Salı, Aralık 1, 2020
Ana Sayfa Davranış Bilimi ASPERGER SENDROMU

ASPERGER SENDROMU

Okuma Süresi: 2 Dakika

Asperger bozukluğu, (AB) ya da Asperger sendromu (AS) sosyal iletişimde zorlu ve sınırlı spektrum bozukluklarından (OSB) biridir. Fakat asperger sendromu bilişsel ve dil gelişiminde genel bir gecikme yoktur.

Asperger sendromu çocukluk çağlarında başlayan ve sosyal iletişimi zorlaştıran bir problemdir. Öne çıkan belirtileri içe kapanıklık, beceri zayıflığı ve iletişim sorunudur. Genel hatları ile otizme benzerlik gösterir. Otizmde olduğu gibi, asperger bozukluğunun nedeni de net olarak bilinmeyen ve ömür boyu yaşam kalitesini etkileyen bir durumdur.

Dr. Hans Asperger tarafından tanımlanan asperger sendromu, otizmden farklı ele alınmıştır. Bu sendromunun belirtileri, diğer spektrum bozukluklarından ayrılarak daha büyük çocuklarda görülmektedir.

Daha çok 4-12 yaş aralığında Asperger tanısı konulur. Bu sendromun tipik özelliklerinden sosyal etkileşim bozukluğu, tekrar eden davranışlar, bilişsel gelişim zorluğu ve aşırı içe kapanıklık aranır. Bu çocuklar değişik ortamlarda gözlenir ve öğrenme metodu, motor gelişimi, güçlü ve güçsüz özellikleri ve bağımsız yaşam becerileri test edilir. Yetişkinlerde ise asperger tanısı koymak çok daha zordur.

Asperger Sendromu Belirtileri

Hayat boyunca süregelen etkilerinden dolayı asperger sendromu çocuk, genç ve yetişkin bireyleri etkilemektedir. Asperger sendromu olan çocuklarda izlenen tipik özellikler şöyledir:

  • Konuşabilmelerine karşın sözü başlatma ve devam ettirmede zorluk yaşarlar.
  • Sıradanlığı sever, değişiklikten haz etmezler
  • İçine kapanıklık aşırı derecededir.
  • Tekdüze konuşurlar, Tekrar eden davranışlar gösterirler.
  • Konuşmalar genellikle resmidir, göz kontağı kurmaktan çekinirler.
  • Biriyle konuşurken karşısındakinin esprilerini algılayamazlar.
  • Hoşlandıkları konularda tek taraflı sohbet etmeyi severler.
  • Detaycı olabilirler. Bazı konulara aşırı ilgileri vardır.
  • Motor becerileri nedeni ile öğrenme yetenekleri, yaşıtlarına göre daha geridedir.

Fakat bu belirtilerden herhangi birisi görülse dahi, çocuğun tek başına asperger sendromuna yakalandığı anlamı çıkmaz. Asperger sendromunun tam manası ile tanısının koyulabilmesi için uzman doktorların yardımı gerekir.

Otizm çocukluk yaşamının ilk 3 senesinde ortaya çıkmasına rağmen, asperger sendromu olan çocuklar genellikle bebeklik zamanlarını öteki bebeklerle aynı rutinde geçirir. Otizmlilerde konuşma becerisi zayıfken, asperger sendromunda genellikle konuşma normaldir. Otizmli çocuğa göre Asperger sendromlular toplumla uyumlu olmadıklarının farkındadırlar. Otizmli çocuklar ise bunun varmakta güçlük çekerler.

Tedavi Yaklaşımları

Asperger sendromu olanların bu durumu yaşam boyunca devam etse de, etkili ve uygun tedaviler bu sendromun belirtilerinde büyük oranda azalmaya yardımcı olur. Bu sendromun gözlendiği çocuk için, yaşıtlarıyla etkileşime girmeleri toplumsal iletişim için fayda sağlar. Asperger sendromuna yönelik uygulanan tedavi süreci, sosyal beceriler ve sosyal iletişimi geliştirmek; ayrıca davranış modeli yönetimlerini kapsar. Çocuğun gelişimine ek olarak eğitim programları okulda devam ettiği kadar evde de sürdürülmelidir.

Savant Sendromu Nedir?

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

MENTAL BARİYER KALIPLARI

Mental bariyer nedir? Zihinsel engelleri aşmak kolay mı? Kendimize empoze ettiğimiz ve davranışlarımızı sınırlayan engelleri nasıl yıkarız? Bu soruların cevapları aslında birçoğumuzun yaşadığı, hayatımızda...

Bilge Olmanın İçsel Dünyası

Bilge sözcüğünün terimsel anlamı ve bilgelik olgusunun tanımına bir bakalım mı? Bilgezone olarak konumuz Bilge ve Bilgelik. Bilge ve Bilgelik Nedir? Bilge nedir? Bilge ne anlama...

UTANGAÇLIK DUYGUSUNUN KONTROLÜ

İnsanların bazıları neden utangaç olur? Utangaçlık nasıl bir davranış biçimidir? Gelin utangaçlık nedir? (Shyness) sorularının cevaplarına ve utangaçlığın bilimsel özelliklerine bir bakalım. Utangaçlık, bazı...

Stockholm Sendromu: Katiline Aşık Olmanın Adı

Stockholm sendromu nedir? Stockholm sendromu, rehin tutulan birinin kendisini rehin alan kişi ile yaşadığı diyalog sürecinde ona karşı oluşan duygusal empati ve sempati halidir....

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!