Ana Sayfa Başarı BAŞARI NEDİR?

BAŞARI NEDİR?

0
609
Okuma Süresi: 4 Dakika

Başarı Nedir? Başarının tanımı nedir? Başarıyı tanımlamak tek bir tanıma bağlı olmayacak kavramlardan bir tanesi. İnsana göre, zamana göre mekana göre, şartlara göre değişen izafi bir kavram. Bu yazımızda başarının genel tanımından çok sizin başarı tanımınızı açığa çıkaracak bir makale okuyacaksınız. Düşündüren, hayal kurduran, beyninize resim çizdiren ve size değer kazandıran bir başarı tanımı göreceksiniz. Başarılı olmanın yolları sizin hayal gücünüze bağlıdır aslında. Başarılı olmak için ne yapmalıyız? Gelin birlikte bakalım.

Başarı Merdivenleri

Başarı nedir? Sorusunu kendinize, çevrenize sorduğunuzda birçok örnek verebilirsiniz. Hatta arama motorlarına “Başarı nedir?” sorusunu yazdığınızda karşınıza binlerce okuma seçeneği çıkar. Günümüzde yeryüzünde yaşayan 7 Milyar insandan biriyiz. Her geçen gün de bu sayı hızla artıyor. Bunca kalabalık içinden kendimize göre başarı merdivenlerini nasıl tırmanırız? Başarılı olmak için neyi rol model almalıyız? Hayatımızın sonuna kadar insani değerler çerçevesinde yaşamak mı, iyi bir eğitim almak mı, şöhret olmak mı, mutlu olmak mı, çok para kazanmak mı, zenginlik mi bir başarı kriteridir? Ya da başka bir tanımı mı var sizin için başarının? Öylesine göreceli bir kavram ki başarı, bu nedenle herkesin başarılı olma tanımı ve başarıdan beklentisi farklıdır.

Milyarlarca İnsan Aynı Yöne Doğru Koşuyor

Dünyada yaşayan 7 Milyar insanın bir başlama komutuyla aynı hedefe doğru koştuğunu varsayalım. Parkurun sonunda da insanlara daha sağlıklı bir yaşam vadedilmiş olsun. O hedefe kaç kişi ulaşır dersiniz? Tasavvur etmesi bile güç olan bu durumda ezilenler, hayatını kaybedenler, yaralananlar, geride kalanlar, engebelerden aşamayanlar, ayağı takılıp düşenler, yorulanlar ve pes eden milyarlarca insan olacak. Ve o hedefe aynı anda ulaşan ve ödülü alan kaç başarılı insan olur? Maalesef çok az insan bu hedefe ulaşmış olacak. Bu nedenle başarı nedir sorusunun cevaplarından bir tanesi de, başarının güç ama değerli olduğudur.

Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil.

Bir de tersinden düşünelim. Milyarlarca insan bir başlama komutuyla koşmaya başlıyor. İnsanlar koşarken aynı olumsuz sonuçlar devam ediyor ve sonunda çok az sayıda insan hedefine ulaşmış olsun diyelim. Bu insanlar daha sağlıklı olma ödülünü aldılar. Tüm bunlar yaşanırken birkaç insanın hiç hareket bile etmeden bu koşuşturma mücadelesine katılmadığını varsayalım. Bu bir kaç insan hayatlarında kalıcı ve olumsuz iz bırakan diğer başarısız insanlardan, hiç hareket bile etmeden başarılı olmuş olamazlar mı? Çünkü sağlık açısından hedefine ulaşan birkaç insan hariç, diğer milyarlarca insandan daha sağlıklı durumdalar.

Öyleyse herkesin yaptığı şeyi yapmamak bir bakıma başarılı olmak değil mi? Herkesin gittiği yoldan gitmek başarı şansını ne kadar arttırır? Fakat şunu da bir başarı kriteri olarak unutmamak gerek! Hayatımız boyunca arkasından koştuğumuz başarı hedefi için sonuç almak isterken, sürecin getirdiği sorumlulukları almaktan da kaçınıyoruz. Dünyanın acı ile dolu olduğu doğrudur, ama bunun üstesinden gelecek insanlar da vardır.

başarı nedir

Tarihte Başarı Kavramı

Tarihte başarı nedir? Tarihten birçok örnek başarı faktörü için verilebilir. Eski çağlarda yaşamış insanlar için başarı nedir? Sorusuna cevap olarak şu örnekleri biliyoruz. Avcı toplayıcı toplumlarda başarılı olmak bir av hayvanını yakalamak ve karınlarını doyurmaktır. Ya da yırtıcı bir hayvandan kaçarak kurtulmak, çetin kış koşullarında bir mağarada yaşayarak hayatta kalmak gibi. Yerleşik hayata geçen toplumlarda bir şehir inşa etmek, imparatorluklarda yeni topraklar elde etmek, ortaçağda bir köylünün evcil hayvanlara sahip olması, savaşta zafer kazanmak gibi.

