Cuma, Şubat 26, 2021

BİLGİSİZLİK

Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilgisizlik nedir? Bilgi yoksunluğu, bilmezlik, bilgili olmama durumu, cahillik ve bilgi yokluğu durumuna bilgisizlik denir.

Bilgisizliğin başarıya yaptığı katkı, çoğu zaman bilginin başarıya yaptığı katkıdan büyük müdür? Ya da şöyle diyelim; Neden akıllı, mütevazi ve bilgili insanlar başarı merdivenlerini daha yavaş tırmanırken, cahil, aptal ve mütevazi olmayanlar daha hızlı tırmanır? Ya da bu gerçekten böyle mi?

Günümüzde zeki, mütevazi insanlar daha olgun, oturaklı ve bilgili insanlar olarak algılanır. Ani ve yıpratıcı karar almaktan çekinir, olayları ve durumları sindirerek bir iç muhakeme yaparlar ve öyle karar verirler. Oysa aptal olarak tabir edilenler daha girişken, hızlı kararlar alan, bir arayış içinde olan, utanmadan, çekinmeden işlerini yapma eğilimindedirler.

Başkalarının onlar için yadırgayıcı fikirlerini görmezden gelirler. Mütevazi insanlar fazla soru sormazlar, işlerini yaparlar ve iyi olduğunu düşündükleri şeylerle yetinirler. Fakat akıllarındaki bilgi dağarcığı pek az olan insanlar hep bir arayış içinde soru sorar, kendileri için faydalı olmayan bilgiyi çöpe atar, diğerini kullanırlar. Aynı zamanda akıllılar kuşku içinde, aptallar ise kendilerinden emindirler.

Akıllı olup, değişime ayak uyduramayanlar için de süreç zorlayıcıdır. Aslında mütevazi, sakin, kendi halinde, zararsız, hayatından memnun, sadece işini yapan, sorunsuz gibi ifadeler daha doğru olur. Böyle bireyler özünde iyi insanlar olsa da, onlar için değişim zordur.

Değişim Ne Zaman Bitecek?

Stanford Üniversitesi’nden Prof. Dr. Robert I. Sutton`un “Mükemmeli Büyütmek: Daha aza razı olmadan daha fazlaya ulaşmak” adlı kitabında şöyle bir olay gerçekleşir. Bir şirketin CEO`su kendi şirketinde çalışan bir kızla otoparkta karşılaşır. Kız CEO`ya “Değişim ne zaman bitecek?” diye bir soru sorar. CEO kıza samimi ama tedbirli bir gülümsemeyle karşılık verir: “Üzgünüm ama değişim hiçbir zaman bitmeyecek…”

Değişim istemeyen çalışanlar biraz da mütevazi halleriyle kendi işlerini devam ettirmek isteyen, değişime ayak uydurmak istemeyen, ve değişim nedeni ile zorlanan, kendi hallerinden memnun insanlardır. İşte CEO ile konuşan kız böyle bir profile örnek. Çünkü şirkette yaşanan olumlu ama zorlayıcı değişimler çalışanların da değişmesini gerektirecektir. Bu kız için de süreç kaygı vericidir.

Buna hazır olanlar devam eder, hazır olmayanlar ise zorlanır ya da yollarını ayırır. Bir nevi geleneksel şirket kültüründen değişim odaklı şirket kültürüne geçişte yaşanan adaptasyon süreci gibi. Buna ayak uydurmak zorlayıcıdır. Özünde iyi olan birçok insan, sadece değişime ayak uyduramadıkları için işlerinden ayrılmayı seçmişlerdir. Ya da çalıştığı şirket tarafından çıkarılmıştır.

Cornell Üniversitesi`ndeki Araştırma

Bir de Konuya şöyle bakalım:

Cornell Üniversitesi`nde öğrenciler arasında bir test yapılır. “Nasıl Geçti?” Sorusuna öğrencilerden yanıt istenir. Soruların %10`una bile yanıt veremeyenlerin kendilerine güveni müthiştir. Onların testin %60`ına doğru cevap verdiklerini düşündükleri, hatta iyi günlerinde olmaları halinde %70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları ortaya çıkar.

Soruların %90`ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise en alçak gönüllü deneklerdi ve bu kişiler soruların %70`ine doğru cevap verdiklerini düşünüyorlardı. Bu öğrenciler içinden akıllılar hep mütevazi ve kuşku içindeyken, aptallar küstahça kendilerinden emindiler.

Bilgisizlik içinde aptal küstahlığı taşıyan bu öğrenciler okuldan mezun olduktan sonra en hızlı şekilde iş bulan ve kariyer basamaklarını hızla tırmananlar oldu. Çünkü yüzsüzce her işi bildiklerini ifade etmekle kalmayıp, çekinmeden herkesle iletişim kurarak etrafındaki insanları kolayca ikna edip etkileyebiliyorlardı.

Bilgisizlik cesareti arttırarak mütevaziliğin de önüne geçer. Mütevazi olanlar ise daha sakin, daha yavaş, daha özverili bir yaşam süreci içinde iş yaşamını sürdürenler oldu.

Burada vurgusu yapılan tabi ki kariyer basamaklarını tırmanıp, bilgili, mütevazi, saygılı ve çalıştığı iş yerine, çevresine olumlu kazanımlar sağlayanlar değil. Onlar değerli kişiler. Ama Cornell Üniversitesi`nde yapılmış olan bu araştırma hiç de yabana atılacak cinsten değil.

Bu yazımızdan sonra Aptal Çita Sendromu adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

Kaynaklar:

https://tr.wiktionary.org/wiki/bilgisizlik

https://en.wikipedia.org/wiki/Ignorance

https://en.wikipedia.org/wiki/Knowledge

https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect

Önceki İçerikAPTAL ÇİTA SENDROMU
Sonraki İçerikKARAR VERMEK
bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!