14 C
Münih

AKIL OKUMA TEKNOLOJİSİ

Must read

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...
Okuma Süresi: 3 Dakika

Akıl okuma nedir? Düşünce okuma nedir? Telepatik yetenekleri olduğu iddia edilen bireylerin, başka insanların zihnindeki fikir ve düşünceleri, o kimsenin herhangi bir “vericilik” gayreti göstermemesine rağmen düşünceleri anlayabildiğini ifade etmesine verilen isimdir. Buna zihin okuma adı da verilmektedir.

İster zihin okuma, beyin okuma, ister akıl okuma (Mind reading) ya da düşünce okuma olarak adlandırılsın, tüm bunlar birçok farklı alanlarda ilgi odağı oluşturmuştur.

Akıl Okuma Teknikleri

Nörologlar, psikiyatrisler, beyin fonksiyonu uzmanları dünyanın birçok ülkesinde bilim insanı statüsünde düşünce okuma yaklaşımının esaslarını konu edinen çalışmalar yapıyor. Nörobilimin geçmişi, şimdiki hali ve geleceğini ele alan birçok makale hazırlanıyor, tez yazılıyor ve kongreler gerçekleştiriliyor. Tüm bunlar bilimin, teknolojinin ışığında insanlığa katkı sunabilecek ve yol gösterebilecek nitelikte çalışmalardır.

Empati, telepati, beden dili, mentalizm, hipnoz, uzaduyum, telekinezi, psikokinezi, düşünce aktarımı, zihin okuma teknikleri gibi kavramlar düşünce okuma tekniğinde yol gösterici modellerdir.

Metapsişikçiler, medyumlar, falcılar, manyetik dalga okuyucuları, mistisizm, spiritüalistler, inisiyatörler, parapsikolojik okuma tekniklerine kafa patlatanlar kendilerinde bir nevi akıl okuma tekniği ve düşünce okuma becerilerinin var olduğunu iddia ederler. Fakat Bilgezone olarak bizlerin üzerinde duracağı konu daha çok bilimsel modeller ve teknolojiler üzerinedir.

Yaşamımızdaki Konsantrasyonlar

Yaşamımızda karşımıza çıkan hedeflere ulaşmak, bize verilen görev ve sorumlulukları yerine getirmek için neredeyse birçoğumuz yaptığımız herhangi bir işe daha fazla odaklanmanın ve kafa yormanın çözüm olacağını düşünüyor. Kendimiz için yapılması gereken listeler, hatırlatıcılar hazırlıyoruz. Hatta konsantrasyonumuz artsın diye gıda takviyesi ve vitaminler alıyoruz. Fakat buna rağmen başarısız olduğumuz durumlar çok fazla. Belki de beynimizi bunun için daha farklı odak noktalarına yönlendirmemiz gerekiyor olabilir. Beynimizden gönderilen sinyallere odaklanabilirsek sezgisel gücün artması, başka insanların kafalarından geçenleri okumak gibi bir becerimizin olması ve geliştirilebilmesi bilim insanlarınca farklı metodlarda mümkün gibi görülüyor. Haliyle bu durumun kişilere daha fazla başarı getirebileceği konuşuluyor.

İlk önce durup düşünüldüğünde herhangi bir bireyin zihnini okuma fikri insana imkan dahilinde olmayan ve mantıksız olan bir kurgu gibi geliyor. Çünkü altıncı his olarak bilinen duyu ötesi algı hali gözlemlenebilir nitelikte değildir. Fakat beyin dalgaları, becerileri ve fonksiyonları ile ilgili daha detaylı araştırmalar yapıldıkça bilime dayalı akıl okuma metodlarının var olabileceği gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu da insanı hayretler içinde bırakıyor.

Teknoloji hızla ilerliyor ve insanlık adına var gücü ile yeni alışkanlıklar geliştirmeye devam ediyor. İletişim, konuşma ve anlama davranışlarını bir üst seviyeye taşıyan akıl okuma teknolojisi ile düşünceleri sese çevirmek mümkün hale geliyor.Beynin haritalanması, görüntülenmesi matematiksel ve connectomic ve yapay zeka modellemeleri ile beynin sınırlarının keşfi sürüyor. 

