18.8 C
Münih

BUZUL ÇAĞI NEDEN BİTTİ?

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 2 Dakika

Buzul çağı nedir? Buz çağı ya da pleistosen, atmosfer ve yeryüzü sıcaklığının uzunca bir süre boyunca azalması,  kıtasal olarak buzulların genişlemesi ve varlığını sürdürmesidir. Melbourne Üniversitesi’ninde yapılan yeni bir araştırmaya göre Dünya’nın ekseni eğim açısı olarak daha yüksek değerlere ulaştı ve bu süreçle beraber buzul çağı sona erdi.

Bu zamanlarda Dünyada daha uzun ve daha belirgin yazlar etkili oldu ve büyük Kuzey Yarımkürede bulunan buz tabakalarının erimesine yol açtı. Devasa buzul tabakalarının erimesi, dünyada son 11 bin yılda oluşan iklim koşullarının yaşanmasına neden oldu. Bu iklim koşulları değişimi nedeni ile uygarlıkların sosyal etkileri, insanların yaşam şekilleri ve daha bir çok olgu farklı biçimler almaya başladı. Bilim insanları buzul tabakalarının sona ermesinde etkili olan nedenleri araştırıyorlar. Buzul çöküşlerini eriten etkenler hakkında veri toplamaya başladı.

Bu çalışmayı yapan Petra Bajo ve arkadaşları yaz aylarında ortaya çıkan ve buzul çağının sona ermesinde etkili olan enerji seviyelerinin buz tabakalarının erimesinde ne kadar etkili olduğuna ve bu enerjinin ne kadar sürede buz tabakalarını erittiğine baktılar. Bununla beraber çok fazla enerji seviyesinin daha hızlı bir buzul çöküşüne etki edip etmeyeceğini gözlemlediler.

Orta Buzul Çağı

Buzul çağı araştırmacıları bu tür dönemlerin ne kadar sıklıkta bir gerçekleştiğini, ayrıca ne kadar sürede farklı bir dönemin geleceğini çözmeye çalışıyorlar. 1800`lü yıllardan günümüze, bilim insanları uzun süredir Dünya yörüngesindeki geometriksel değişimlerin etkilerinden kaynaklı olduğundan şüpheleniyor. Petra Bajo’nun günümüzde Science’da yayınlanan “Orta Pleistosen`ın gidişinden beri buzul çağı etkilerinin son bulması üzerine eğikliğin sürekli etkisi” adlı makalesinde, buzul çağının neden sona erdiğini açıklamaya çalışarak bu gizemin çözülmesi konusundaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyor.

Bazı araştırmacılar Kuzey Atlantik’in buzlarla kaplı tabakasının çökmesine neden olan tepkisel hareketlerin ayrıntılı olarak kayıtlarını derledi. Dikit olarak büyüyen katmanlarda okyanus çökelmelerinde yaşanan değişimlerin hemen hemen aynısı belirlenmeye çalışılıyor. Böylelikle dikit katmanlardan elde edilecek yaş bilgisi, ilgili zaman dilimine tarihlenerek okyanuslarda yaşanan çökelme kaydındaki değişikliklerin uygulanabilmesine imkan sağlayacak.

Radyometrik olarak yapılan tarihleme hakkında son teknolojiyi kullanan bu uluslararası ekip, yaklaşık 960 bin ve 875 bin yıl önce olan iki ayrı buzul çağı sonlanma yaşı ortaya koydu. Bu iki sonlandırmanın da  ortaya çıkmasının Dünya eğim açısı alanındaki artışlarla daha uyumlu olduğu görüldü. Bu durum, Kuzey Yarımküredeki buz tabakalarının olduğu bölgelerde daha yüksek sıcaklıkta yazlar oluşturarak erimeye sebep olmaktadır.

Keyifli ve sağlıklı bir gün dileriz.

Kaynaklar:

https://about.unimelb.edu.au/newsroom/news/2020/march/what-causes-an-ice-age-to-end

https://tr.wikipedia.org/wiki/Buzul_%C3%87a%C4%9F%C4%B1

- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article