BAŞARI NEDİR?

0
720
Başarı
Okuma Süresi: 7 Dakika

Başarı Nedir? Başarı, sonucunun yararlı olduğu ön görülen bir eylemi sonuçlandırmak ve bir işin üstesinden gelebilmektir.

Bireyin mutlu olacağı bir konuyu tespit etmesi, ona ulaşmak için hedef koyması, o hedef için gayret etmesi, zor zamanlarda bile hedefine ulaşmak için o yoldan ayrılmaması, süreçten mutlu olması, o yolda hayal kurması ve hedefine ulaştıktan sonra geriye bakıp kendi ile gurur duymasına “Başarı” denir.

Tüm bireyler sosyal, iş ve aile hayatında başarı elde etmek ve mutlu olmak için var gücü ile çalışıyor. Fakat doğru, planlı ve stratejik çalışarak başarıya ulaşmak için sürekli deneyimleyenler, hayatta başarı merdivenlerini tırmanan insanlardır. En iyi sonuca ulaşmak en kısa yoldan olmaz. Bu nedenle başarının sırrı uzun bir yolculuğa çıkmak gibidir.

Başarıdan Ne Anlamalıyız?

Başarı öncelikle hedeflere bağlı bir kavramdır. Eşit bir tanımlaması yoktur. İnsanlara göre, zamana göre, şartlara göre farklılıklar gösterir ve görecelidir. Günümüzde bireylerin “Başarı” için belirledikleri hedeflerde eksikliklerin olduğunu söyleyebiliriz. Mesela çoğu kişi için “Zengin olmak” bir başarı kriteridir. Zengin insanlar toplumda başarılı olarak algılanır. Bu nedenle başarı hedeflerinin çoğunda zengin insan olabilmek vardır. Ama zengin bir insan olmak bir hedef değil, bir sonuçtur. İnsanların çoğu zengin bir insan olmak ister ama zengin insanların yaşamlarında yaptıklarıyla pek ilgilenmez. Bilinç altında “Zenginlik” bir başarı kriteridir ama zengin olmak için yaşanılan süreç göz ardı edilir. Başarılı olarak rol model aldığımız bir insan gibi olmayı istiyoruz ama rol model olarak aldığımız kişinin başarıyı elde ettiği süreci kendimize bir hedef olarak belirlemiyoruz. Sonuç ile daha çok ilgileniyor, süreci görmezden geliyoruz.

Kilo verip çok sağlıklı ve fit olan bir insana özenip, onun bu yolda çektiği çileleri çekmek istemiyoruz. Bu nedenle insanlar kısa yoldan başarılı olma yollarını arayıp duruyor ve başarılı olmaya dair sabır eşiği düşüktür. Eskiden insanların bir yaşam boyu çalışarak başarıyı hedeflediği şeyler, günümüzde insanların anlık beklentilerine dönüştü. Bu beklentilerle bir şekilde başarıyı yakalayan bireyler olsa da, kalan diğer zamanda o kişi için ciddi bir başarı boşluğu olacaktır. Büyük bir mutsuzluk ve haz almama durumu olacaktır. Marilyn Monroe neden 36 yaşında intihar etti? Çok erken yaşta milyonlarca insanın hayal ettiği zenginlik ve şöhrete ulaştığı için olabilir mi?

Yetenek ve Başarı

“Üstün bir yetenek” tek başına başarılı olmanın sırrı nedir? sorusuna cevap değildir. Yetenek başarılı olmayı kolaylaştıran bir araç olmakla birlikte, tek başına başarı kavramını içermiyor. Başarılı olmanın yolları tek bir yol, yetenek ya da kavram ile ifade edilemeyecek kadar derindir. Mesela zenginliği başarı olarak görenler var. “Şans” mı yoksa “zeka” mı insanın daha zengin olmasını sağlar? Bu konu ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Başarıyı tanımlamak tek bir tanıma bağlı olmayacak kavramlardan bir tanesi olduğunu ifade etmiştik. İnsana göre, zamana göre mekana göre, şartlara göre değişen izafi bir kavram. Bu yazımızda başarının genel tanımından çok sizin başarı tanımınızı açığa çıkaracak bir makale okuyacaksınız. Düşündüren, hayal kurduran, beyninize resim çizdiren ve size değer kazandıran bir başarı tanımı göreceksiniz. Başarılı olmanın yolları sizin hayal gücünüze bağlıdır aslında. Başarılı olmak için ne yapmalıyız? Gelin birlikte bakalım.

