DİL BECERİLERİ NASIL EVRİLDİ?

0
121
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dil becerileri nedir? Dört temel dil becerileri kapsamına temel oluşturan özellikler, dil becerilerinin bütünlüğünü şekillendirir. Fakat bu özellikler nasıl gelişti? Dilin dinleme ve konuşma becerileri nasıl bir süreç ile oluştu? gibi soruların cevaplarına bakalım.

İnsanların temel dil becerileri, konuşma becerileri, ses algısı, beynimizdeki işitsel algoritmalar ve vokal aktarımlar nasıl ortaya çıktı hiç düşündünüz mü? Bununla beraber sesli iletişim ile insan ilişkilerinin nasıl geliştiği araştırma konusu. Dünyada insanın etki ettiği tabiat döngüsünün nasıl bir devinime uğradığı, bilimsel, kültürel, ekonomik ve toplumsal sürecin nasıl geliştiği aslında dil becerilerinin etkileri ile yakından alakalı. Beyindeki dil yolaklarının ilk olarak ne zaman bu sürece nasıl katkı sunmaya başladığı araştırılıyor. Dil becerilerinin hangi evrimsel süreçlerden geçerek günümüze kadar geldiği bazı araştırmacılar tarafından masaya yatırıldı.

Dilin dört temel beceri alanı ve temel dil becerilerinin birbiriyle ilişkisi yapılan araştırmalar ve çalışmalarla daha anlaşılır olmuştur. Basitçe, dil becerileri ve dil fonksiyonlarının gerçekleşme aşamaları şöyledir: Konuşma, anlama, yineleme, okuduğunu anlama, sesli okuma, yazma, adlandırma.

Nörolojik İncelemeler

Nörolojik incelemeler doğrultusunda yapılan bazı araştırmalar, dil becerileri için etkin olan beyin bölgesinin beynin sol tarafı olduğu ve beynin sol tarafında kortikal alanın dilin devamlılık sürecinde görevler aldığı ortaya konmuştur. İnsanların beyninde dil için önemi olan ‘arcuate fasciculus‘ adlı bölge vardır. Daha net bir ifadeyle beyindeki dil gelişim süreci, dil ile ilişkili olan ve algoritmik dil kullanımını meydana getiren beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde ‘arcuate fasciculus’ oldukça etkilidir.

Dil Becerileri ve İşitsel Korteks

Evrimsel süreç içinde dil becerileri gelişimine yönelik değişim ve kökenin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak olan fosillerin bulunması oldukça zor. Tabi ki beyin alanı ve dokusu kemiklerle benzer şekilde fosilleşmez. Sinirbilimleri bakımından bu durumun zorluğu öteki yumuşak dokulu yapı ya da organların evrimini ortaya çıkarmaya çalışırken, karşılaştırma yapılabilecek fosilleşmiş olan kalıntıların bulunmamasıdır. Bununla baş edebilmek için bazı teknikler geliştirilme aşamasında olsak da, sinirbilimciler geçirgenliği fazla ve daha hızlı yol alınabilecek olan insan beynindeki araştırılmak istenen devreler ve özellikleri, primatlar ile karşılaştırmayı tercih etmektedir.

Prof. Chris Petkov’a göre (Newcastle University, Faculty of Medical Sciences) gelecek zamanda elde edilen sonuçlardan daha eski bir köken belki bulunabilir fakat şimdilik gelinebilen en erken tarihi zaman noktası bu. Yayımlanmış olan bu çalışmada Amerika ve Avrupa`dan bilim insanları, insan beyni üzerinden çeşitli yollarla alınan görüntülerle işitsel bölgeleri ve beyindeki yolakları mercek altına aldı.

Frontal Lob

İnsan beyninin korteksinde frontal lob bulunur. Bu alanları birbirine bağlayan dil yolaklarının bir parçası olan işitsel korteksin, dil becerileri süreci ve gelişimi bakımından önemli bir faktör olduğu keşfedildi. Konuşma yeteneği ve dil olgusu insanlara özgü bir modeldir. Ama daha detaylı olarak bu çalışmada sesli iletişimin temelinde primatlarda olan işitsel yolaklardakine benzer bir bağ olabileceği görüldü.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda, hemen hemen kesin bir şekilde insanların dil becerileri için evrimsel kökeninin gelişimine dair süreç artık biliniyor. Fakat bu durum insanlarda gelişim gösteren kompleks dil yeteneğinde oldukça ciddi transformasyon olmasını gerektiriyordu. Bu dönüşüm süreci için zaman olgusu yeterlidir. Fakat tam olarak genetik değişimlerin nasıl bu dönüşümü başlatmış olabileceğine dair bilgi çok daha sınırlı. İşitsel ve vokal ses modellerinin ortaya çıkmasına ön ayak olan bu yolaklar, evrilme süreci içinde beynin işitsel-ses algoritmalarına sahip olmayan kısımlarına da dallanarak daha etkili bir alan oluşturmuş durumda.

Dil becerileri adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Buzul çağı neden bitti?

Kaynaklar:

123

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here