14 C
Münih

ÇALIŞMAK BAŞARI İÇİN YETERLİ Mİ?

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çalışmak hele de çok çalışmak tek başına bütün yetenekleri en üst seviyeye çıkarmak için yeterli mi? Ya da bunun bir sınırı, bir süresi var mı? Yalnızca çalışma süresi için bazı çalışmalar yapıldı. Bu konu ile ilgili farklı görüşler var.

Birtakım uzmanlar çok çalışmanın iyi bir çözüm olduğu düşünüyor. Ötekiler ise yeteneğin çok çalışmayla değil, bu durumun daha çok doğuştan ortaya çıktığını söylüyor.

İsveçli bir psikolog olan K. Anders Ericsson, 1993 senesinde sıradan ve normal yetenekleri olan bir ergenin nasıl keman virtüözüne dönüştürüleceğinin sırrını araştırmaya koyulmuştu. Peki bunun cevabı ne olabilirdi? “Çalışmak

Hem de normal bir çalışma değil bu, 10.000 saat çalışmak. Bazı dahilerin uyguladığı çalışma programının bir ortalaması niteliğinde olan bu 10.000 rakamı, o zamandan bu yana hiç kaybolmadı. Hatta yazar ve gazeteci olan Malcolm Gladwell, 2008 yılında yayınladığı “Sıradışılar” adlı kitabında bu sayıdan “muhteşemlik adına sihirli bir rakam” olarak bahsetmişti.

Çalışmak Tek Başına İnsanları Uzmanlaştırır mı?

“Pratik yaparak çalışmak insanları mükemmel bir hale getirir” düşüncesi, Roma İmparatorluğu’ndan günümüze hevesli bireylerin kafalarında yer etmişti. Eğer bir kişi becerisini geliştirmek için yeteri oranda zaman harcarsa, herhangi bir insan yeni bir Michael Jackson, Beethoven ya da dünyaca ünlü başka biri olabilirdi. Ama bu durum o kadar da basit değildi. Bu konuya kafa yoranların hepsi aynı düşüncede değil. psikolog Zach Hambrick (Michigan State Üniversitesi) çalışma eylemi, öğrenme için önemli ve gerekli de olsa; insanların hayatlarının büyük bir kısmını uzunca bir süre tekrar etmeye harcamaları, o şeyde uzman olacakları anlamına gelmediğini söylüyor. Yani sadece çalışmak bunun için yeterli değil.

Muhteşem bir insan olmak, sadece çalışma süresiyle ilgili değil; o işte çalışan insanların kendileriyle de ilgilidir. Hambrick spor, eğitim, oyun gibi profesyonel başarılarda pratik yaparak çalışmak adı altında ve bu çalışmaların etkisine yönelik farklı analizleri incelemiş. Bunun sonucunda da pratik süresinin beceri düzeyindeki farkın sadece o işin çeyreği kadarını etkilendiğini bulmuş. Diğer etkenlerin tümü yapılan işte daha etkin bir rol üstleniyormuş. Bunlar zeka, yaş, doğal yetenekler gibi etmenler. Hambrick`e göre iyi olanı daha iyi yapabilme becerisinin büyük çoğunluğu bu etmenlere bağlı.

Mesela genler, entelektüel ve fiziksel yetenekleri şekillendiriyor. Örneğin esnek bir ses aralığı müzik için, Boy ise bir basketbol oyunu için ciddi bir etkendir. Ayrıca ne kadar pratik yapılırsa yapılsın, ne kadar çalışmak için çaba gösterilsin çok uzun bir süre piyano çalmak, parmaklarınızı daha fazla uzatmayacak.

Tabi ki bu durum, insanların pratik yapmayı, ya da herhangi bir iş için tekrar etmeyi bırakması gerektiği anlamına gelmez. Hiç kimse doğuştan bir satrancın nasıl oynandığını bilemez. Ya da nasıl bir yabancı dil konuşulması gerektiğini bilemez. Pratik yapmak ve çalışmak öğrenme için önemlidir. Ama 10.000 saatte mükemmel biri olunabilir mi? İşte Hambrick`e göre günümüz ölçeğinde bunu tam olarak öğrenebilmek mümkün değil.

Kaynaklar:

Sara Kiley Watson/Popular Science. Ç: O.

Bu yazımızdan sonra “Takım Çalışması” adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article