California Üniversitesi’nde bu araştırmayı yürüten akademik ekip düşünceleri sese çeviren bu teknolojinin insanlık adına heyecan verici nitelikte bir gelişme olduğunu söyledi. Bu teknoloji kişilerin konuşma becerilerini kaybettikleri durumlarda ya da hastalıklarda kullanılabilecek.

Akıl Okuma Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Peki düşünceleri sese çeviren akıl okuma teknolojisi nasıl çalışıyor? Akıl okuyan bu teknolojinin iki aşaması var. Bu aşamanın ilkinde dil, gırtlak, dudak ve çeneden iletilen titreşimlerin beyne sinyaller vasıtası ile ulaşması sağlanıyor.

Bilgisayarda farklı ve çeşitli seslere yönelik ağız ve gırtlağın hareket aşamaları kopyalanıyor. Bunun diğer aşamasında ise sanal bir ses aygıtı niteliğinde olan ve düşünceleri sese çeviren cihazdan sentetik tarzda bir konuşma şekli duyuluyor.

Neden akıl okuma aygıtı böyle çalışıyor? Akıldan her geçen sözcüğe ait kodun elektrik sinyalleri vasıtası ile beyni taramanın daha makul ve kolay olduğu düşünülebilir. Fakat bu girişimler şimdilik sınırlı bir şekilde başarıya ulaştı.

Ağzın ses niteliğine ve şekline kafa yoran bilim insanları bu teknolojik gelişim yolunda bir ilke imza atmış oldu. Bu sürece katkı sunan araştırmacılardan biri olan Profesör Edward Chang, çalışmanın ilk defa herhangi bir insanın beyin faaliyetlerine dayalı olarak cümleler kurup konuşmanın önünü açar nitelikte bir teknoloji olduğunu belirtti. Ayrıca bu teknolojinin konuşma becerilerini kaybeden hastalar için heyecan verici olduğunu söyledi.

Bu Cihaz Şimdilik Hangi Düzeyde?

Düşünceleri sese çeviren bu cihaz şimdilik mükemmel nitelikte değil. Konuşmalar net olarak duyulmuyor. Beş insanın katıldığı deneyde kurulan yüzlerce cümle içinden oradaki dinleyiciler bu konuşulanların yalnızca yüzde 70’ini anlayabildi. Aslında oran şimdilik gayet iyi bir sonuç veriyor ve bu durum bile günümüz ölçeğinde çok iyi bir gelişme.

Düşünceleri sese çeviren bu cihaz şimdilik mükemmel nitelikte değil. Konuşmalar net olarak duyulmuyor. Beş insanın katıldığı deneyde kurulan yüzlerce cümle içinden oradaki dinleyiciler bu konuşulanların yalnızca yüzde 70’ini anlayabildi. Aslında bu durum bile günümüz ölçeğinde çok iyi bir gelişme.

Bilim insanları akıl okuyan bu teknolojinin herkes için bir çözüm olmayacağını söylemekteler. Uzmanlar akıl okuma modellerinin daha ilerleyen zamanlarda daha güçlü bir şekilde insanların faydalanabileceğini öngörmekteler. Hatta hayatı boyunca hiç konuşmamış insanların bile bu yolla düşüncelerinin anlaşılabileceğini söylemekteler.

Bu yazımızdan sonra Aptallar neden daha cesur? adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Keyifli ve sağlıklı günler dileriz.

Kaynaklar:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48050467

https://www.psychologytoday.com/intl/basics/mind-reading

https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BC%C5%9F%C3%BCnce_okuma

İlgili sözcük taramaları: Aklın okuma teknikleri, zihin okuma teknikleri, beyin okuma teknikleri, düşünce okuma teknikleri, zihin okuma nasıl yapılır? Akıl okuma tekniği, zihin okuma becerisi, aklı okuma becerisi, aklı okuma sanatı, aklı okuma yöntemleri, beyin okuma cihazı.

Artık günümüzde yazı dili ile bireylerin kendini ifade edebilmesi önemli bir yetenek haline geldi. Hem size referans olması için hem de bilime katkı sunmak için siz de çalışmalarınızı, fikirlerinizi Bilgezone`da yayınlamak ister misiniz? Kararınız “Evet” ise lütfen tıklayınız.

Önceki İçerikAPTALLAR NEDEN DAHA CESUR?
Sonraki İçerikYAPAY UYDU DÖNGÜSÜ
- Advertisement -

More articles

- Advertisement -

Latest article