14 C
Münih

DİJİTAL İÇERİK YÖNETİMİ

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 4 Dakika

Dijital içerik nedir? İnternet ortamında var olan her türlü metin, ses, fotoğraf, video gibi görsel, işitsel ve yazımsal içeriklerin tümüne dijital içerik denir.

Dijital içerik (Digital content) yönetiminde dijital olarak tüketilen içeriklerin kişisel gelişime katkısı yüksektir. Bireyler için olaylara bakış açısında yeni perspektifler oluşturması gibi durumlara katkısı oldukça büyüktür. İnsanların kimlerle arkadaşlık kurması gerektiği, yenilen içilen şeylere dikkat edilmesi gerektiği gibi dikkat edilmelidir. Bu nedenle sağlığın korunması hedeflendiği gibi, dijital içeriklerin tüketimine de dikkat edilmeli ve bu içerikler büyük bir özenle seçilmelidir. Çünkü tükettiğimiz şeylerin olumlu ya da olumsuz katkıları olabilir. Dijital dünyanın çok fazla büyümeye başladığını hepimiz biliyoruz. Bu durum yeni birçok iş alanının da ortaya çıkmasına neden oldu. Dünya genelinde 3 milyardan fazla sosyal medya kullanıcısı var. Öyle ki bu kullanıcıların hepsi aslında birer dijital içerik üreticisidir. Ama bunu meslek olarak yapan ve hayatını dijital içerik oluşturarak kazanan insanların yaptığı bu iş gerçekten de başka bir olgu. Ayrıca çok kıymetli ve anlamlı.

Geçmiş yıllarda dijital içerik daha çok bilgisayar, İnternet vasıtası ile yaygınlaşmıştı. Fakat Dijital dönüşüm mobil uygulamalar gibi, elektronik Kitaplar gibi daha farklı kanallar ortaya çıkardı. Bundan dolayı dijital verilerin dağıtım yöntemleri de hızlıca değişiyor. Bu nedenle dijital içerikler, multimedya içerikler ve kullanıcı katkılı içeriklerin nasıl bir süreç geçirdiğine göz atalım.

DİJİTAL İÇERİĞİN TANIMI

İnternet alanındaki her türlü ses, fotoğraf, yazı ve video olduğunu yazımızın başında söylemiştik. Aynı zamanda bu durum biçim olarak dijital veri şeklindeki herhangi bir argüman olarak da tanımlanır. Eğitici ve eğlenceli yönü ile hedef kitleyi cezbeder. Bilgi edinimini arttırır ve insanlarda bu içerikleri paylaşma isteği uyandırır. Blog içerikleri, pazarlama içerikleri, sosyal medya içerikleri gibi türler; dijital medya platformlarında kullanılan içeriklerden bazılarıdır.

Dijital içerikler markaları kitlelerle buluşturur. Çözüm sunar, deneyim yaratır, beklentileri karşılar, ikna eder, hikaye anlatır ve dönüştürür. Ama hangi içeriklerin üretildiğinin yanı sıra, onların nasıl sunulduğu da çok önemlidir. Kaliteli içeriklerin oluşturulmasında bu kavramların amacına uygun olarak gerçekleşmesi, tüketicilerle sorunsuz bir şekilde ilişki kurmanın yolunu açar. Aynı zamanda onlara olumlu bir satın alma deneyimi yaşatır.  

DİJİTAL İÇERİK TÜKETİMİ

Ülkemizde 90`lı yılların sonu ve 2000`li yıllarda internet kullanımı arttı. Haber siteleri, bloglar, magazin siteleri, bilgi, bilim ve diğer öğretici siteler hızlıca artmaya başladı. Bu artış ile beraber dijital içeriğin üretimi de arttı. Gününüzde ise rekabet o kadar çok arttı ki, dijital içeriğin kalitesi de artmaya başladı. Şimdi milyonlarca dolar harcanıp Netflix dizileri ve filmleri çekiliyor. Fark yaratmak, rakiplerden daha farklı içerikler üretmek, beğenilen ve paylaşılan içerikler ile kaliteyi daha yukarı çıkarmak için birçok platform dijital hale getirilen içerikler üretme konusunda yarış halinde. Dünya genelinde milyonlarca dijital platform olmasına rağmen kaliteli içerik üretimine ve tüketimine yön veren siteler ya da dijital alanlar, bu işin ticari pastasından büyük dilimler alıyor.