Günümüzde Başarı Kavramı

Günümüzde başarı nedir? İyi bir iş, iyi bir maaş, kişisel maddi varlıklar, iyi bir eğitim, iyi bir çevre, etkili iletişim becerileri kazanmak, kitap okumak, yabancı bir dil hatta birkaç dil konuşmak, beğenilmek, şöhret olmak, saygı duyulmak, iyi bir sosyal statü kazanmak, üniversitede iyi bir bölüm kazanmak, instagram, facebook ve diğer sosyal medya alanlarında beğenilmek ve günümüz koşullarına göre daha bir çok şey… Başarı nedir diye size sorulduğunda saydığımız bu kriterler yeterli olur mu?

Öğrenme Dürtüsü ve Başarı

Öğrenme dürtüsü de bize başarı nedir sorusunun cevaplarından birini veriyor. Öğrenme dürtüsü bebeklikten başlar. İnsanoğlu merak ve sorgulamalarla öğrenir, hayal eder ve kurgular. Fakat bu durum çevresel etkenlerden dolayı zamanla yok edilir. Belki de bu öğrenme süreci yaşam boyu devam edecek olsaydı, insanın yaşam becerileri ve başarı düzeyi fevkalade artmış olacaktı. Böyle bir yaşam sürecinde öğrenme dürtüsünü yok etmek, maalesef olmak istenen nadir ve başarılı insan figürüne birçok insanın yaşam boyu gıptayla bakmasına sebep oldu. Ayrıca çevresel faktörler başarılı olma arzusunu ayaklarından ve paçalarından çekiştirerek yok etmeye çalıştı. Buna detaylı bir örnek için “Yengeç Mantalitesi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Başarı her zaman üstel bir büyüme çizgisi ile ilerlemez. Düşersiniz, kalkarsınız. Beklersiniz, devam edersiniz. Bir satranç taşı gibi ileri de gider, geri de gidersiniz. Ama süreç sizi daima hedefe götürmek için vardır ve başarılı olmak için ilerlersiniz.

Başarı İçin Çevresel Faktör

Başarı nedir? Sorusuna bir de şu açıklama ile bakalım. Bir insan sürekli iletişim kurduğu 5 kişinin ortalamasıdır. Algı düzeyi, yaşam kalitesi, kültürü, davranışları, istekleri, hayalleri ve başarıları bu ortalamaya bağlıdır. Eğer çevrenizdekilerin mental seviyesi düşükse sizin de bu durumda olmanız kaçınılmazdır. Ama yüksek bilinçli, kendini geliştiren, araştıran, sorgulayan ve sürekli öğrenen insanlarla iletişim kurarsanız siz de bu bilinç ve davranışla hareket edersiniz.

Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılıdır?

Belirli bir eylemin belirli bir sürede gerçekleşmesine başarı denmekle birlikte; bu tanımın içine bir çok faktör de girer. Bunu örneklendirelim.

Bazı insanlar neden daha başarılı olur? Başkalarından daha başarılı insanların özelliği ne? Rol model olarak başarılı insanları odağımıza alırken ve onlar gibi olmaya çalışırken bazı faktörleri de gözardı etmemek gerekir. İşte size başarı nedir sorusunun cevabına somut bir örnek!

Ormandaki en uzun meşe ağacı sadece en sert palamuttan yetiştiği için en uzun meşe ağacı olmamıştır. Çevresindeki toprak derin ve zengin olduğu, fidanken hiçbir tavşan onun kabuğunu kemirmediği, Diğer ağaçlar onun aldığı güneş ışığını kesmediği ve hiçbir oduncu onu zamanı gelmeden kesmediği için de en uzun meşe ağacı olmuştur. Buradan şunu anlıyoruz. Bir insanı başarıya ulaştıran en önemli etken sadece bir tek unsura bağlı değildir. Başarı için zaman, bilgi, etkileşim ve çevre de önemlidir. Başarı aynı zamanda hedeflere bağlıdır. Öyleyse başarı nedir? Siz karar verin…

Bir hayal kırıklığından diğerine coşkunu hiç kaybetmeden koşabilme yeteneğin varsa, başarılısın…

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

error: İçerik kopyalanamaz!