Başarı Merdivenleri

Başarı nedir? Sorusunu kendinize, çevrenize sorduğunuzda birçok örnek verebilirsiniz. Hatta “Başarı nedir?” sorusu için kitaplarda ve internette karşınıza birçok okuma seçeneği çıkar. Günümüzde yeryüzünde yaşayan 7 Milyar insandan biriyiz. Her geçen gün de bu sayı hızla artıyor. Bunca kalabalık içinden kendimize göre başarı merdivenlerini nasıl tırmanırız? Başarılı olmak için neyi rol model almalıyız? Hayatımızın sonuna kadar insani değerler çerçevesinde yaşamak mı, iyi bir eğitim almak mı, şöhret olmak mı, mutlu olmak mı, çok para kazanmak mı, zenginlik mi bir başarı kriteridir? Ya da başka bir tanımı mı var sizin için başarının? Öylesine göreceli bir kavram ki başarı (Success), bu nedenle herkesin başarılı olma tanımı ve başarıdan beklentisi farklıdır.

Milyarlarca İnsan Aynı Yöne Doğru Koşuyor

Dünyada yaşayan 7 Milyar insanın bir başlama komutuyla aynı hedefe doğru koştuğunu varsayalım. Parkurun sonunda da insanlara daha sağlıklı bir yaşam vadedilmiş olsun. O hedefe kaç kişi ulaşır dersiniz? Tasavvur etmesi bile güç olan bu durumda ezilenler, hayatını kaybedenler, yaralananlar, geride kalanlar, engebelerden aşamayanlar, ayağı takılıp düşenler, yorulanlar ve pes eden milyarlarca insan olacak. Ve o hedefe aynı anda ulaşan ve ödülü alan kaç başarılı insan olur? Maalesef çok az insan bu hedefe ulaşmış olacak. Bu nedenle başarı nedir sorusunun cevaplarından bir tanesi de, başarının güç ama değerli olduğudur.

Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil

Bir de tersinden düşünelim. Milyarlarca insan bir başlama komutuyla koşmaya başlıyor. İnsanlar koşarken aynı olumsuz sonuçlar devam ediyor ve sonunda çok az sayıda insan hedefine ulaşmış olsun diyelim. Bu insanlar daha sağlıklı olma ödülünü aldılar. Tüm bunlar yaşanırken birkaç insanın hiç hareket bile etmeden bu koşuşturma mücadelesine katılmadığını varsayalım. Bu bir kaç insan hayatlarında kalıcı ve olumsuz iz bırakan diğer başarısız insanlardan, hiç hareket bile etmeden başarılı olmuş olamazlar mı? Çünkü sağlık açısından hedefine ulaşan birkaç insan hariç, diğer milyarlarca insandan daha sağlıklı durumdalar.

Öyleyse herkesin yaptığı şeyi yapmamak bir bakıma başarılı olmak değil mi? Herkesin gittiği yoldan gitmek başarı şansını ne kadar arttırır? Fakat şunu da bir başarı kriteri olarak unutmamak gerek! Hayatımız boyunca arkasından koştuğumuz başarı hedefi için sonuç almak isterken, sürecin getirdiği sorumlulukları almaktan da kaçınıyoruz. Dünyanın acı ile dolu olduğu doğrudur, ama bunun üstesinden gelecek insanlar da vardır.

Tarihte Başarı Kavramı

Tarihte başarı nedir? Tarihten birçok örnek başarı faktörü için verilebilir. Eski çağlarda yaşamış insanlar için başarı nedir? Sorusuna cevap olarak şu örnekleri biliyoruz. Avcı toplayıcı toplumlarda başarılı olmak bir av hayvanını yakalamak ve karınlarını doyurmaktır. Ya da yırtıcı bir hayvandan kaçarak kurtulmak, çetin kış koşullarında bir mağarada yaşayarak hayatta kalmak gibi. Yerleşik hayata geçen toplumlarda bir şehir inşa etmek, imparatorluklarda yeni topraklar elde etmek, ortaçağda bir köylünün evcil hayvanlara sahip olması, savaşta zafer kazanmak gibi.

Başarınızı ilk unutan, başarısızlığınızı ilk gören siz olun.

