalemle küçük bir nokta çizmiş. Sonra bu kağıdı tüm öğrencilerin göreceği şekilde havaya kaldırarak burada ne görüyorsunuz diye sormuş.

Sınıftaki bütün öğrenciler sadece siyah bir nokta gördüklerini söylemişler. Öğretmen de onlara “Koskoca beyaz kağıdı görmüyorsunuz da, içindeki küçücük bir siyah noktayı mı görüyorsunuz?” demiş. Bir kağıt hikayesi.

Teknolojinin gelişimi, insan popülasyonunun hızla artması, yeni iş modelleri, rekabet, şirketlerin ve bireylerin iş yaşamında hayatta kalabilme mücadelesi yeni ikna becerilerini de zorunlu kılmaktadır. Yeni dünyanın kurallarında kısa ve net olmak, yaratıcı olmak, müşterinin gözünde değer üretmek gibi beceriler var. İkna becerilerinin gelişimi ve kullanımına yönelik birçok model olsa da, bunların önemli olanlarından biri de sosyal stillerdir. Nedir sosyal stiller? Gelin beraber bakalım!

Her ne kadar özgürlüğümüzün kısıtlanmasını istemesek de sınırları olan canlılarız. Görme, işitme, koklama duyularımız belli bir algının ötesine geçemiyor. Mağara Alegorisi bunu farklı bir bakış açısıyla örneklendiriyor.