Ana Sayfa Pazarlama 2020'DE İZLENECEK SOSYAL MEDYA EĞİLİMLERİ

2020’DE İZLENECEK SOSYAL MEDYA EĞİLİMLERİ

Okuma Süresi: 2 Dakika

Sosyal medyanın geleceği hakkında öngörüde bulunmak her zaman keyiflidir. Bu sektör hemen hemen her gün değişiyor, yeni ilave programlar kullanıma sunuluyor ve çevrimiçi pazarlama performansınızı izlemek ve en üst düzeye çıkarmak için daha fazla araçlar ekleniyor.

2020 yılında sosyal medya pazarlamacılığı konusundaki fikirler, 2019’da ve öncesindeki deneyimlere ve gelecek on yıla girerken işlerin nasıl şekilleneceğini öngörmeye dayanıyor.

Etkileyici Pazarlama Trendi Büyümeye Devam Edecek

Araştırmaların birçoğu, pazarlamacıların% 59’unun  2020’de sosyal medyadaki pazarlama alanı için bütçelerini artırmayı planladıklarını göstermektedir.

Bu alanda faaliyet gösteren pazarlamacıların, tüketiciler için giderek daha fazla dikkat çekmeye başladıkları görülmektedir. Tüketiciler her zamankinden daha fazla satın alma kararlarını etkileyen inceleme ve fikir alma eğilimine gitmekteler. Hatta bunun için güvendikleri kişilerden inceleme ve fikir almaktalar. Bu insanlar aile ve arkadaş olabilir. Fakat güven alanı niş satıcılardan ünlülere ve belirli alandaki uzmanlara kadar sosyal medyada takip ettikleri insanlara doğru genişledi.

Sosyal medya alanları, küçük işletmeler ve yeni başlayanlar için daima harika olmuştur. Çünkü sosyal medya pazarlama alanları, bütçesinin az olduğu ya da hiç olmadığı küçük markaların aynı zeminde daha büyük markalarla rekabet etmelerini sağlar. Bu nedenle sosyal medya pazarlama alanları, birçok küçük işletmenin yeni yılda mikro bazda büyümeleri için daha büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Sosyal Medyada Alışveriş

Yakın zamanda başlayan bu trendin büyümeye devam edeceği tahmin ediliyor. Yalnızca birkaç tıklamayla, Instagram’da hoşunuza giden bir şeyi görüp hızlıca satın alabilirsiniz. Tüketicilere böyle bir kolaylık sağlamak sosyal medya alışveriş pazarını oldukça büyüteceğe benziyor. Daha fazla markanın bu yöne kaydığı görülüyor. Hali hazırda daha büyük ve köklü şirketler tarafından kullanılıyor olsa da, 2020 ile beraber bu alanların daha küçük markalara da yer vereceği görülüyor.

Hikayeler Pazarlamada Etkili Olacak

Bir süre hikayeler Snapchat’e kullanıldı. Daha sonra Instagram ve Facebook hikayeleri çıktı ve şimdi Youtube’un kendi hikayeler formatı da var. Hikaye formatında yayınlanan içerikler için çok çeşitli fırsatlar var. Hikaye içeriği hızlı bir şekilde ortadan kalktığından dolayı, pazarlamacılara hızlı fırsat ve satışlar için sadece sadık kullanıcılarının aramayı öğrenecekleri mükemmel bir zamanlama olacaktır.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Yaygın Olacak

Artırılmış gerçeklik teknolojisi e-ticaret, özel teklifler,ürün keşfi, ve daha fazlası için yavaş yavaş gelişmektedir.Örneğin IKEA artık tüketicilere, artırılmış gerçeklik uygulaması aracılığıyla ürünlerinin alıcıların kendi evlerinde nasıl görüneceğini görme imkanı veriyor.

Bu tür teknolojilerin pazarlama alanlarına entegresi oldukça fayda ve tasarruf sağlayacaktır. Örneğin emlakçılar, evlerin sanal ev turlarına potansiyel ev sahiplerini alabilir; bu sırada boya renkleri değiştirilebilir, duvarlar kaldırılabilir veya farklı bir noktaya taşınabilir. Potansiyel müşterilerin öğle tatilinde ya da telefonlarını kullandıkları her yerde ürünlerini denemelerine imkan sağlar. AR’nin 2020’de kullanım alanlarının genişlemesi bekleniyor.

Sohbet Botları

Bu botlardan anahtar kelimeler yoluyla sorular sorulup, önceden yazılmış cevaplar alınırdı.

2020`ye yaklaşırken, algoritmalar kullanıcıların kendilerine ne yazdıklarını anlayarak sohbetlerin etkinliğini arttırıyor. Markaların bu botları artık sohbetlere, cevaplandırılmış cevaplarla karşılık vermek durumunda değiller; çünkü sohbet botları (Chatbots) bir şekilde tüketicilerin aradığı cevapları bulmak için internette gezinebiliyor.

Sohbet botları aynı anda birden fazla kişiyle de etkileşime geçebilir, konuşabilir ve mevcut müşteri hizmetleri ekiplerinin yapamayacağı bir şey sunar. Sohbet botları kullanımı 2020’de büyümeye devam edecek. Bu da demek oluyor ki, markalar sohbet botları aracılığı ile daha fazla tüketici ile etkileşime geçecek.

Elbette, botlar her soruyu cevaplayamazlar, gerçek bir insanla konuşmanın verdiği gerçek iletişim olmayacaktır. Fakat müşteri hizmetleri çalışanları için ortak soruları, adresleri ve ve diğer genel bilgileri aktararak çok fazla zaman kazandırabilirler.

bilgezonehttps://bilgezone.com
Bilim, kişisel gelişim, eğitim başta olmak üzere birçok özgün içeriğe sahip Bilgezone, "Türkiye`nin bilge sitesi" sloganı ile yayın hayatına başlamıştır. Bunun için asıl amacımız kaliteli ve faydalı içerik oluşturarak okuyucularımıza katkı sunmaktır. Saygı ve sevgiler...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Most Popular

DEĞERLİ OLMANIN KARŞILIĞI

Değerli olmak, önemli olmak, değerli hissetmek... Bir şeyin önemi neye göre, kime göre belirlenir? Değer dediğimiz kavram nasıl bir anlayış içerisinde kendini...

DİJİTAL İÇERİK YÖNETİMİ

Dijital içerik (Digital content) yönetiminde dijital olarak tüketilen içeriklerin kişisel gelişim, olaylara bakış açısında yeni perspektifler oluşturması gibi durumlara katkısı oldukça büyüktür....

SALGIN PSİKOLOJİSİ NOTLARI

SALGININ AKIL SAĞLIĞINA ETKİLERİ Akıl sağlığı ve salgın psikolojisi nasıl bir yere doğru ilerliyor? Salgın psikolojisi ile yaşamaya...

DOĞAL OLAYLARIN ETKİLEŞİMİ

Doğal olay nedir? Doğada kendiliğinden meydana gelen, insan ve diğer canlıların doğrudan etki etmediği ve farklı birçok etmenler sonucunda meydana gelen olaylara...

Recent Comments

error: İçerik kopyalanamaz!