Sokrates

Günümüzde Başarı Kavramı

Günümüzde başarı nedir? İyi bir iş, iyi bir maaş, kişisel maddi varlıklar, iyi bir eğitim, iyi bir çevre, etkili iletişim becerileri kazanmak, kitap okumak, yabancı bir dil hatta birkaç dil konuşmak, beğenilmek, şöhret olmak, saygı duyulmak, iyi bir sosyal statü kazanmak, üniversitede iyi bir bölüm kazanmak, instagram, facebook ve diğer sosyal medya alanlarında beğenilmek ve günümüz koşullarına göre daha bir çok şey… Başarı nedir diye size sorulduğunda saydığımız bu kriterlere ulaşmış olmak yeterli olur mu? Kimileri için evet, kimileri için Hayır… Genel olarak insanlar ekonomik özgürlüğe kavuşmak için birçok şeyi başarmak ve bu özgürlüğe kavuşmak istiyor. Ama tek başına ekonomik özgürlük de her şeyin başarıldığı anlamına gelmez. Bu bir süreç ve insanoğlu nasıl başarılı olunur? sorusunu farklı amaçlar için de sormaya ve cevap aramaya devam edecektir.

Öğrenme Dürtüsü ve Başarı

Bireylerin Öğrenme dürtüsü de bize başarı nedir sorusunun cevaplarından birini veriyor. Öğrenme dürtüsü bebeklikten başlar. İnsanoğlu merak ve sorgulamalarla öğrenir, hayal eder ve kurgular. Fakat bu durum çevresel etkenlerden dolayı zamanla yok edilir. Belki de bu öğrenme süreci yaşam boyu devam edecek olsaydı, insanın yaşam becerileri ve başarı düzeyi fevkalade artmış olacaktı. Böyle bir yaşam sürecinde öğrenme dürtüsünü yok etmek, maalesef olmak istenen nadir ve başarılı insan figürüne birçok insanın yaşam boyu gıptayla bakmasına sebep oldu. Ayrıca çevresel faktörler başarılı olma arzusunu ayaklarından ve paçalarından çekiştirerek yok etmeye çalıştı. Buna detaylı bir örnek için “Yengeç Mantalitesi” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Başarı her zaman üstel bir büyüme çizgisi ile ilerlemez. Düşersiniz, kalkarsınız. Beklersiniz, devam edersiniz. Bir satranç taşı gibi ileri de gider, geri de gidersiniz. Ama süreç sizi daima hedefe götürmek için vardır ve başarılı olmak için ilerlersiniz.

Başarı İçin Çevresel Faktör

Başarı nedir? Sorusuna bir de şu açıklama ile bakalım. Bir insan sürekli iletişim kurduğu 5 kişinin ortalamasıdır. Algı düzeyi, yaşam kalitesi, kültürü, davranışları, istekleri, hayalleri ve başarıları bu ortalamaya bağlıdır. Eğer çevrenizdekilerin mental seviyesi düşükse sizin de bu durumda olmanız kaçınılmazdır. Ama yüksek bilinçli, kendini geliştiren, araştıran, sorgulayan ve sürekli öğrenen insanlarla iletişim kurarsanız siz de bu bilinç ve davranışla hareket edersiniz.

Başarılı olma planı yapan ama sonrasında hiçbir adım atmayan bir kişinin başarılı olması mümkün mü? Çalışkan bir insan olmak ve başarılı bir insan olmak hedeflenen yolda biran önce adım atmayla olur. Başarılı olmak için hangi adımları atmalıyız? Buna bakalım.

Başarılı Olmanın Yolları

Hedef ulaşmak için bazı kriterler çok önemli. Başarılı bir insan olmanın yolları özetle şöyledir:

 • Zihinsel sağlığa özen gösterilmesi
 • İnsanın kendini tanıması
 • Planlı davranmak
 • Öz disiplin
 • Mazeretlere yer vermemek
 • Harekete geçerek aksiyon almak
 • Doğru çevre ve arkadaş edinmek
 • İstikrar
 • Mükemmeliyetçi düşünmemek
 • Hatalardan ders çıkarmak

Kişisel Başarı Nedir?

Bireysel başarı elde etmek için insanın kendini tanıyor olması önemlidir. Kimim ben ve gelecekte nasıl bir birey olmak istiyorum? Önceliklerim neler? Nasıl bir sosyal stile sahibim? Tutkularım ve yaşamımda keyif aldığım şeyler neler? Ne yapmak beni mutlu ediyor? Neler beni mutsuz ediyor? Nasıl bir yaşam kurmak istiyorum? gibi soruları kendimize soruyor ve kendimizi doğru bir şekilde tanıyor olmamız gerekiyor. Bu farkındalık kişisel başarıya ulaşmak için öncelikli olmalıdır. Bununla beraber kişisel gelişim sürdürülmeli, bireyler kendini geliştirmeli ve kişisel başarı için yola koyulmalıdır. Hatta küçük şeyler bile insanı bir şey başarmak için motive edebilir. Mesela yaptıklarınızı küçük bir kağıda yazıp onları biriktirin. Zaman zaman onlara bakıp nereye ulaştığınızı aldığınız notlardan okuyun, not alın. Yeteneklerinizi keşfedin ve kendinize güvenin. Dünyada yeteneğini keşfetmeyip cesaretli davranmayan birçok insan kaybolup gitmiştir. Sürekli başarısız olmak sizi yolunuzdan alıkoymasın.

