Home Bilim 12 Yaşındaki Çocuk 69 Milyon Yıllık Dinozor Fosili Buldu

12 Yaşındaki Çocuk 69 Milyon Yıllık Dinozor Fosili Buldu

0
Okuma Süresi: < 1 minute

Kanada’nın Alberta eyaletinde 12 yaşındaki Nathan Hrushkin adlı bir çocuk 69 milyon yıl önce yaşamış olan dinozor fosili buldu.

Nathan Hrushkin babası ile birlikte çıktığı doğa yürüyüşü sırasında bulduğu fosilin aylarca süren çalışmaların ardından çıkarıldığı açıklandı.

Hrushkin, bir kayanın içinde olan fosilin bir kısmını gördüğü an “oracıkta donup kaldığını” söyleyerek “O kadar şaşırdım ki hiç heyecanlanamadım bile” dedi.

5 yaşından beri dinozorlara çok ilgisi olan Hrushkin, çoğu zaman Alberta’da Kanada Doğa Koruma Alanı’ndaki arazide yürüyüşlere çıktığını belirtti. Hrushkin “Dinozorların kemiklerinin taşa dönüşmesi beni hep etkilemiştir” şeklinde dinozorlara olan ilgisini tanımlıyor.

Hrushkin, babasıyla birlikte önceki yıllar büyük ve yüksek kaya parçalarından düştüğünü tahmin ettikleri küçük fosil parçaları bulduklarını ve bu yılın yaz aylarında o bölgeye tekrar gitmeye karar verdiklerini ifade etti.

Bir hadrozorun kemikleri

Hrushkin, fosillerin koruma altında olması sebebi ile prehistorik yaşama dair çalışmalar yapan Royal Tyrrell Müzesi’ne durumu haber verdiklerini, ardından fosilin fotoğrafını ve fosili buldukları yerin GPS bilgilerini gönderdiklerini söyledi.

İncelemeler sonrasında kemiklerin 3 ya da 4 yaşındaki bir hadrozorun olduğu tespit edildi. Yapılan kazılarda 30-50 arasında kemiğin bulunduğu aktarıldı.

Hrushkin, “Çocukların birçoğu gibi benim de favori dinozorum Tyrannosaurus Rex. Fakat bu keşfimin ardından şimdiki favorim “hadrozorlar” dedi.

Müze yetkilileri, bu döneme ait fazla kayıt bulunmamasından dolayı ortaya çıkarılan bu dinozor fosilinin bilimsel özellikler açısından çok önemli olduğunu ifade ediyor.

Kaynak:

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-54567454

Siz de yazılarınızı Bilgezone`da paylaşmak ister misiniz? Lütfen Bilgezone ailesine katılın!

Exit mobile version