Dijital içerik üretimi kağıt ya da yazılı başka teknik malzeme gibi fiziksel nesnelerin kullanımını azalttı. Dijital içerikler blog siteleri, Twitter, Facebook, Google, Youtube, İnstagram ve benzer birçok platformda paylaşılıyor ve tüketiliyor. Multimedya içerik alanları ve paylaşımları da gün geçtikçe artıyor. Görsel algı yönetiminin üst seviyede olduğu günümüz teknolojilerinde dijital içerikler aracılığı ile hedef kitleye mesajını rahatça ulaştırabiliyor. Artık birçok önemli gazete ve dergi de dijital alanlarda dijital içerikler üreterek tüketicilerine sunuyor. Bu durum hem ekonomik olarak içeriğin çoğaltılması hem de tüketiciye daha kolay ve anında ulaştırılması bakımından önemli bir yöntemdir.

DİJİTAL İÇERİK YÖNETİMİ

Dijital içerik üreticiliği, veri bulutu, içerik bulutu gibi alanların da çoğalmasına imkan verdi. Hatta “Dijital içerik yöneticisi” ya da “Dijital içerik uzmanı” adlı meslekler ortaya çıktı. SEO ve hedef odaklı içeriklerin üretimi hızlıca arttı. Dijital içerik oluşturma bu nedenle kalitenin artmasını sağladı. Dijital içerik eğitimi adlı kurslar oluşturuldu. Yeni ve farklı dijital içerik gelir modeli ortaya çıktı. Bununla beraber yayınların, kitapların dijital versiyonları ortaya çıktı. Bu versiyonlara daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşma imkanı oldu.

DİJİTAL DÜNYANIN PARADİGMALARI

21. Yüzyılda geleneksel bilgi aktarım yolları internetin yaygın hale gelmesi ile birlikte yön değiştirdi. Fakat dijital içerik her ne kadar bilginin anlık olarak iletimi ve bilgiye rahat bir şekilde ulaşma imkanını kolaylaştırsa da, doğru olmayan bilgiler de dijital dünyada viral bir şekilde yayılma imkanı buluyor. Birçok paradigma büyük kitleleri fırtınalarda oradan oraya savurur gibi fütursuzca yönlendirebiliyor. Bu duruma bağlı olarak şöyle denilebilir ki; cehalet okuma yazma bilmemek değil; öğrenmeyen, öğrenilen yanlışlardan vazgeçmeyen ve yeniden öğrenme dürtüsüne sahip olmayanların üzerine yapışıp kalacaktır. Yani yoğun bir yanlış, doğru olmayan ve kötü özelliklere sahip dijital içerikler de cehaletin yaygınlaşmasını körüklüyor. Okuduğuna, gördüğüne hemen inanan bireyler ve toplumlar yanlış kararlar ve yanlış anlaşılmalarla hayatlarını sürdürebiliyor. Bu nedenle dijital içeriklerin tüketimi bildiğimizi sandığımız pek çok bilgiyi de teyit etme gerekliliğini karşımıza çıkarıyor.

DOĞRU BİLGİNİN EDİNİMİ

Dijitalleşen dünya bambaşka içeriklerin tüketilmesine hızlıca imkan tanıyor. Bir dijital kitap okuyucuya binlerce kitap sığdırmak mümkün. Yayınlar, makaleler, yazımsal denemeler, akademik çalışmalar ve daha birçok dijital okuma gerektiren içeriğe kolaylıkla ulaşılabiliyor. Elektronik postalar ve mesajlar yoluyla aynı anda yüzlerce kişi ile paylaşılabiliyor. Fakat bu durum aynı zamanda dijital içerik çöplüğünün büyümesine de neden oluyor. Şimdi internet ortamında milyonlarca web sitesi var. Bu sitelerin hepsinde doğru bilgiler mi var? Bu mümkün değil. Dolayısıyla yığın oluşturan ve gerçek olmayan içerikler için bu dijital içerikler daha dikkatli seçilmelidir. Ayrıca bunları tüketmek doğru bilginin edinimi konusunda fayda sağlayacaktır.

Bunca dönüşüm, değişim, yeni gelişmeler ve teknolojik atılımlar var. Bunun neticesinde dijitalleşen içeriklerin üretiminin yoğunluğu ve kitlelere etkisini gittikçe çok daha fazla hissedeceğimiz aşikar. Artık dijital çağda yaşamanın bizlere nasıl bir fayda sağlayacağını düşünmeliyiz. Hele de Coronavirüs ve buna bağlı yaşanan pandemi sürecinde bu süreç daha fazla anlam kazandı. Dünya geneli olarak dijital içerik üretimi, bu dijital içeriklerin doğruluğu çok önemli. Sonuç olarak dijital tüketim noktasında daha dikkatli olmalıyız ve bilgiyi doğru kaynaklardan alabilecek araştırmaya kani olmalıyız.

Kaynaklar:

123

Bu yazımızdan sonra “Dijital maruziyet” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article