Cumartesi, Ekim 16, 2021
More
  Ana SayfaTeknolojiDİJİTAL MARUZİYET

  DİJİTAL MARUZİYET

  Okuma Süresi: 2 Dakika

  Dijital kullanım alanları arttıkça davranışlarımızı kontrol altına alabilmek zorlaşıyor. Özellikle uzun süreli dijital maruziyet yaşayan insanların ne yapması gerektiğine dair uzmanların hiç de zorlanmadan uygulanabilecek önerileri var aslında. Hadi kısaca bakalım!

  Birçok araştırma dijital dünyanın çeşitliliği nedeni ile, insanların olması gerekenden çok daha fazla dijital içerikle uğraştığını ve bunu tükettiğini gösteriyor. Bu tüketim, beynin ödül algısını oluşturan tarafını harekete geçirerek bağımlılık ve alışkanlık  yaratıyor. Son zamanlarda teknolojinin merkezi olan Silikon Vadisi’nde, yeme alışkanlığı olarak popülerleşen “intermittent fasting” yöntemini teknolojiye uyarlayanların sayısı gün geçtikçe artıyor.

  Silikon Vadisi’nde çalışan çok sayıda ara kademe ve üst düzey yöneticinin son dönemde bu yönteme başladığı belirtildi. Dopamin, beyinde salgılanan ve özel işlevi olan bir hormon. Beynin, yeniliklere verdiği tepkiyi kontrol ediyor. Ayrıca öğrenme sürecini de kontrol eden mekanizmaları harekete geçiriyor.

  San Francisco’da yaşamını sürdüren Dr. Cameron Sepah da “dopamin orucu” terimini ortaya atan psikiyatrist. Sepah’ın düşüncesine göre dikkatin bağımlılık yarattığı bir zaman diliminde yaşıyoruz. Amerika`da insanlar günlük ortalama 11 saatini internet ve medya iletişim araçlarını takip ederek ve kullanarak geçiriyor.

  Yatırımcılarla ve üst düzey yöneticilerle çalışan Sepah, yemeğin de teknolojinin de çalışma ortamında ve ofis yaşamında bağımlılık yaratan faktörler olduğunu dile getiriyor. Sepah, yemek yeme alışkanlıklarını baz alan aralıklı tüketim davranışını göstererek teknolojiden sürekli uzak durmanın mümkün olmayacağını; ancak belli aralıklarla ve süre için bunun gerçekleştirilebileceğini ifade ediyor.

  İnstagram’da gezinmek, youtube’da uzun süreli video izlemek ya da Reddit’te yazılanları okumak beynin dikkat süresini azalttığı gibi duygularımızı ve duygusal tepkilerimizi kontrol altına almayı da zorlaştırıyor. Devamlı teknolojik uyarıcılara maruz kalmak bir süre sonra dopamine duyulan hassasiyeti azaltıyor. Bundan dolayı Sepah’a göre geceleri akıllı telefonları, tabletleri ve bilgisayarı kapatmak, haftasonları iş dışı ve dijital uyarımlara maruz kalmadan boş zaman geçirmek, ayrıca tatil yapmak bu durumla baş etmek için doğru yöntemler. Sepah, sosyal medyada zaman geçirmek yerine, herhangi bir bir kitap okumanın bile fayda sağlayacağı görüşünde.

  Aşağıdaki makaleler de ilginizi çekebilir.

  Modern Teknoloji ve Davranışlarımız

  Tüketim Çılgınlığı

  Önceki İçerikDEV PENGUEN
  Sonraki İçerikSİNESTEZİ YOLCULUĞU
  bilgezonehttps://bilgezone.com
  Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
  RELATED ARTICLES