Cumartesi, Ekim 16, 2021
More
  Ana SayfaGenelDOĞAL OLAYLARIN ETKİLEŞİMİ

  DOĞAL OLAYLARIN ETKİLEŞİMİ

  Okuma Süresi: 2 Dakika

  Doğal olay nedir? Doğada kendiliğinden meydana gelen, insan ve diğer canlıların doğrudan etki etmediği ve farklı birçok etmenler sonucunda meydana gelen olaylara doğal olay denir. Doğal olaylar ya da doğal afetler olarak tabir edilen ve insanların direkt etki etmediği bu olayların nedenselliğine bir göz atalım.

  Doğal olaylar milyonlarca yıllık yaşam döngüsü içinde canlıların gelişimini, dönüşümünü ve tabiatın var oluşunu, dünyamızın fiziki yapısını anlamaya olanak sağlar. Bir kelebek etkisi modelinde olduğu gibi en küçük bir hareket diğer hareketin başlamasına neden olur. Bu durum doğal olaylar hakkında daha anlaşılır bilgiler elde edilmesine imkan sağlar.

  Bir deprem fayı kırıldığında diğer bir fay hattının da hareket etmesini tetikler. Bir volkan patlayıp etrafa lavlar ve zehirli gazlar saldığında yanardağın yakınlarında yaşayan insanlar oradan uzaklaşarak, göç ederek başka yerlerde yaşamaya başlar. Bir nehri taşıran sel, yoğun kar yağışı ile meydana gelen çığ, aşırı sıcaklarla oluşan kuraklık, kasırgalar, tsunamiler ve daha farklı doğal olaylar değişimin başlangıcına kapı aralar.

  Dev Göktaşı

  66 milyon yıl önce gezegenimize çarpan devgöktaşı dünyadaki canlıların %75’ini yok etmiştir. Belki de dünya dışından bir etken ilk defa bu kadar etkili bir hasara yol açmış, canlı popülasyonunun yok olmasına neden olmuştur. Doğal olaylar milyonlarca yıl önce dinozorların yok oluşuna, insan ve diğer birçok canlı sınıfının da var oluşuna zemin hazırlamıştır. Milyonlarca yıl önce meydana gelen dev göktaşı çarpmasının şuan kutuplarda yaşayan penguen popülasyonuna doğruda etki edip etmediği bilim insanlarınca tartışma konusu olabilir; ama iklim değişimi günümüzde penguenler için doğrudan bir tehdit oluşturuyor. Bir doğal olay esasında tabiatın yaşam döngüsü için oldukça önemlidir. Doğal olayların etkileşimi bir diğer doğal olayın başlamasında tetikleyici rol üstleniyor.

  Doğal Olaylar ve İnsan

  Bu kadar çok doğal olaylar döngüsü içinde canlıların yaşamlarını idame ettirmesi nasıl anlaşılabilir? Özellikle insanoğlu doğal yaşam döngüsünü nasıl sağlar? Bu sorunun cevabı insanın bulunduğu ortama ve çevreye hızlıca adaptasyonunda saklı. İnsan dışındaki diğer canlılar doğaya ayak uydurabilseler dahi genellikle bulundukları çevre ve coğrafyanın pek dışına çıkmazlar. Yalnızca içinde bulundukları çevrede yaşam döngülerini sağlarlar. Oysa insan öyle mi? Afrika’da yaşayan bir insan kutuplarda da yaşayabilir. Çöl iklimindeki bir insanın bir sahil şehrinde de rahatlıkla yaşayabileceğini biliyoruz. Yeni doğmuş bir bebek ekvator çizgisi dolaylarında bir adada da yaşayabilir, uzak doğudaki bir köyde de, İsviçre’deki bir dağ evinde de. Ama bir fil yavrusunu ve düşünelim. Bu fil yavrusu Afrika’nın savanalarından alınıp bir kutup bölgesine, bir çöl bölgesine ya da Himalayalar’da bir yamaç bölgesine götürülüp bırakıldıgında yaşam süresi ne kadar etkilenir? Tabi ki burada bahsesilen durum sadece fil yavrusunun tek başına orada yaşaması olarak düşünülmemeli. O fil yavrusunun ailesinin de bakıcılık görevi üstlenmesi gerekir. Ama burada bahsi geçen konu insanların bulundukları ortamlara, doğaya hızlıca adapte olmaları, o coğrafyaya alışmaları, o çevreden olumlu çıkarımlar sağlamalarıdır.

  Doğal olaylar her ne kadar tabiatın döngüsünü değiştirse de insanoğlu buna akıl ve zeka ile uyum sağlama kabiliyeti geliştirmeye devam edecektir.

  Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

  Kaynaklar:

  https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kategori:Do%C4%9Fal_afetler

  bilgezonehttps://bilgezone.com
  Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
  RELATED ARTICLES

  CEVAP VER