Cumartesi, Ekim 16, 2021
More
  Ana SayfaBilimDEV PENGUEN

  DEV PENGUEN

  Okuma Süresi: 2 Dakika

  Dev penguen nasıl bir canlıydı? Bilim insanları yaptığı araştırmalarda Yeni Zelanda’da insan boyutlarına ulaşan dev penguenin fosilini ortaya çıkardı. Tıpkı soyları tükenmiş ama dünya var olduğundan günümüze kadar çeşitli dönemlerde yaşamış olan diğer bazı canlılar gibi bu penguenler de bir zamanlar canlı popülasyonu içinde boy gösterip daha sonra yok olmuşlar. Fosiller günümüzde bir çok hayvanın hangi dönemlerde nasıl bir canlı türü olduğuna dair bilgilerin elde edilmesine imkan sağlıyor. Bu dev cüsseli penguenlerin de yaşam özellikleri fosiller aracılığı ile ortaya çıkarılıyor.

  Dev penguen Fosilinin yaklaşık olarak 1,6 metre uzunluğunda, 80 kg ağırlığında bir hayvana ait olduğu ortaya çıktı. Bu dev penguen takriben 56 milyon yıl önce Paleosen Çağı’nda hayatını sürdürüyordu. Canterbury Müzesi tarafından büyük gövdesi nedeni ile bu dev penguen için “canavar penguen” adı verilen hayvan, Yeni Zelanda çevresinde soyu tükenen birçok hayvandan biri. Canavar penguen eğer günümüzde yaşasaydı nasıl bir beslenme alışkanlığı ve yaşam döngüsü olurdu? Bu soruya cevap vermek zor.

  Dev Boyutlu Penguenler

  Müze yetkilisi Paul Scofield, bu dev penguen fosilin şimdiye kadar bulunan en büyük penguen türü olduğunu söylüyor. Güney yarım küredeki sulara özel bir tür olan dev penguen, dinozorlarla beraber aynı zamanlarda okyanuslardan yok olmuştur. Günümüzde en büyük penguen olan İmparator Penguen`in boyu yaklaşık 1,2 metre. Bu hayvanın yaşadığı dönemlerde canlıların çok hızlı geliştiği belirtiliyor. Bu canlıların yaşadığı dönemlerde Yeni Zelanda civarındaki su sıcaklığı, şimdiye kıyasla daha sıcak seviyelerdeydi. O zamanlar 25 C derece iken, şimdi 8 C derece civarında olduğu söyleniyor.

  Dev Penguen Crossvallia Waiparensis

  Crossvallia waiparensis olarak adlandırılan bu dev penguenler, farklı bir tarih öncesi dönemde yaşayan penguen türü olan crossvallia unienvillia`ya benziyor. Bu türler de daha çok Antarktika’da bulunuyordu. Bilim insanlarına göre göre, Crossvallia pengueni`nin ayaklarının diğer pengunen türlerine göre yüzmelerine daha çok yardımcı oluyordu. Bu dev penguenler Yeni Zelanda civarındaki suları mercanlar, dev kaplumbağalar ve tuhaf görünümlü köpek balıklarıyla paylaşıyordu.

  Soyları Neden Tükendi?

  Dev penguenlerin neden soylarının tükendiğine dair net bir bilgi yok. Fakat en yaygın teori diğer deniz canlıları ile aralarındaki rekabet olabileceği yönünde. Araştırmacılar dev penguenlerin geliştiği dönemlerde deniz sürüngenlerinin soyunun tükendiğini söylüyor. Yeni Zelanda`da ve Antarktika’da yüzgeçayaklılar ve dişli balinalar milyonlarca yıl sonra ortaya çıkana kadar deniz canlıları arasında çok büyük bir rekabet yoktu.

  Dev penguenlerin yok olmasında yeni ve farklı türlerle aralarındaki rekabet güçlü bir teori olmasına rağmen; penguenlerin yok olmasının esas nedenine dair net bir bilimsel veri henüz ortaya çıkarılamamıştır. Bu ve benzer canlıların daha önce yaşadıklarına dair kanıtlar var. Yaşam şekilleri, boyutları, yiyecek ve içecek besin tercihleri, davranış eğilimleri ve hayatta kalma becerilerine dair yetenekleri hakkında bilgi almak mümkün. Ama soylarının neden tükendiğine dair bu penguenler için tam bir bilgi ve veri elde etmek çok güç. İşaretler bu penguenlerin dinozorların yok olduğu dönemlerdeki etkilerle benzer nitelikte ve diğer deniz canlılar ile yaptıkları rekabet nedeni ile olduğunu gösteriyor. Bu çalışmalar tıpkı türleri yok olan diğer canlıların soylarının neden yok olduğuna dair bilimsel çalışmalar eşliğinde devam ediyor.

  Dinozorların yok olduğu gün

  bilgezonehttps://bilgezone.com
  Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
  RELATED ARTICLES

  CEVAP VER