Salı, Aralık 1, 2020
Ana Sayfa Nöropsikoloji BEYNİMİZ BİZE ÇAKTIRMADAN SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİYOR

BEYNİMİZ BİZE ÇAKTIRMADAN SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİYOR

Okuma Süresi: 2 Dakika

Beynimiz Karar Alırken Nasıl Davranıyor?

Beynimiz ile ilgili birçok araştırma yapılmaya devam ediyor. Yapılan yeni bir araştırma seçimlerimize dair söz hakkımızın düşündüğümüzden çok daha az olduğunu ortaya koyuyor. Bu çalışmaya göre bilinçdışı gerçekleşen beyin aktivitelerinin bizler henüz seçimlerimizin farkında bile olmadığımız anda beynimiz seçenekleri belirliyor.

UNSW Psikoloji Okulu

Çalışma Scientific Reports’ta yayımlandı. Bu konu UNSW Psikoloji Okulu’nun kendi Laboratuvarında ele alındı. Deneyde, insanlar düşündükleri şeye karar vermeden önce beyin 11 saniye daha erken seçimini yapıyor. Bu durumun beynimizde gerçekleşen etkinliklerin desensel hareketlerini gözlemleyerek ortaya konulacağı aktarıldı.  

Deneyde bireylerden kırmızı ve yeşil şeritli 2 görsel desen arasından birini serbest bir şekilde seçmeleri istendi. Desenlerden birinde bu şeritler dikey, ötekinde yataydı. Bu bireylere daha sonra manyetik rezonans görüntüleme (MRI) cihazında devamlı olarak gözlem yapıldı.

Katılımcılara yaptıkları seçim sonrasında desenler hakkında ne kadar kuvvetli ve güçlü bir hisse sahip olup olmadıkları soruldu. Bu süre zarfında da bu kişilerin beyin aktiviteleri kaydedildi.

Beynimiz için 11 Saniye Yeterli

Bu deneyi yapan araştırmacılar bu gözlemle beynimiz hangi seçimleri yapacağını erkenden tahmin ediyor. Aynı zamanda deneye katılanların bu görsellerle ilgili nasıl bir puanlama yapacaklarını da öngörebildiler. Makine öğrenmesi sayesinde, araştırma ekibi katılımcı bireylerden istemli olarak seçim yapmalarını gözlemledi. Düşüncelerin bilinçli duruma gelmesinden ortalama olarak 11 saniye erken saptayabildiler.

Beynimizde, karşılaşılacak seçimlere dair bilginin bulunduğu beyin bölgeleri var. Bilinçli bir şekilde karar vermek için beynin yönetim bölgesiyle birlikte, korteks altı ve görsel bölgelerinde de bu sorumluluk bulunur. Bu bileşenler de düşüncelerin ortaya çıkışından sorumlu ve geniş kapsamlı bir bölge ağının olma ihtimalini yüksek kılıyor.

Sonuçlar Nasıl?

Beynimiz için araştırmadan çıkan sonuçlar nasıl? Bu çalışmanın yapıldığı Laboratuvarda müdür olan Profesör Joel Pearson, önce oluşan beyin etkinliklerine göre düşüncelerin bir nevi hazırda bekletiliyor olabileceğini söylüyor. Bu durumun da henüz bireyler bilincine varmadan son kararı etkileyebileceğini öne sürüyor. Joel Pearson düşünceler konusunda iki ve daha fazla seçenek oluştuğunda bilinç tam manasıyla işlevsel bir düşünce ile hareket etmiyor. Düşünceler yönünde karar verirken beyindeki yönetim alanı seçenekler arasından en güçlü olanı seçiyor. Yani daha önce beyinde gerçekleşen etkinliklerden bir tanesi seçimlerden herhangi biri ile uyuşuyorsa, bu durumda beyin önceden mevcuttaki etkinliği seçiyor. Bu durum bize beynimiz için bilimsel kanıtlar sunuyor. insanların herhangi bir şeye ne kadar çok kafa yorarsa, o kadar çok düşünce çıkmazına girdiğini bilimsel olarak açıklıyor. Çünkü pozitif döngü ve olumlu geribildirim oluşuyor.

Karar Vermek

Araştırmaya katılanlar, beynimizdeki algısal alanlardaki etkinliğin, bir şeylerle ilgili fikirlerimizin güçlü olduğunu belirlediğini de düşünüyorlar. Fakat bütün seçimler önceden var olan beyin etkinlikleri tarafından da belirlenmiyor. Yani bütün düşünsel kararlarda bunun geçerli olup olmadığı bilinmiyor. bu yönlü bir karar alma ya da karar verme mekanizmasının tek başına hareket edip etmediği de tam olarak net değil.

Yapılan bu araştırmadan şöyle bir sonuç da çıkıyor:

Bireylerin görsel ve zihinsel imgeler hakkında karar verirken istemli olup olmadıkları farklı bir araştırma konusuna kapı aralıyor. Ama beynimiz bize çaktırmadan seçenekleri değerlendiriyor. Biz bilinçli olarak karar vermeden önce neye karar vermemiz gerektiğini önceden değerlendiren bir yapıda süreci yönetiyor.

Bu yazımızdan sonra Karar vermek adlı yazımıza göz atmak ister misini?

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

MENTAL BARİYER KALIPLARI

Mental bariyer nedir? Zihinsel engelleri aşmak kolay mı? Kendimize empoze ettiğimiz ve davranışlarımızı sınırlayan engelleri nasıl yıkarız? Bu soruların cevapları aslında birçoğumuzun yaşadığı, hayatımızda...

Bilge Olmanın İçsel Dünyası

Bilge sözcüğünün terimsel anlamı ve bilgelik olgusunun tanımına bir bakalım mı? Bilgezone olarak konumuz Bilge ve Bilgelik. Bilge ve Bilgelik Nedir? Bilge nedir? Bilge ne anlama...

UTANGAÇLIK DUYGUSUNUN KONTROLÜ

İnsanların bazıları neden utangaç olur? Utangaçlık nasıl bir davranış biçimidir? Gelin utangaçlık nedir? (Shyness) sorularının cevaplarına ve utangaçlığın bilimsel özelliklerine bir bakalım. Utangaçlık, bazı...

Stockholm Sendromu: Katiline Aşık Olmanın Adı

Stockholm sendromu nedir? Stockholm sendromu, rehin tutulan birinin kendisini rehin alan kişi ile yaşadığı diyalog sürecinde ona karşı oluşan duygusal empati ve sempati halidir....

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!