DOĞRULAMA KURALI

0
843
Okuma Süresi: 3 Dakika

Doğrulama kuralı nedir sorusunu cevaplamadan önce, bu kurala bakarken zihnimizden geçen düşüncelerin bizleri nasıl etkilediğine de bakmak lazım. Her gün zihnimizden geçen düşünce sayısı o kadar çok ki. Bu düşüncelerin hepsinin ne olduğunu hatırlamak bile çok zor.

İçlerinden bazıları çok önemli, bazıları önemsiz, sıradan ya da faydalı. Bazen de endişe verici birçok şey düşünürüz. Hayatımızın seyri içinde gelişen olaylar bizleri düşünce okyanusunda yüzdürür. Bu okyanusta sevimli deniz canlılarıyla da karşılaşabiliriz, saldırgan bir köpek balığıyla da…

Düşüncelerimizle hayallerimizi şekillendiririz. Hayallerin birçoğu olumlu olsa da, endişe yüklü düşünceler insanı karamsarlığa, güçsüzlüğe ve başarısızlığa doğru sürükler.

Günlük olarak zihnimizden geçen düşünce sayısının kaç olduğunu biliyor musunuz? Araştırmalara göre bu sayı yaklaşık 50.000 civarında. O kadar yoğun bir düşünce atmosferi içinde yaşıyoruz ki hangisini kontrol edeceğini bilemiyor insan. Üstelik bunların çoğu olumsuz düşünceler.

Doğrulama kuralı içerisinde olumsuz düşünceleri doğruluyoruz. Yani kaygı içeren, endişe verici ve karamsar düşünceler. Ama duygularını kontrol edebilen insanlar düşüncelerini de kontrol ederek olumsuz düşünceleri pek de zihinlerinde yer vermemeye dikkat ederler. Fakat bu kontrolü sağlayamayanlar olumsuz düşüncelerin onları etkilemesine mani olamazlar.

Herhangi bir konu hakkında düşünürken bilinçaltımızda da bizim farkında olmadığımız duygu durumları gerçekleşir. Bu duyguları ne kadar çok bastırır ve yok sayarsak mutsuzluk da o kadar fazla olur. Yani elimizdeki bir nesneyi çok sıkı tutarak elimizi ağrıtmak gibi düşünebiliriz.

Doğrulama Kuralı

Beden yorgunluğunun altında da bazen bastırılan duyguların izleri vardır. Bastırılmış duygular bir zaman sonra açığa çıkar ve birçok yönden insanı etkiler. Mesela kızgınlıklarını bastıranlar bir zaman sonra daha fazla kızgın bir yapıya bürünürler. Doğrulama kuralı ile kızgınlıklarını doğrulayanlar bunu daha fazla yaşar.

Bastırılmış duygular bir zaman sonra da açığa çıkmak için farklı yollarla insanı zora sokar. Dolayısıyla olumsuz düşüncelere çok fazla zihnimizde yer vermemek, bilinçaltında oluşan olumsuz düşüncelerin de sıkışmasına ve bir süre sonra patlamasına engel olur.

Yani yapmamız gereken olumlu düşünceler üretmek, kaygıdan uzak durmak, bardağın dolu tarafından bakmak ve zihnimizden güzel düşünceler geçirmek olmalıdır. Pozitif düşünürseniz iyi şeyler başınıza gelir.

doğrulama kuralı 2

Zihninizden geçen olumlu ya da olumsuz düşüncelerin olacağına ne kadar çok inanırsanız, o düşünce bir zaman sonra gerçek olmaya başlar. Bu bir doğrulama kuralıdır. Doğrulama kuralı zihnimizde geçirdiğimiz düşüncelerin olma ihtimalini doğrulamak ve buna inanmaktır.

Olumlu düşünceler ne kadar çok doğrulanırsa o düşüncelerin gerçekleşme ihtimali o kadar yüksek; olumsuz düşünceler doğrulanırsa o düşüncelerin gerçekleşme ihtimali o kadar yüksek olur.

Üzüntü, endişe ve huzur için söylenmiş Lao Tzu`nun anlamlı bir sözü var.

Üzüntülü iseniz, geçmişte yaşıyorsunuz. Endişeliyseniz, gelecekte yaşıyorsunuz. Huzur içindeyseniz şimdiyi yaşıyorsunuz.

Lao Tzu

Ters Çaba Kuralı

Beynimizde kurguladığımız olumsuz düşüncelerin en tehlikeli olduğu davranış, ters çaba kuralı doğrultusunda kurguladığımız düşüncelerdir. Bir bakıma beynimizin içindeki tehlikedir. Ters çaba kuralı içinde var olan düşünceler, başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz düşünce şeklidir.

Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeyi kendinize çekmiş olursunuz. Neyden korkarsanız, neye direnç gösterirseniz korktuğunuz şey daha da büyüyerek hayatınızda var olur. Bu durum bataklıktan çıkmaya çalışırken dibe çökmeye benzer. Olumsuz düşünceler sizi sarmalar ve içinden çıkılmaz bir hal alır.

doğrulama kuralı

Mesela topluluk önünde konuşma için bir sunum hazırladığınızda, sürekli aklınıza acaba heyecanlanacak mıyım? sorusunu getirirseniz o sunumda heyecanlanmanız kaçınılmazdır. Ters çaba kuralında en çok neyi düşünürseniz başınıza o gelir kuralı vardır. Yani bir nevi doğrulama kuralı vardır.

Bu nedenle başınıza gelmesinden korktuğunuz en kötü şeye değil, başınıza gelmesini istediğiniz en iyi şeye odaklanın. Bu pozitif yaklaşım beyninizde yer edecek ve beyniniz onun olması için karşınıza birçok fırsat çıkaracaktır. Beynimizin karar alma fonksiyonları hakkındaki yazımıza ayrıca buradan ulaşabilirsiniz.

Doğrulama kuralı Osho`nun düşünce yaklaşımında da yer edinmiştir. Olumsuz olanı doğrulamayı bırakıp, olumlu olanı doğrulamaya başladığımızda, hayatımızda olumlu değişimler yaşayacağımızı söyler Osho.

Yaşanılan her ne varsa olumlu bakış açısı ile bakmak, olumlu düşüncelerin doğrulanması ve olumlu bir duygu içinde yaşıyor olmak; bir çok noktada pozitif bir kazanım sağlar. Nasıl düşünüyorsanız öyle yaşarsınız. Aklınızdan geçen endişe, kaygı, korku ve negatif düşünceleri atıp, olumlu düşünceleri doğrulayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here