Başarı tek başına bir varış noktası değil, aynı zamanda bu yolda yaşadıklarımızdır. Çünkü başarı yolunda kavga, deneyim, acılar, hayal kırıklıkları, korku, sevinç, mutluluk, sabır ve daha birçok duygu var.

Başarısız Olmak

İnsanlar neden başarısız olur? Bu sorunun cevapları özetle şöyledir:

 • Plansız olmak
 • Çok erken pes etmek
 • Hayal kurmamak
 • Monoton bir hayat
 • Tekrar denememek
 • Olumsuz çevre faktörü

Bunlarla birlikte bazı insanlar neden başarısız olur biliyor musunuz? Çünkü amaç eksikliği, nereden başlayacağını bilmeme, eğitim eksikliği, iç disiplinde yetersizlik, karamsarlık, çevre faktörü, erteleme alışkanlığı, kontrolsüz duygular, karar vermemek ve yardım almamak başarısız insanların özelliğidir.

Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?

Başarılı insanlar birçok kez bizlere ilham olmuş, hikayelerini keyifle ve büyük bir motivasyon ile takip etmişizdir. Başarılı insanların başarı hikayelerine baktığımızda birçok kez başarısızlığa uğradıklarını görmüşüzdür. Öyle ki birçok kez deneyip ve hatalarından ders çıkararak devam etmek, onlara başarının anahtarı olarak mükemmel fırsatlar vermiştir. İş hayatı, sosyal hayat ve akademik hayatta başarılı olan insanlar deneyimlerinden ders çıkaran insanlardır. Geçmişe dönüp hatalardan, eksiklerden ve deneyimlerden ders çıkaran bireyler, başarılı olmanın ilk basamağı olan bu adımı atmış olacaktır. Denemeler sonrası yapılan hataları bir “Hayal kırıklığı” olarak değil, “Tecrübe” olarak görmek lazım. Akıllı insanlar bu tecrübelerden çok iyi dersler çıkarır ve eski hataların aynısını yapmadan başarı yolculuğu için adım atmaya devam ederler. Başarısızlık aslında ders çıkarıldığında büyük başarıya ulaşmak için bize yol gösterir.

Hayatta gerçek Başarı nedir? Sorusuna aslında birçok örnek verilebilir. Bazı insanların başarı hikayeler vardır ve bu hikayeler kimilerine ilham kaynağı olur. Yukarıda da değindiğimiz üzere esasında başarının sırrı inandığınız yolda vazgeçmeden yürümektir. Başarılı hissetmek, başarılı olmak ve bu başarı ile mutlu olmak için “İstikrar” ve “Kararlılık” en önemli başarı kriteridir.

Kısaca başarı nedir? Hayatta başarılı olmak için belirli bir eylemin belirli bir sürede gerçekleşmesidir. Bu duruma başarı denmekle birlikte; bu tanımın içine bir çok faktör de girer. Bunu örneklendirelim.

En Uzun Meşe Ağacı

Bazı insanlar neden daha başarılı olur? Başkalarından daha başarılı insanların özelliği ne? Rol model olarak başarılı insanları odağımıza alırken ve onlar gibi olmaya çalışırken bazı faktörleri de gözardı etmemek gerekir. İşte size başarı nedir sorusunun cevabına somut bir örnek!

Ormandaki en uzun meşe ağacı sadece en sert palamuttan yetiştiği için en uzun meşe ağacı olmamıştır. Çevresindeki toprak derin ve zengin olduğu, fidanken hiçbir tavşan onun kabuğunu kemirmediği, diğer ağaçlar onun aldığı güneş ışığını kesmediği ve hiçbir oduncu onu zamanı gelmeden kesmediği için de en uzun meşe ağacı olmuştur. Buradan şunu anlıyoruz. Bir insanı başarıya ulaştıran en önemli etken sadece bir tek unsura bağlı değildir. Başarı için zaman, bilgi, etkileşim ve çevre de önemlidir. Başarı aynı zamanda hedeflere bağlıdır. Öyleyse sizce başarı nedir? Siz karar verin…

Bir hayal kırıklığından diğerine coşkunu hiç kaybetmeden koşabilme yeteneğin varsa, başarılısın…

Kaynaklar: 123

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here